Başa Dön

Mücevher Dünyasının İletişim Müdürü “Bihter Koray”

blank

Mücevher Dünyasının İletişim Müdürü “Bihter Koray”

Okuma süresi 6 dakika

Kariyerine reklamcılık ile başlayan ve daha sonra mücevher sektörüne geçiş yapan, beş yıldır da mücevher sektörünün içerisinde bulunan ve mücevhere yön veren markalarda üst düzey yöneticilik yapan Assos İletişim Müdürü Bihter Koray ile mücevher sektörü ve Assos markasının gelişimine yönelik keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 

İlk olarak bize kendinizden bahseder misiniz? Kaç yıldır takı ve mücevher dünyasının içersindeniz?

Bu yıl benim sektörde beşinci yılım, daha önce dünya markalarını bünyesinde barındıran bir markada kırk tane markanın hem marka iletişimi hem de pr’ını yapıyordum. Bir bucuk yıl kadarda Assos’da aktif olarak görevdeyim.

2011-2012 mücevher modası hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Mücevher modası gitgide bir sadeleşme içersinde, eski abartılı dönemler geride kaldı, yerine daha sade fakat her şeyle giyilebilecek bir konsept şeklinde. Üzerimdeki kolyeden örnek verebiliriz. Farklı renklerde inciler, farklı renkler de değerli taşlar kullanılıyor ve günlük giysilerinizi bir parçayla tamamlayabiliyorsunuz. Ağır takılar alıp kasada bekletmektense artık insanların günlük hayatına eşlik edecek daha hafif ve kullanışlı parçalar tercih ediliyor.

Bize biraz da Assos’tan ve Assos’un Wedding konseptinden bahsedebilir misiniz?

Assos 1995’te pırlanta ile yola çıkmış genç, çok dinamik bir marka ve kurulduğu günden bu yana da hep mücevheri modaya çeviren marka olarak kendini konumlandırmış. Bu yolda da hızlı ilerlemesini sürdürüyor. Assos dediğim gibi genç ve dinamik bir marka. Genellikle koleksiyon bazında çalışmalar ve tasarımlar yapıyor ve biz insanların hayatlarındaki özel anları sahipleniyoruz. Bu özel anların içersine evlilik, doğum, doğum günü, mezuniyet, anneler günü, babalar günü gibi birçok özel gün giriyor. Biz insanların hayatındaki özel anların şahidiyiz ve insanların hediye almalarını kolaylaştırabilmek için bu özel günlere özel olarak tasarlanmış konseptlerimizle mücevher severlere kolaylık sağlamaya çalışıyoruz. Şu an üzerinde durduğumuz ve ağırlıklı iletişimini yaptığımız konsept ise “Assos Wedding” konsepti. Tekstilde de bunun birçok örneği var. Wedding olarak tamamen evlilik üzerine yoğunlaşmış firmalar mevcut. Biz de mücevher sektöründe wedding konseptini sahiplenen ve yüzde yüz düğünle ilgili her şeyi bulabileceğiniz ve size ürün haricinde danışmanlık hizmeti verebilecek bir birim kurduk Assos içerisinde. Şu andaki konsept İstanbul’daki Marmara Forum ve Nuruosmaniye mağazalarımızda kurulmuş şekildedir. Wedding insanların hayatlarında mücevhere en çok rağbet gösterdikleri an. Burada wedding öncesinden başlayan bir serüven söz konusu. İlk olarak tek taş evlenme teklifi, alyanslar ondan sonra düğün esnasında takılan set ve düğünden sonra takılan takılar olmak üzere wedding büyük bir konsept. Biz burada şuna vurgu yapmaya çalıştık; artık gelinler daha özgün ve daha özgür davranabiliyorlar ve sadelik ön planda olduğunda kendilerini daha özgü ifade edebiliyorlar.

Sizce mücevher hediye etmek neden hiç eskimeyen bir trend? Assos’ta buna özel çalışmalarınız var mı?

Çünkü mücevher sonsuzluğunda bir simgesidir, geçmiş ve gelecek olan sonsuzluktur. Zaten yılbaşı itibarı ile bütün büyük markalarda olduğu gibi bizimde bir sloganımız olmalı ve bu Assos’un ruhunu iki kelimeyle anlatmalı dedik ve “Sonsuzluk Seninle” diye bir slogan yarattık. Bunun jingle’ını da Ömer Ahunbay yaptı. Burada da mantık şuydu sizin vereceğiniz her hediyeyle, sonsuz aşk ve sevgi, karşınızdaki kişiye duyduğunuz duyguyla hep onun boynunda, kulağında veya parmağında taşımasını sağlamaktı. Bu yüzden pırlanta hiçbir zaman eskimeyen, yok olmayacak ve sizinle kalacak, nesiller boyu sürecek bir şey. Hediye vermekte bir sanat, sadece verdiğimiz hediyenin güzelliği değil bu hediyeyi nasıl ve ne şekilde verdiğimiz de çok önemli. Biz de Assos olarak yine bu hediye konseptinin üzeride kutu ve torba konseptimizi geliştirdik.

Hazırlanan koleksiyonlarınızda nelere dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle mücevherde İtalya’nın bir numara olma sebebi ergonomik ve taşıması kolay takılar üretmesidir. Türkiye’de bu anlamda çok ilerlemiştir, özellikle kendi üretimimizde var ve takılarda ergonomik olmasına birde çok rahat kullanmalarına önem veriyoruz. Örnek vermem gerekirse; bazı takıların taşları iyi oturmadığı zaman boyunda güzel durmaz veya zincirleri çok güzel kalıpta değilse yamuk durabilir. Assos’un bütün takılarının özelliği bileğe, boyna, kulağa ve parmağa rahat oturabilmesi ve sanki yokmuş gibi rahat hissedebilmeleridir. İkinci noktada ise zamansız tasarımların oluşturulması, biz çok abartı tasarımların taraftarı değiliz. Biz insanın kendisinin ve daha sonra da çocuğunun takabileceği nesillik mücevherler tasarlamaya çalışıyoruz.

Assos’un sosyal medyayla olan ilişkisinin çok iyi olduğunu görüyoruz, bunun ne gibi avantajları var ve ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

Sosyal medyanın bir gereklilik olduğunu daha doğrusu aktif bir şekilde kullanmanın bir gereklilik olduğunu artık herkes biliyor. Ve de artık insanlar ürün değil markaları sahipleniyorlar ve markalara yakınlıkduyarlarsa eğer o markanın ürünlerini tüketiyorlar. Love Brand dediğimiz bir promosyon var. Biz Assos olarak ürünlerimizin kalitesinin yanında markamızın da duruşunu her zaman nihai tüketiciye yakın hatta nihai tüketicinin içerisinde olabileceği bir kurguda tutmaya ve ilerletmeye çalışıyoruz. İlk sosyal medyadaki adımımız Facebook sayfamız olmuştu şu anda da yetmiş iki bin üye sayısına ulaştı ve her gün artan bir üye sayımız var. İlk olarak farklı yarışmalar, kampanyalar düzenleyerek başladık ve gayet güzel gidiyor. İleteceğimiz mesajları yeni koleksiyonlarımızı sürekli sayfamızda paylaşarak bu şekilde tüketicinin de anlık olarak tepkilerini alıp ürge ve arge çalışmalarımızı yönlendiriyoruz veya yönünü değiştirebiliyoruz. Ayrıca i-Phone, i-Pad ve Smartphone gibi bütün teknolojik cihazların hepsinde uygun bir alt yapıyla yer almaya çalışıyoruz.

Son olarak mücevher almak ve hediye etmek isteyen okurlarımız için tavsiyeleriniz nelerdir?

Mücevher almak ve hediye etmek dünyanın en güzel şeyi. Çünkü sonsuzluğu temsil ediyor. Bunun için güvenilir satış noktalarından kendini ispatlamış markalardan alışveriş yapmalarını öneriyoruz, mutlaka sertifikalı ürünler almalarını söylüyoruz. Tabi en önemlisi iyi bir mücevher hediye etmek istiyorsanız Assos’tan almalarını tavsiye ediyoruz.

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.