Başa Dön

Melankolik Şarkıların Adresi Tanita Tikaram

blank

Melankolik Şarkıların Adresi Tanita Tikaram

Okuma süresi 6 dakika

blank19 yaşında henüz ilk albümü “Ancient Heart” ile 4 milyondan fazla satan ve her şekilde müzik dünyasının unutulmazlarından biri olmayı da başaran Tanita Tikaram’ı, 80’leri sevip de bilmeyen bir müziksevere rastlayamazsınız. Döneminin en ünlü şarkılarından biri olan “Twist in my sobriety”, Tikaram’ın melankolik, hüzünlü ve hafif karamsar genç kızlık şarkısı olarak en büyük hiti…

O şarkıyla çıkışındaki dikkat çeken pes sesini, siyah beyaz videosunu ve o güzel melodiyi unutmak hiç mümkün değil. Ancak sonraki albümleriyle aynı enerjiyi bir türlü yakalayamayan Tikaram’ın açıkçası gidişat pek umurunda da olmamış… O şarkı yazmayı seviyor ve hesabı yok. Uzun yıllar müziğe aralar veren ve 2005 yılı albümü Sentimental’dan sonra nihayet 2012 sonuna yetiştirdiği albümü Can’t Go Back ile müziğine bu kez funk öğeleri katarak geri dönen Tikaram laf aramızda yaşını da hiç göstermiyor. Belli ki ayrıca hüzünlü bir folk şarkıcısından neşeli bir folk şarkıcısına dönüşen Tanita, 30 yaşlarında kısa bir süre yaşadığı İtalya’nın güneşinden neşelenirken, yaşam enerjisi de almış gibi…

Efes Pilsen sponsorluğunda İstanbul’a yıllar sonra yeniden gelen Tanita, artık o bildiğimiz buğulu, hüzünlü genç kız değil; hayat dolu, kahkahalarıyla neşe saçan 44 yaşında özgür bir kadın. Son albümüyle blues ve Amerikan müziklerine olan ilgisini de şarkılarıyla ayrıca hissettiren Tikaram’ın, İstanbul dendiğinde “yemekler” çığlığıyla gözü parlıyor. Tanita Tikaram’la sohbet ederken, hem sımsıcak özgün bir yıldıza hem de çocukluğuma sarılmış oldum.

Son albümünüz “Can’t Go Back” bol bol funk öğeleri de kullanıyor; peki daha neşeli de diyebilir miyiz?
Daha önceki albümlerimde sanki belirli bir tarzda melankoliyi benden bekleniyordu. Ama kesinlikle bu albüm daha neşeli. Albümü kaydederken de istediğim bu albümün daha hareketli ve dinamik olmasıydı. Bu albümde Amerikan müziklerine çok fazla gönderme var. Bir genç kız olarak da hatırlıyorum country ve blues dinlemeyi ne çok severdim…

Bir yandan da müzik kariyerinize hep uzun uzun aralar verdiniz; ama özel hayatınızdan pek bahsetmediğiniz için o sıralarda neler yapıyordunuz, hiç fikrimiz yok?
Ortaya herhangi bir iş çıkarabilmek için zamana bırakmak gibi bir eğilimim var. Aslında ilk başta uzun sürmesini planlamıyordum ama örnek vermem gerekirse “Can’t Go Back” albümümü kaydetmeye başlarken, ilk başta yanlış başlangıçlar yaptığımızı düşünerek, daha dinamik bir albüm olabilmesi için yeniden başlamak zorunda kaldık. Tıpkı özel hayatında doğru kişiyi bulana kadar hatalar yapmak gibi…

İlk çıkışınıza dönecek olursak, ”Twist In My Sobriety” gibi duyguları çok güçlü bir şarkıyı söylerken henüz 19 yaşındaydınız; sizi öylesine melankoliye sürükleyen ve ilham veren neydi?
Sanırım o genç yaşlarda dil ile ilişkiniz, farklı fikirlerle ilişkiniz çok çok parlak oluyor. O dönemde yeni yeni fikirler okuyorsunuz; öğreniyorsunuz. Mesela şimdi o şarkıyı yazamazdım, çünkü öyle bir dilim yok. Sanırım o zamanlar bana ilham veren çevremdeki dünyaydı, gençlik döneminin hassasiyetleriydi.

O halde İstanbul yepyeni bir Tanita Tikaram’la buluşacak… İstanbul’a daha önce de geldiğinize göre burasıyla ilgili aklınıza, kalbinize ilk gelenler neler?
Açıkçası yemekler… Ayrıca oldukça hareketli bir şehir ve hatta şimdilerde gittikçe daha da çok hareketli hale geliyor gibi… Çok yüksek bir enerjisi var ve bu oldukça çekici geliyor. Şehriniz sanki enerjisini yeni yeni buluyor… Eminim gittikçe daha çok kişiyi çekecek…

Meşhur şarkınız “Twist In My Sobriety” vaktinde efsanevi Liza Minelli tarafından bile yeniden yorumlandı; o şarkının öylesine parlak döneminde Minelli ile de tanışmış mıydınız?
Çok küçüktüm. Liza Minelli’yi görmüştüm de… Sanırım şarkıyı kaydettiği zamanlardı; ama gidip tanışmadım, küçüktüm, çekiniyordum. O yaşlarda belki de farklı bir jenerasyonun yıldızı olduğu için hayranı da değildim ama şimdi elbette büyük hayranlık duyduğum isimlerden biri ama o dönem kendisiyle tanışma fırsatını kaçırdım.

1990 yılında bir Elvis Presley yorumuyla kayda girmiştiniz ve “Loving You” şarkısını söylemiştiniz; Elvis’ten başka kimleri seversiniz, son zamanlarda kimleri dinliyorsunuz?
O yıllarda Elvis ve Beatles severdim. Hala Elvis seviyorum ama o yıllarda ayrıca büyük bir hayranlıkla dinliyordum kendisini. Son zamanlarda bol bol Chaka Khan dinliyorum. Ella Fitzgerald, Dusty Springfield, Doris Day dinlemeye bayılıyorum. Ayrıca Funk da dinliyorum.

Türkiye’de 80’leri sevenler size ayrıca bayılırlar, peki siz o dönemin müzikleriyle aranızda bir bağ hissediyor musunuz; hatta o dönem yıldızlarından sevdikleriniz var mı, Samantha Fox sevecek haliniz yok siz kimleri dinlerdiniz?
Samantha Fox harika. Ama ben o yaşlarda, 80’lerde, 20 yıl öncesinin şarkılarını dinliyordum. Daha küçük olduğum zamanlarda müziğe verecek param da yoktu. Annemler ne dinliyorsa, onları dinliyordum. Aretha Franklin, The Beatles, Rolling Stones… Şimdi küçük yeğenlerimi görünce şaşırıyorum, onlar da Nina Simone dinliyorlar. Bana bu çok doğal geliyor; eğer meraklı bir çocuksan tüm arkadaşların gibi Justin Bieber dinlemezsin. Cool olduğunu düşündüğün müzikler keşfetmeye çalışırsın.

Son albümünüzde Rock’n Roll isimli parçanızın sözlerinde bütün bildiğim Rock’n Roll itirafı var, gerçekten öyle mi ve Rock’n Roll sizce ne ifade ediyor?
Bence şarkının sözleri sadece eğlenceli sözler çünkü benim için Rock’n Roll çok eğlenceli. Ama tarihi olarak baktığınızda Rock’n Roll’un köklerinde cinsellik var.

Sizin milyonlar satan albümünüz “Ancient Heart” ve büyük hitiniz “Twist In My Sobriety” ile geçmişteki imajınızda fazlasıyla melankoli var; oysa ki karşımda hiç melankolik bir kadın yok, yoksa aşık mı oldunuz?
Genç bir kızken biraz melankoliktim. Tanrı’ya şükür artık böyleyim, hala öyle olduğumu düşünsene; bence iyi ki değiştim… Çocuklar o yaşlarda böyle hallere hep girerler biliyorsun, ben de iyi ki değiştim… Bu halimi çok seviyorum.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.