© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Mustafa Kıraç: Ürolojide Genital Estetik Uygulamaları

Mustafa Kıraç: Ürolojide Genital Estetik Uygulamaları

Genital estetik uygulamaları ile, daha önce tabu olan veya düzeltilemez denilen birçok problemin artık çözülebildiğini vurgulayan Üroloji ve Robotik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kıraç, estetik görünüm ve fonksiyonel sonuçlarıyla ürolojide uyguladığı operasyonları aktarıyor.

Sanatta ve yaşamda güzelliğin bilimi olarak adlandırılan estetik, insanoğlunun çok eski yıllardan bu yana kaygısını taşıdığı bir kavramdır. Biz cerrahların estetik operasyonları ve estetik uygulamaları sıklıkla uyguladığı da düşünülürse, bu kavram hayatımızın hemen hemen her yerinde vardır. Son yıllarda hem erkekler hem de kadınlarda estetik anlayışı değişmiştir ve değişmeye devam etmektedir. Değişmeyen ise, güzelliği ve estetik olanı arama duygusudur. Üroloji branşında erkek genital estetiği kavramı ise nispeten daha yenidir. Erkekler artık daha çok estetik operasyonalar talep etmektedir. Genital estetik uygulamaları güzel ve estetik bir görüntü oluşturmasının yanında fonksiyonel olan sonuçları da beraberinde getirmektedir.

Gential estetik cerrahi ile uğraşan bizlere en sık talep, erkek genital estetiği olmaktadır. Boyut memnuniyetsizliği olan ya da daha heybetli bir görüntü isteyen erkekler bu talepleri ile bize başvurmaktadır. Ben bu konuda, penis uzatma ve kalınlaştırma operasyonlarını sıklıkla yapmaktayım. Bu operasyon ile, penis uzatma amacıyla asıcı bağ kasık bölgesinden kesilerek ortalama 1.5-3.5 cm civarında bir uzama elde edilmektedir. Penis kalınlaştırma için ise genellikle karın bölgesinden alınan yağlar, uygun işlemlerden geçirilerek penis derisinin altına uygulanmaktadır. Bu şekilde peniste ortalama %35-40 oranında kalınlık artışı olmaktadır. Bu iki işlem genellikle beraber yapılmaktadır. Oldukça başarılı sonuçları olan bu kombine cerrahi her geçen gün daha çok talep görmektedir. Dolayısıyla penis, estetik ameliyat ile hem uzatılabilmekte hem de kalınlaştırılmaktadır. Ancak, uzama için çok fazla bir beklenti içinde olmak doğru değildir. Ayrıca bu operasyonun bir estetik uygulama olduğu, kişisel beğenilerin farklılık gösterebileceği bilinmelidir. Penis kalınlaştırma için yağ dokusunun bir alternatifi dolgu maddeleridir. Vücuda uyumlu olan hacim artırıcı sentetik dolgu maddeleri penis yüzeyine uygulanarak yine kalınlaşma sağlanabilmektedir.

Bir diğer estetik uygulama, penis eğriliğinin düzeltilmesidir. Penis aksı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve kişinin farkında olmadığı minimal eğrilikler toplumda sık görülmektedir. Genel olarak toplumun %10-15’inde gözle görülebilir oranda ancak, ilişkiyi engellemeyen eğrilik vardır. Bazen de eğrilik çok ciddi boyutta olup cinsel ilişki sırasında vajinal penetrasyonu sağlayamaz. O yüzden penis eğrilikleri dikkate alınmalıdır. Eğri bir penis, operasyon ile düzeltilebilir. Yaklaşık olarak 1.5-2 saatlik bir operasyon ile danışan, penisteki eğrilikten kurtulabilmektedir. Eğrilik düzeltme işlemi çoğu zaman fonksiyonel bir operasyondur. Yani bu düzeltmenin amacı ilişki sırasında düz bir açı ile penetrasyonun gerçekleşmesidir.

Ürolojide sıklıkla uyguladığımız diğer genital estetik uygulamaları, sünnet hatalarının düzeltilmesi, fazla deri artıklarının düzeltilmesi, PRP uygulamaları ile penis renginin açılması, kasık bölgesine koku ve terlemeyi önlemek amacıyla botulinum toksin uygulamaları, testis protezi yerleştirilmesi, ereksiyon sorunu olan ve tedavi edilemeyen danışanlarda penis protezi uygulamaları, peygamber sünneti cerrahisi ve inmemiş testis operasyonlarıdır. Genital estetik uygulamaları, ürolojide yaygın uyguladığımız ameliyatlardır. Danışanların talepleri doğrultusunda ve beklentilere göre yapılacak işlemler belirlenmekte ve fonksiyonel açıdan sorun çıkarmayacak bir operasyon hedeflenmektedir. Yukarıda da ifade ettiğim gibi bu operasyonların bir estetik işlem olduğu ve sonuçlarının kişilere göre farklılıklar gösterebileceği unutulmamalıdır. Özetle genital estetik uygulamaları ile, daha önce tabu olan veya düzeltilemez denilen birçok problem artık çözülmektedir. Danışanlarım çekinmeden bu konuları hekimi ile konuşabilmeli ve bu konuda tecrübeli cerrahlardan destek almalıdır.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.