© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Koşulsuz Güven ile Ayrıcalıklı Hizmet

Koşulsuz Güven ile Ayrıcalıklı Hizmet

Okuma süresi 4 dakika

Ankara’da başlayan kariyerini İstanbul, İzmir ve Bodrum’da başarısını katlayarak ilerleten ve Eylül ayı itibariyle Yunanistan’da ofis açarak yurt dışına çıkış ayağını belirleyen Exclusive Concept’in Kurucusu Serkan Baratan danışanlarına sundukları ayrıcalıklı hizmetleri belirtiyor…

Türkiye’nin Ankara, İstanbul, İzmir ve Bodrum gibi iş dünyasının nabzını tutan noktalarında ofisler açmış bir broker olarak bu başarılı yolculuğunuzu dinleyip sizi biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?

İlk ofisimizi Ankara’da açtık. Çalışma alanımız plaza, rezidans, villa, köşk ve konaklar oldu. İş dünyasına çalıştığımız için kendimizi Bodrum’da bulduk; yatırımcılar aynı samimi hizmeti burada da almak istediler. Haklı olarak fazla sürmeden İzmir ve İstanbul ofislerimiz de açıldı. İstanbul’da Boğaz hattı rezidanslar ve plazalar bölgelerinde konusunda uzmanlaşmış kadromuz var, sürekli iç eğitimler ile destekliyoruz. Bu dört merkezdeki başarımızın tek sırrı; profesyonel çalışma prensiplerinden ödün vermeden alışılagelmiş gayrimenkul danışmanlığı standartlarından uzak, yatırımcılarımıza ya da bizden satın alma, kiralama hizmeti alan müşterilerimize “Exclusive Hizmet” sloganımız ile hizmet vermeye ve kendilerinin yatırım değerlendirmesi ya da kiralama konularında sorunsuz hizmet almalarını sağlıyoruz. Genelde referans sistemi üzerine çalışıyoruz, dolayısıyla klasik gayrimenkul danışmanı – müşteri güven sorunu bizde hiçbir zaman yaşanmadı, umarım bundan sonra da yaşanmaz. Başarımız, diğer marka ve firmalara nazaran daha kendimize münhasır rahat çalışma şartlarımız ve koşulsuz güvene dayanmaktadır.

 Mesleki anlamda en sık karşılaştığınız sorunlar nelerdir?

Mesleki anlamda karşılaştığımız yegane sorun, yetkin olmayan, gayrimenkul danışmanlığından uzak insanların sektörde bulunmasıdır. Onların yatırımcıyı yanlış hayallere yönlendirmeleri ve daha sonrasında hüsrana uğratarak, yatırımcıların gayrimenkul profesyonellerine karşı güven sorunu yaşamalarına sebep olmaları, daha da kötüsü yatırımcıların her birinin bu işi zaten kendilerinin çok daha iyi yapabilecekleri fikrine kapılmalarına neden olmalarıdır. Son çıkan emlak kanunu ile birlikte bütün gayrimenkul, emlak şirketi ve şahıs şirketlerinin ruhsatlarının iptal edilerek il ticaret müdürlüklerinden lisans almaları gerektiğini düşünüyorum. Böylece bu işi yapamayacak gücü, bilgisi ve tecrübesi olmayanlar artık sistemden çıkmış olur, yatırımcılar da bizler de rahat nefes almış oluruz.

Gayrimenkul firmaları ve müşterileri arasındaki güven ilişkisinin temelini neler oluşturuyor?

Gayrimenkul şirketleri ile müşteri arasındaki güven ilişkisi iki türlüdür:

Referansla gelen müşteri zaten koşulsuz güvenir, diğeri ise yeni müşteridir. Yeni kontak kurmuş müşterinin güven sağlaması için bilgi ve tecrübe olmalı, kanunlara hakim olunmalı, günümüzde kanunlar sürekli değiştiği için yatırımcılar doğru bilgilendirilmeli, portföy değerlendirilmesi doğru yapılmalı, sırf fazla bedele satmak, kiralamak amacıyla sözleşme almak adına yatırımcılar kandırılmamalıdır.

İyi bir broker müşterisi için neler yapar, olumsuz giden hangi koşulları olumluya döndürebilir, bu süreçler nasıl işler?

İyi bir broker yatırımcıları için portföy yönetimini piyasa şartlarına göre iyi okur, kısa orta ve uzun vade seçeneklerinde kendisini bekleyen sorunların piyasa analiz raporu ve rakip analiz raporları ile yatırımcısını uyarır, gerekli önlemleri almasını sağlar.

Süreç, genelde yatırımcı profiline bağlı olarak da yavaş ilerler; yatırımcı genelde alım-satım ve piyasa okuma konusunda kendisini ekonomi profesörü gibi görür, fakat bir süre sonra gayrimenkul profesyonelinin verdiği rapordaki gerçekleri okumaya başlayınca teslim olur ve kısa zamanda zarardan dönmüş olur .

Firmanızı konumlandıracağınız illeri seçerken nelere dikkat ettiniz, bu rotaları seçmenizin sebepleri neler oldu?

Konumlandırma konusu tamamen bizim dışımızda gelişiyor; yatırımcı profilleri ve gelen portföylerin dağılımına göre hareket ediyoruz. Şu an Ankara, İstanbul, İzmir ve Bodrum ofislerimiz konusunda oldukça iddialı; rezidans, villa, köşk, konak ve plazalar konusunda bulundukları bölgede en fazla portföy alan ve en fazla müşteri memnuniyeti alan ofislerdir.

Farklı şehirlerde veya ülkelerde yeni bürolar düşünüyor musunuz?

Ülke içinde her şehre bayilikler düşünüyoruz, ülke dışında ise Yunanistan ofisimizi Eylül ayı itibarı ile açıyoruz.

Yazar Hakkında: /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Bir Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: