© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

M. Tunç Berkman; Yeni Nesilde Dijital Pazarlama

M. Tunç Berkman; Yeni Nesilde Dijital Pazarlama

Happy Education Academy’nin kurucusu CMO M. Tunç Berkman, dijitalleşen pazarlama sektöründe X, Y ve Z kuşaklarına nasıl yaklaşılması gerektiğine ışık tutarak, yapay zekâ ve makine öğreniminin kullanıldığı alanları MAG Okurları için detaylandırıyor.

Pazarlamada, dijitalleşmeyle gelen değişim ve gelişime rağmen değişmeyen bir faktör var mı?

Görünüşte birbiriyle çelişen iki fikri aynı anda kafanızda tutmanızı isteyeceğim: Her şey farklıdır, ama aynı zamanda hiçbir şey de farklı değildir. Bu fikri pazarlama açısından uyarladığımızda, esasında pazarlamanın temeli olan güven, aidiyet, beğenilme, takdir edilme öğeleri hiç değişmiyor. Sadece bu öğeleri anlama ve uygulama biçimlerimiz zamanla değişti, çünkü artık kullanıcı verilerine ve tüketici davranışlarına çok daha fazla erişimimiz var. Pazarlamadaki en önemli değişiklik, belirli kitleleri hedefleme ve onların istek ve ihtiyaçlarını anlama yeteneğimizdir.

 

Pazarlamanın ana sürecine bakarsak, çoğu pazarlamacının hedefi, değerli müşterileri çekmek ve onların mutlu olmalarını sağlayacak süreçleri tasarlamak, fark yaratacak iletişim yöntemleri geliştirmektir. Dijitalleşme ise, işletmelerin hedef kitlelerini daha kesin bir şekilde hedeflemesine, sonuçları daha etkin bir şekilde izlemesine ve daha yüksek bir yatırım getirisi elde etmesine olanak tanıdı.

Dijitalleşen pazarlama, işi büyük ölçüde değiştirdi. Dijital platformlar artık iletişimi anlık hale getirdi, incelemeler ve marka etkileşimi neredeyse anlık olmaya başladı. Markalar, internette var olan çok sayıda içeriğin reklamını yapmak için kendilerine yeni ve yenilikçi yollar geliştirmek zorundalar. Kısaca, “Tüketici davranışı ve iletişim yöntemleri her zaman değişiyor; pazarlamada değişmeyen tek şey bu.”

Kuşakların tüketim alışkanlıkları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Satın alma kararları söz konusu olduğunda tüm nesiller fiyat, kalite, ürün incelemelerinden ve ürün tavsiyelerinden oldukça etkileniyor. Z, Y ve X kuşağı ayrıca, etraflarında aktif topluluklara ve sosyal medya varlığına sahip markalara değer veriyor. Z Kuşağı, şirketlerin özellikle ırksal adalet, cinsiyet eşitsizliği ve iklim değişikliği gibi sosyal konularda duruşu olmasını istiyor.

Sosyal medya, internet araması ve Youtube reklamları Z Kuşağına ve Y Kuşağına ulaşmak için kilit öneme sahipken, X Kuşağı ve Boomers; TV, arama ve perakende satışını tercih ediyor. Z Kuşağı hâlâ perakende mağazalarını ziyaret ediyor ancak, ürünleri çevrimiçi kaynaklar aracılığıyla çok daha sık keşfediyor ve alıyor.

Y ve Z kuşakları söz konusu olduğunda, tüketicide sadakat oluşturmak için izlenmesi gereken pazarlama stratejisi nasıl olmalı?

Z ve Y kuşağı yalnızca kişiselleştirilmiş ürünlerle değil, aynı zamanda bireyselliklerini de öne çıkaran markalarla daha yakın bir iletişime giriyor.

Y Kuşağı özellikle, online alışveriş fırsatlarına, arkadaş ve aile tavsiyelerine en duyarlı olanıdır. Ayrıca alışveriş kolaylığı ile ekstra motive olurlar. Y Kuşağı’nın, geleneksel pazarlama taktiklerine tepkisiz kalması, bu kuşağa yönelik ürün ve hizmetlerin pazarlanma şeklini yeniden şekillendiriyor. Bu nesil, nerede yemek yiyeceğine Instagram fotoğraflarına göre karar veriyor, Facebook’tan saç stilistlerini seçiyor ve yiyeceklerini kapılarına kadar getirtiyor.

Z Kuşağı’na ulaşmak için ise bir nevi “onların dilinden konuşabilmek” en önemli faktör olmaya başladı. Ellerinde büyük miktarda veri ve bilgi bulunan Z Kuşağı, satın alma kararları konusunda önceki nesillerin üyelerinden daha pragmatik ve analitik. Z Kuşağı; yalnızca ne satın aldıklarını değil, aynı zamanda tüketme eylemini de analiz ediyor. Z Kuşağı; markanın kendisinden çok, ürünün yaşattığı deneyim ve ürünün nasıl sunulduğu ile ilgileniyor. Neredeyse her an online olan bu grup, deneyimleyeceği yeni ürünlere dair ilk ipuçlarını da sosyal medya mecralarından ediniyor. Gerçek dijital yerlilerin ilk nesli olan Z Kuşağı’nın etkisi, karakteristik davranış ve tüketim kalıplarının merkezinde gerçeği aramakla birlikte artık dışa doğru yayılıyor. Pazarlama sektörünün de, bu kuşağın hassas olduğu tüm konulara odaklanarak bütünsel bir yaklaşım benimsemesi gerekiyor.

Pazarlamacıların bu kuşaklarla başarılı bir şekilde bağ kurması için; bu kuşakların kişilikleriyle ilgili ilham almak ve kişiliklerine şekil vermek adına, internetteki içeriklerden nasıl yararlandıklarını anlamaları çok önemli.

Makine öğrenimi ve yapay zekânın, pazarlamada oluşturduğu değişim ve sağladığı katkı nedir?

Yapay zekâ dendiğinde zihinlerde dünyayı ele geçiren, çok fonksiyonel, insan benzeri robotlar canlansa da; yapay zekâ, insanların yerine geçmek üzere tasarlanmamıştır. İnsan yeteneklerini ve katkılarını önemli ölçüde geliştirmek üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle oldukça değerli bir ticari varlıktır. Pazarlama ve büyümenin anahtarı; doğru insanlara, doğru zamanda, doğru mesajla ulaşmaktır. Bazen bu, insanların kültürel ve sosyal açıdan neyle ilgilendiğini belirlemek için pazar araştırması yaparak ve hedef pazarınızla ilgili makro düzeydeki istatistiklere (yaş grubu, gelir, eğitim düzeyi) bakarak yapılır. Onlara mesajınızı okumaları için bir neden vermek istiyorsanız, bu bilgiyi bölümlere ayırmak ve hedef kitlenize sunabileceğiniz bir şeye dönüştürmek çok önemlidir. Yapay zekânın devreye girdiği yer burasıdır.

Semrush’un son araştırmasına göre, pazarlama ve satış departmanlarının %40’ı başarıları için diğer departmanlardan daha fazla yapay zekâ (AI) teknolojisine ve makine öğrenimine öncelik veriyor.

Yapay zekâ (AI) ve makine öğreniminin kullanım alanları nelerdir?

Chat Botları: Mevcut sohbet robotlarının çoğu, önceden oluşturduğunuz komut dosyası mesajlarına dayalı olarak işlev görürken, gelecekte giderek daha fazla sayıda sohbet robotu, kullanıcılarla doğal sesli sohbetler yapabilecek ve her etkileşimden bir şeyler öğrenebilecek.

Voice Search: Google araması yapan kullanıcılar, sorularını yazmak yerine sesli aramayı kullanıyor. Çoğunlukla yapılan bu aramalar, günlük sorular üzerinden yapılır ve yapay zekâ, zamanla bu soruları konuşma tarzında yanıtlamayı öğrenir.

Veri Analizi: AI güdümlü veri analizi; büyük miktarda veriyi, birçok farklı şekilde ve birçok farklı açıdan bir araya getirerek, insanın yönetmesi ve analiz etmesi mümkün olmayan şekilde birleştirebilir. Bu şekilde, kampanyalar hakkında zekice içgörüler edinilebilir.

Müşteri İlişkileri Yönetimi: Yakın gelecekte Pipedrive ve Hubspot gibi müşteri ilişkileri yönetim sistemlerinde büyük olasılıkla AI özellikleri göreceğiz. Zamanı geldiğinde şirketlerin, müşteri ilişkilerini daha iyi yönetmelerine, müşterileri anlamalarına ve müşterilerle olan etkileşimlerini daha iyi takip etmelerine yardımcı olabilecek.

Tahmine Dayalı Analitik Yardımıyla Hedefleme: Müşterinizin sonraki hamlelerini bilmek; iyi dönüşüm sağlayan hedefli reklamlar ve içerik oluşturmanıza yardımcı olur. AI ayrıca, bunlarla ilgilenme olasılığı en yüksek olanlara, ilgili ürün ve hizmetleri önerebilir.

AI Destekli Kişiselleştirilmiş İçerik: AI içerik üretebilir ve doğru zamanda hedef kitlenize gösterim sağlayabilir. AI, kişiselleştirilmiş öneriler oluşturmak gibi, içeriğin kişiselleştirilmesine de yardımcı olabilir.

Pazarlama Otomasyonu: AI, pazarlama otomasyonunuza katmanlar ekler, kampanyalarınızın başarısını ölçmenize ve analiz etmenize yardımcı olur. Zaman içinde pazarlama ekipleri, yapay zekâ destekli pazarlama otomasyonlarıyla daha az manuel iş yapacak ve kampanyaların başarısını daha iyi anlayabilecek.

AR & VR: AI, AR kullanıcılarının fiziksel ortamlarıyla etkileşime girmesine ve sanal nesneleri manipüle etmesine olanak tanır. VR, AR ve AI işbirliği ile oluşan metaverse; pazarlama açısından büyük bir potansiyel taşıyor.

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.