© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Mekânlarda Akustik Ürünler Aktav Akustik

Mekânlarda Akustik Ürünler Aktav Akustik

İç mekânların yüksek akustik tasarım ve mimari ihtiyaçlarına cevap veren, birçok ülkeye ürünlerinin ihracatını gerçekleştiren Aktav Akustik’in İç Anadolu Bölge Müdürü Buket Çetinkaya; firmanın geçmişinden bahsederek ürün çeşitliliklerini, kullanılan malzemeleri ve hedeflerini aktarıyor…

Kendinizden bahsederek Aktav Akustik’i tanıtır mısınız? Kuruluş öyküsü nedir?

Aktav Akustik; Parmephon markasıyla günümüz iç mekânlarının yüksek akustik tasarım, performans ve mimari tasarım ihtiyacına yönelik olarak 2003 yılında, Adana’da bulunan doksan bin metrekare içindeki on beş bin metrekare kapalı alanda, başlangıçta sadece asma tavan üreterek macerasına başladı. Daha sonraları dekoratif duvar ve yüzer tavan panellerinin üretimiyle, özellikle dünyada altmıştan fazla ülkeye ihracat yaparak, markamız olan Parmephon’un dünya çapında bilinen bir marka haline gelmesini sağladı.

Kendimden bahsedecek olursam; Aktav Akustik için uzun yıllar boyunca, gerek AR-GE gerekse pazar faaliyetlerinde olmak üzere farklı lokasyonlarda ve departmanlarda hizmette bulundum. Şu anda ise açılışını yapmış olduğumuz İç Anadolu Bölge Müdürlüğümüzde İç Anadolu Bölge Müdürü olarak firmamızı temsil etmekteyim.

Ürün yelpazenizde neler yer alıyor?

Aktav Akustik; Parmephon markasıyla, kumaş veya cam tülü kaplı olmak üzere, modüler asma tavan panelleri, dekoratif yüzer tavan panelleri, dekoratif duvar panelleri, Yolpan gürültü bariyerleri, akustik tablolar ve endüstriyel akustik yüzer tavan panelleri üretmektedir.

Akustik ürünler oluşturma fikri nasıl ortaya çıktı?

2003 yılında, inşaat sektöründe pazardaki akustik panel eksikliğinin fark edilmesi ve ülkemizde sadece ithal ürünlerin mevcut olması üzerine, Türkiye’nin ilk akustik panel firması olan Aktav Akustik’in kurulma kararı alındı. Yurt içi pazarında talep edilen her akustik panel Parmephon’dan önce ithal ediliyordu, şu an ise dünyanın her bölgesine ihraç ediyoruz. Yapılan yatırımlarla, yerli ve millî üretime sahip ilk profesyonel akustik panel üreticisi olmanın vermiş olduğu haklı gururu yaşamaktayız.

Ürünlerinize akustik özelliği nasıl kazandırıyorsunuz? Kullandığınız malzemeler neler?

Ürünlerimizin hammaddesini cam yünü oluşturmaktadır. Elli ila doksan beş dansite aralığında 0.85 NRC ses yutum oranına sahip olacak şekilde sertifikasyon değerlerini sağlayan forma getirmekteyiz. Proje bazlı üretimler gerçekleştirdiğimiz için, bu aşamadan sonraki prosesler projelerde istenen detaylara göre ilerlemektedir.

Ürünlerinizin kullanım alanları nereler?

Hacim içi akustiği sağlayan ürünlerimiz çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Gürültünün, kalabalığın ve sesin yüksek olduğu hemen hemen her yerde ihtiyaç halini almıştır. Ses yutum özelliğinin yanı sıra dekoratif ürünler olması da tercih sebebidir. Sınırlandırma yapmak istemiyoruz fakat başlıca birkaç kullanım alanından bahsetmek gerekirse; kongre merkezleri, konferans salonları, sinema salonları, eğitim kurumları, çok amaçlı salonlar vb. şeklinde belirtebiliriz.

AR-GE çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Güçlü bir AR-GE ekibimiz var. Ürün gelişiminde, modellemede ve yenilikleri takip ederek ürün gamında ve performansında etkili olacak çalışmalar yapmaktayız. Bunların yanı sıra Ankara’da bir vakıf üniversitesiyle beraber, hacim içi akustiği sağlayacak ürünlerin geliştirilmesi ve test edilmesi amacıyla laboratuvar kurma aşamasındayız.

Kısa ve uzun vadede neler hedefliyorsunuz?

Aktav Akustik olarak kısa vadeli hedeflerimiz arasında; firma ve şahısları, akustik ürünlerin önemi ve amaca yönelik kullanımı konusunda bilinçlendirmek yer almaktadır. Aktav Akustik, Parmephon markası ile dünya genelinde altmıştan fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Yalnızca 2022’de Rusya, Belarus ve Kanada gibi ülkelere vermiş olduğumuz distribütörlüklerimiz bulunuyor.

Uzun vadeli hedeflerimiz arasında, ihracat oranımızı artıracak bu girişimlerin sayısını çoğaltarak, dünya pazarında Parmephon markasını birinci sıraya taşımak yer almaktadır. Tüm ekibimiz ve çalışanlarımız olarak bu amaca yönelik çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.