Başa Dön

“KÖK” Koleksiyonuyla Murat Aytulum

blank

“KÖK” Koleksiyonuyla Murat Aytulum

Okuma süresi 6 dakika

Son yıllarda özellikle deri tasarımlarıyla moda dünyasında dikkat çeken, Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul 2016 İlkbahar-Yaz katılımcılarından başarılı tasarımcı Murat Aytulum ile son trendlere dair çok özel bir röportaj gerçekleştirdik…

Sizi tanıyabilir miyiz?
İzmir doğumluyum, 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Ana Sanat Dalı Dekor-Kostüm Tasarımı Bölümü mezunuyum. Profesyonel yaşama adım attığım andan beri de İstanbul’da yaşıyorum.

Moda ne zamandır hayatınızın bir parçası?
Aslında çocuk denecek yaşlarda bu tarz eğilimler kendini belli eder. Resim veya müziğe olan ilginiz ileri yaşlarda seçeceğiniz meslek dalına bir işarettir çoğu zaman. Bu anlamda sanat dallarına özellikle de modaya olan yakınlığım bu dalları hayatımın bir parçası yapmıştı zaten. Aldığım eğitim, edindiğim deneyim ve tecrübelerle moda aşkım zamanla bir yaşam biçimine dönüştü.

Deri sektöründe profesyonel anlamda koleksiyon hazırlamaya ve firma danışmanlıkları yapmaya ne zaman ve nasıl başladınız?
Deri Tasarım Yarışması’nda aldığım üçüncülük ödülü sonrasında deri sektörüyle tanıştım. Moda dünyasındaki ilk adımlarımı deri tasarımı yapmaya başlayarak attım. Deri materyali güçlü ve ilham verici bir yanı olan, tasarımın değerini arttıran bir malzeme. Deri sektörüyle uzun yıllar çalışıyor olmamda deri ile aramda kurduğum özel bağların etkili olduğunu düşünüyorum.

Hong-Kong’da gerçekleştirdiğiniz proje sunumunuz’’Turquoise’’ nasıl tepkiler aldı?
Deri Tanıtım Grubu’nun Türk derisini yurt dışında tanıtmak ve marka algısını güçlendirmek amacıyla gerçekleştirdiği projelerden biri olan “Turquoise” ön lisans eğitimini aldığım “Geleneksel Türk El Sanatları” sanat dalının en popüler eserlerinin moda tasarımı ile birleştiğinde ortaya çıkan sonucudur. 12 farklı tasarımda hayat bulan Turquoise, Hong-Kong’ta gerçekleştirdiğimiz sunumla APLF ziyaretçilerinin beğenisine sunuldu. Çok yoğun ilgiyle karşılaştık ve övgüler aldık. Birikimlerimi yansıtabildiğim ve beni çok mutlu eden güzel projelerden biriydi.

Birçok festivale ve fuara katılıyorsunuz. Moda ve tekstil penceresinden bakacak olursak Türkiye nasıl bir noktada?
Fuarlar ve festivaller gelişmekte olan ülkeler açısından çok önemli bir referans. Sektörün nerede olduğunu ve sizin nerede durduğunuzu daha net gördüğünüz bir platform. Markanızın veya yaptığınız işin evrensel olması açısından fuarların çok önemli bir yol olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de de çok iyi organize edilen fuarlar var. Özellikle İTKİB’in milli katılımcı olarak Türkiye’yi temsil ettiği fuarlarda ülkemizin gusto, vizyon ve stil ile ilgili söz sahibi olacağı günlerin çok yakın olduğunu söyleyebilirim.

Sosyal Sorumluluk projelerine verdiğiniz destekler ile dikkat çekiyorsunuz. Sizi en çok mutlu eden proje hangisiydi?
Toplumu bilinçlendirmek adına içinde olduğum tüm projelerde mutlu oldum aslında. Kadına şiddet konusunda farkındalık yaratmak amacıyla her biri kendi alanında birçok başarıya imza atmış 32 ünlü isimle gerçekleştirdiğimiz “Kanatlandılar” projesinin anlamı ve bıraktığı görsel etki açısından diğerlerine göre ayrı bir yeri olmuştur bende.

Trendlerden bağımsız, maskulen ve çarpıcı bir etkiye sahip olan ‘’Depression’’isimli 2015 A/W koleksiyonunuzdan bahseder misiniz?
Yaşadıklarının yükünü taşıyamayan, ruhsal ve fiziksel duvarlar örmüş bir kadın karakteri vardı bu koleksiyonda. Bireysel veya toplumsal olarak içinde bulunduğumuz sosyal durum/durumlara bir tepki olarak ortaya çıkmıştı. Giyilebilir, birbirleriyle kombin olabilme özelliği taşıyan koleksiyonda, taş dokular ve genele hakim olan renkler kadının ruhsal yapısını ele verir gibiydi. Koleksiyona pozitif enerji yükleyen mercan rengi ve sunum sırasında müzik ile birlikte yapılan mizansenler koleksiyon anlatımını yücelten unsurlardı. Fütüristik ve maskülen yapı kullanılan aksesuarlarla da daha dikkat çekici bir hale geldi.

“KÖK” isimli 2016 S/S koleksiyonunuz ile ilgili konuşacak olursak, bizi nasıl trendler bekliyor?
“KÖK” her insanın kimlik duygusunda var olan “doğup büyüdüğü topraklar” kavramını destekleyen, geleneksele yeni bir bakış açısıyla yaklaşan, alışılagelmişin dışında bir dinamizme sahiptir. Koleksiyonda zamansız, benzersiz, farklı doku ve el işlemeleriyle oluşturulmuş gömlekler, ceket ve elbiseler yer alır. Göçebe ruh ve yaşam tarzının yansıtıldığı koleksiyonda “modern, şehirli ama köküne bağlı” bir kadın karakteri vardır. Geçmiş ve şimdiki gerçekliğin vurgulandığı koleksiyon siyah, beyaz ve mavi renklerinden oluşur. Bütündeki klasik ve minimal çizgi, delik işleri, hasır ve kanaviçelerle Türk derisindeki nadide işçiliğin geldiği noktayı vurgular. Bu koleksiyonda daha çocuksu ve belki de kadınsı bir Murat Aytulum çizgisi gözlenir.

Tasarımlarınız ne tarz kadınlara hitap ediyor?
Yalın, zamansız, güçlü ve feminen bir tarzım olduğunu söyleyebilirim. Zamana meydan okuyan ruh hali, belli dengelere oturtulmuş yalınlık ifadesiyle dişiliğini de göz ardı etmeyen ve onu hiç çekinmeden sergileyebilen cesur kadınlar için tasarlıyorum.

Koleksiyonunuzu oluştururken nelerden ilham alıyorsunuz?
Çoğunlukla insana ait duygulardan veya sosyal durumlardan… Bazen aşktan, bazen mutsuzluklardan… Bazen sokakta akordeon çalan bir kız çocuğundan…

Deri tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar neler?
Deri güçlü göründüğü kadar hassas bir materyal. Her şeyden önce pahalı ve lüks diyebileceğimiz türden. Deri tasarımı yapmakta aslında daha bilinçli ve hatasız adımlar atmak, matematik işlemi gibi. Bir yerde hata yaparsanız tüm işlem bozulur ve bunun telafisi maddi bir külfettir.

Türk modacılarının uluslararası mecralarda tanıtılmasına destek olan Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul hakkında neler düşünüyorsunuz?
Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul uluslararası bir organizasyon. İstanbul’un kültürel ve tarihi zenginlikleri, genç ve yaratıcı tasarımcıları benzersiz bir enerjiyi yansıtıyor. Moda dünyasında Türk moda markaları yaratmak adına sağlam adımlarla ilerlediğimizi düşünüyorum.

Gerçekleştirmeyi hedeflediğiniz projelerinizi öğrenebilir miyiz?
Markamı uluslararası platformda daha görünür kılmak için katılmayı düşündüğüm yoğun bir fuar takvimi oluşturduk. Önümüzdeki zamanlarda sürpriz projeler içinde de yer alabilirm.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.