Başa Dön

Mis Kokulu Aksesuarlar Milagros Accessory

Mis Kokulu Aksesuarlar Milagros Accessory

Daha fazla üretmek ve ürettiğini paylaşmak motivasyonuyla Milagros Accessory’yi kuran Avukat Selin Fakıbaba Arpacıoğulları, markasının öyküsünden ürünlerinin üretimine pek çok bilgi vererek, tasarımlarının alıcılarına kattığı değerden bahsetti.

Öncelikle kendinizden biraz bahsederek başlar mısınız? Milagos nasıl kuruldu?

2003 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldum. 2018 yılına kadar birçok kurumsal şirkette avukat, kıdemli avukat ve hukuk müşaviri olarak çeşitli görevlerde bulundum. Uzun süre yoğun tempoda çalışan kişiler, bir süre sonra o tempoyu özlüyor; sadece bir anne veya eş olmak, bazı şeyleri yoluna koyduktan sonra yetersiz geliyor. Daha fazla üretmek, ürettiğini paylaşmak insana ayrı bir motivasyon veriyor. İşte Milagros da tam bu düşüncelerin yoğunlaştığı sırada doğdu; yine böyle kafamda onlarca düşüncenin dolaştığı bir akşam… Şunu mu yapsam, yoksa bu alana mı yoğunlaşsam diye düşünürken, bir anda orta sehpada yanan mum ile göz göze geldik. İşte o an şimşek çaktı beynimde. Evet, mum olmalı ancak,  “Selin” usulü bir mum olmalıydı. O kadar şık olsun ki, bitse bile varlığıyla güzellik versin; otantik, aynı zamanda modern dokunuşları olsun; kokusu tüm evi sarsın, kullanıcısının yaratıcılığı ile evlerde yer bulsun, el emeği olsun, sunumu ile gözlere hitap etsin, yüzlerde mutluluk uyandırsın, uzun dost sohbetlerinin ve neşeli sofraların şahidi olsun derken, Milagros o gece doğdu.

Peki neden “Milagros”? Bu isme nasıl karar verdiniz?

İsim koyma hikâyem biraz ilginç hakikaten… O zamanlar henüz aklımda bir dekor mum fikri bile yoktu. Bir aksam eşimle yemek sonrası oturuyoruz. İnanmayacaksınız ama bir anda Atay’a dönüp “Bir gün bir markam veya şirketim olursa adını Milagros koyacağım.” dedim. Şaşırdı. “Kulağa çok hoş geliyor, anlamı ne peki?” diye sordu. “İnan bilmiyorum, bir bakayım anlamı neymiş.” dedim ve Google’a “Milagros ne demek?” diye yazdığımda gözlerime inanamadım: İspanyolca “mucizeler” anlamına geldiğini öğrendim. Yani önce ismini koydum, sonra bana mucize gibi gelen, imkânsız gibi görünen hayallerimi hayatıma davet ettim. Gerçekten çok etkilendiğim bir andı, o an. 

Ürün yelpazenizde neler yer alıyor?

Doğu’nun otantizmini hissedeceğiniz bakır ve pirinç malzemeleri, Elma, Armut, Yumurta, Moon, Cool ve Gamzeli olarak adlandırdığımız modern tasarımlarımız ile harmanladık. Gümüş, altın rengi, siyah ve roze olmak üzere dört farklı renk ve iki farklı doku alternatifi ile yukarıda adlandırdığımız el yapımı koleksiyonumuzu, Milagros severlerin beğenisine sunduk.

Kokular, hafızamızın en güçlü uyarıcılarındandır. Bizi o kokuyu duyduğumuz ilk ana geri taşır. Mesela bir ortama girdiğimizde “Anneanne evi kokuyor.” dersiniz ve bir anda o ana, çocukken geçirdiğiniz anılara geri dönersiniz. İşte biz de Milagros olarak kokularımıza özellikle içerik bilgisi vermek yerine, isim vermeyi tercih ettik. İstedik ki Milagros severler Ametist, Heaven veya Melissa’yı kokladığında hangi ana gitmek isterlerse, zihinlerinde hangi anı veya hangi aroma canlanırsa  o kokuyu koklasınlar, o ana gitsinler. 

Ürünlerin kalitesi ve dayanıklılığı hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi malzemeler ve üretim tekniklerini tercih ediyorsunuz?

Öncelikle her detayımızda sevgiyi, emeği, çabayı, özeni ve tabii ki kaliteyi yansıtmayı hedefliyoruz. Ürünlere verdiğimiz özenin yanı sıra keselerimizden kutularımıza, üzerine koyduğunuz çiçeklerden kurdeleye, kutularımızın üzerinde yer alan kişiye özgü mum mühründen markamızı tanıtan yazı kartlarına kadar her bir detaya sonsuz özen göstermeye gayret ediyoruz. Tüm bu detaylarla, ürünün kendisine kadar, kalitenin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir. Dayanıklılığa gelince, işin sırrı kaplamasında gizlidir. Ürünün özelliğine, kullanımına göre gümüş veya nikel kaplamayı tercih ediyoruz. Ayrıca ürünün kullanım ömrünü uzatmak için ayrı bir koruyucu tabaka ile kaplıyoruz. Kullanım talimatına uygun davranılırsa, ürünün renginde veya formunda uzun yıllar herhangi bir bozulma olmayacağını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Tabii ki, içerisindeki mumun kullanımı da çok önemli. Yapılan en büyük hatalardan biri, mumun yanma esnasında veya soğuduğundan emin olmadan yerinin değiştirilmesidir. Yanan mum veya sıvı formda bulunan mumu hareket ettirdiğinizde, fitillerde eğilme olacak ve yanma kalitesi olumsuz bir şekilde etkilenebilecektir.

Tasarımlarınızın, alıcılarına kattığı değerden bahseder misiniz?

Bir ürünü tasarlarken hep şunu düşünürüm: Beni ne mutlu eder? Ürünün kalitesi (işçiliği), mumun esansı, yani yakmaya bile gerek kalmaksızın size verdiği o mis koku, ürünün içerisindeki mum tükendikten sonra da farklı amaçlarda kullanılma imkânının olması… Aslına bakarsanız Milagros, belirttiğim bu üç unsurun birleşimidir. Genelde birçok mum ürünü, cam dolum kapları ile kullanıcılara sunuluyor. Kullanıcılar da mumu tükettikten kısa bir süre sonrasına kadar bu cam kapları saklar, en sonunda da sıkılıp kullanmayı bırakırlar. İşte bizi diğer markalardan ayıran en önemli husus; kullanıcının, mumu tükettikten sonra atmaya kıyamayacağı, hatta sonrasında evinin farklı yerlerinde farklı amaçlarla kullanabileceği bir ürün ile mumu bir araya getirip modern tasarımlar ile buluşturmak oldu.

Tasarımlarınıza ve ürün yelpazenize yenileri eklenecek mi?

Tabii ki. Aslında bizi bu yöne iten sebeplerden biri de Milagros severlerin talepleri oldu. Öncelikle, Milagros’un sadece bir mum markası olmadığını, aynı ürünü farklı amaçlarla kullanabileceğiniz bir aksesuar markası olduğunu, ürün yelpazemizin de bu prensip doğrultusunda genişleyeceğini belirtmek isterim. Hatta şu an, hâlihazırda yaptığımız işe, bizim gibi  sanat gözüyle bakan çeşitli tasarımcılarla görüşmeler halindeyiz. Bu vesile ile, ilerleyen zamanlarda güzel iş birlikleri olacağı haberini de sizler vasıtasıyla tüm Milagros severler ile paylaşmış olalım.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.