Başa Dön

Kadın Erkek İlişkilerine Eğlenceli Yorum

Kadın Erkek İlişkilerine Eğlenceli Yorum

Okuma süresi 10 dakika

“Ahmetkarya” hesabından yayınladıkları videolar ile Türkiye’nin en çok takip edilen Infulencer’larından olan Ahmet Aksöz ve Karya Çandar ile Next Level AVM’de keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Yüksek enerjileriyle kendilerine hayran bırakan eğlenceli ikili, merak ettiğimiz sorulara da tüm içtenlikleri ile yanıt verdi.

Sizi biraz yakından tanıyalım…

Karya Çandar: Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum, 24 yaşındayım. Müzikle uğraşıyorum.

 

Ahmet  Aksöz: Ben öğrenciyim hala; Başkent Üniversitesi’nde uluslararası ticaret okuyorum. Bir yandan da video çekmeye devam ediyoruz ve sosyal medya işleri ile uğraşıyoruz.

 

Tanışma hikayeniz nasıl oldu?

 

Karya Çandar: Biz ilkokul arkadaşıyız. İlkokul arkadaşlığımız sürerken aynı sitede oturuyorduk. İlk kez basket takımında tanışmış olduk. O günden beri uzun süredir ilişkimiz devam ediyor.

 

Ahmet Aksöz: Bizim ilkokul, ortaokul, lise yıllarımız birlikte geçti. Aynı zamanda da yıllardır aynı sitede oturuyoruz.

 

Kadın ve erkek ilişkilerini kendinize has yorumlayarak çektiğiniz videolar ile gönülleri fethettiniz? Video çekme fikri nasıl ortaya çıktı? Bize biraz yolculuğunuzdan bahseder misiniz?

 

Ahmet Aksöz: Biz zaten sürekli Youtube için, kendi arşivimiz için telefonu ilk aldığımızdan beri  video çekiyorduk. Sonra Vine uygulaması çıktı. İlk Vine videoları ile başladı. Sadece kadın – erkek ilişkisi videoları değil de bambaşka şeyler de çekiyorduk o dönemde. O video çok sevildi bu seri gelsin denildi. Arz talep ilişkisi oldu birazcık. Kadın – erkek ilişkilerine güzel tepkiler gelince onları çekmeye başladık ve öyle devam etti. Bu planladığımız bir şey değildi; bunu çekelim, insanlar izlesin gibi bir düşüncemiz yoktu. Bu kadar güzel tepkiler gelmesini de beklemiyorduk, çok mutlu olduk.

 

Karya Çandar:  Instagram’a o videoları yükledikten sonra oradan çekmeye devam ettik ve bu zamana kadar geldik.

 

Türkiye’de artık takip edilen Influencer’lar arasında gösteriliyorsunuz. Sizin Türkiye’deki Influencer’lar ile ilgili düşünceleriniz neler? Dünyada takip edip örnek aldıklarınız var mı?

 

Karya Çandar: Dünyada tabii ki takip ettiklerimiz var; Zach King var mesela, farklı tarzda videolar çekiliyor dünyada. Biz kendi kültürümüzde olan hikayeleri inceliyoruz.

 

Ahmet Aksöz: Örnek alabileceğimiz, bizim gibi yapan yok açıkçası. Kültürle çok alakalı. Bizim yaptığımızı İngilizce yapsak olmaz. Karya’nın mesela müzikal olarak takip ettikleri var, benim de var. Moda bloggerları daha çok biliniyor. Başka video çeken çok fazla yok aslında.

 

İçerik olarak güldürme üzerine kurulu bir içerik sisteminiz var. Bir taraftan da güldürmek aslında zor bir iş… İçeriklerinizi oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz? Nasıl hazırlanıyorsunuz?

 

Karya Çandar: Aslında biz ilk başta kendi üzerimizde test ediyoruz; kendimiz gülüyorsak içimize siniyor, eğer gülmüyorsak o videoyu koymuyoruz. Onun haricinde biz de alıştık aslında; genel olarak neyin üzerine dikkat çekebileceğimizi anlamış olduk. İlişkiler üzerinden zaten böyle ürete ürete bir şeyler yapıyorduk. Örneğin Ahmet bir fikir getiriyor; “haydi bunu yapalım” diyoruz. Bazen doğaçlama oynuyoruz, bazen ben bir fikir getiriyorum senaryoya çeviriyoruz, öyle yazıyoruz.

 

Ahmet Aksöz: Biz video çektikçe insanlar da fikir vermeye başladı. “Ben kız arkadaşımla bugün bunu yaşadım, bunun videosunu yapmalısınız, çok komik oldu” diye fikirler geliyor. Çok kez de onlardan uyarlayıp yaptığımız oldu. Kendi ilişkilerimizden de çıkardıklarımız oldu ve oluyor…

 

Çektiğiniz bir video ile ne kadar uğraşıyorsunuz? Ne kadar zamanınızı alıyor?

 

Ahmet Aksöz: Aslında video editleme işlemimiz çok uzun değil; çünkü çok büyük işler yapmıyoruz. 5 dakikada çekiyorsak 5 dakikada da editleriz ama bizim için önemli olan şey tespiti iyi yapmamız. İnsanlar izlediğinde “Aaa benim” ya da “Aaa sensin” demeli… Bunu zaman geçtikçe anlıyorum. Herhangi biriyle yapılacak bir şey değil bu. 15 yıllık arkadaşım. Başka bir insana o hareketleri sergileyemem ya da böyle bir samimiyetsizlik olur. Aradaki ilişki eğer samimiyetsizse, iyi değilse, bu kesinlikle kameralara yansıyor. Bizim o yansıttığımız demek ki iyi bir şey, güzel bir şey ki insanların ilgisini çekiyor ve severek takip ediyorlar.

 

Karya Çandar: Videonun neresini kesip ne yapacağımız genelde çekerken aklımızda oluyor. Samimi olmasında arkadaş oluşumuzun faydası yadsınamaz… Birbirimizin nelerden etkileneceğini, nelere sinirleneceğini biliyoruz. Mesela Ahmet beni sinirlendiriyor, ben de ona bildiği bir tepki veriyorum, o da onu bildiği için güzel oluyor. Bunu yakalamamız için beni gerçekten sinirlendirmesi ve benim de ona gerçekten cevap veriyor olmam gerekiyor.

 

Kadınlardan tepki almıyor musunuz? Biraz onların davranışlarını ön plana çıkararak ve eleştirerek anlatıyor gibisiniz…

 

Karya Çandar: Kadınlar bu durumu daha çok sahiplendiler aslında… Hatta yorumlara bakarsanız hepsi “aynı ben” diyor. Onlardan yana da bir durum var ve bu hoşlarına gidiyor. Aslında kadın eleştirisi yapmıyoruz, genel olarak ilişkileri canlandırıyoruz…

 

Ahmet Aksöz: Aslında dertlerini gösteriyomuşuz gibi oldu biraz… Ama tabii “kadınların triplerini çok fazla gösteriyorsunuz, erkekleri de gösterin” diyenler oluyor. Hatta erkekler için horlama videosu çektik en son; horladığını kabul etmeyen erkek arkadaş.

 

Karya Çandar: Benim oradaki rolümün pasif olması daha iyi, ne kadar sert bağırsa bile erkeğin cevap verememe durumu ve geride kalması daha komik.

 

Ahmet Aksöz: Erkekler kadınlara göre biraz daha basit. Kadınlarda o kadar fazla konu var ki… İçerik üretirken de çok fazla değişik şeyler çıkabiliyor. Bazen skeç komik olsun diye abartmak istiyorum ama sonra biri “aynı ben” diyor ve ben de “abartmıyormuşum demek ki” diyorum o zaman…

 

Karya Çandar: Biz de “ne kadar ileri gidebiliriz” diye diye o seviye arttı işte… Hala da devam ediyor.

 

Son dönemde internette takip edilen isimlerin film yapımcılığı, oyunculuk gibi farklı alanlarda kariyer yaptıklarını görüyoruz. Sizin böyle bir planlamanız var mı? Bu tarz teklifler geliyor mu?

 

Ahmet Aksöz: Çok geldi ve gelmeye de devam ediyor. Ancak bizim işimiz, aldığımız dersler ya da eğitimimiz oyunculuğa ya da yönetmenliğe yatkın değildi. Sadece ilgimiz vardı oyunculuğa her zaman…

 

Karya Çandar: Kendimizi ait hissedeceğimiz “tamam, bununla uğraşırız” diyebileceğimiz bir şey olmadı, olsa yapardık. İşimizi sevdiğimiz için yaptığımızdan dolayı sadece oyunculuk yapmış olmak için gelen her projeyi kabul etmiyoruz. “Gerçekten bunda mutlu oluruz” dediğimiz bir şey olursa o zaman kabul ederiz diye düşünüyorum.

 

Biraz da moda ve giyim tarzınızdan bahsedecek olursak nelere öncelik veriyorsunuz? Sizce moda ne demek?

 

Ahmet Aksöz: Bence modaaaa… (gülüyor)

 

Karya Çandar: İnsanın kendine yakışanı giymesidir (gülüyor). Ekstrem şeylerim yok, sadece bazı takıntılarım var; bileklik, kolye gibi. Fakat ben daha çok rahat olmayı seviyorum. O yüzden de bol şeyler tercih ediyorum.

 

Ahmet Aksöz: Daha çok hayatımızı yansıtan şeyler. Mesela spora gidiyorsam -ki her gün gidiyorum- ona göre giyinmeyi ve daha rahat olmayı tercih ediyorum. Yerine göre tabii ki takım elbise de giyeriz ama daha çok spor şık olmayı seviyorum. Modayı takip ediyorum.

 

Karya Çandar: Sporun bizim hayatımıza yansıttığı bir etki olabilir. Çocukluğumdan beri sporla iç içe büyüdüm. Sporun verdiği o rahatlığa alıştıktan sonra genelde günün ciddi bir bölümünü spor geçiriyoruz. Ben modayı takip etmiyor olabilirim ama elimden geldiği kadar tavisye alıyorum.

 

İkinizin de sesi çok güzel. Karya sen müzikle de ilgileniyorsun. İleride bir album çalışmanız olacak mı? Müzik dünyası ile ilgili bir şey düşünüyor musunuz?

 

Karya Çandar: Benim single çalışmam çıktı, hatta bu hafta ikincisi de geliyor. Ondan sonra bir albüm düşüncem var, gelecekte de Ahmet ile bir düşüncem var; onun içinde çok ciddi bir rapçi var, bunu hissediyorum ve onu bir gün açığa çıkartırsam beraber bir şeyler yaparız, çok da güzel olur.

 

Ahmet Aksöz: Aslında ben sesimin o kadar iyi olduğunu düşünmüyorum.

 

Bundan sonra Instagram tarafında bizi neler bekliyor? Farklı projelerde size görebilecek miyiz? Başka düşündüğünüz çalışmalarınız var mı?

 

Ahmet Aksöz: Instagram artık çok büyüdü; günde 3-4 saatimizi ayırdığımız bir mecra oldu. Televizyon gibi oldu artık… Orada birilerini gördükçe takip ediyorsun, seviyorsun, hayatının bir kısmına koyuyorsun, hatta  belki onun haberi bile olmadan onunla arkadaş oluyorsun. Sosyal medya genel olarak daha da büyüyecek… Youtube, Instagram gibi sosyal medya mecraları büyümeye devam ettikçe, biz de büyümeye ve daha fazla kitleye erişmeye devam ederiz… Eğlendiğimiz sürece, video çekmeye devam edeceğiz.

 

Karya Çandar: Ne yaparsak yapalım, bizim için ayrı bir alan olmuş oldu. İkimizin de farklı kariyerleri olsa da orası kafamızı dağıttığımız yer olacak.

 

İçeriklerinizin bitmesinden hiç korkmuyorsunuz o zaman…

 

Karya Çandar: Hiç öyle bir korkumuz olmadı. Hatta öyle bir dönemimiz oldu ki; bir dönem canımız hiçbir şey çekmek istemedi ve çekmedik. Sonra canımız tekrar istediğinde yeniden çektik…

 

Takipçilerinizden hiç tepki almadınız mı video çekmediğiniz dönemde?

 

Karya Çandar: Tepki aldığımız için geri başladık ama tabii ki biz de seviyoruz… Sadece kafamızın dinlenmesini istediğimiz bazı dönemler oluyor. Mesela, okul varken final haftası olunca insanın hiçbir şey yapmadığı dönemler oluyordu. Bizim de onun gibi ufak dönemlerimiz oldu, onun haricinde devam ediyoruz…

 

Son olarak Ankara sizin için ne ifade ediyor?

 

Karya Çandar: Ankara benim için samimiyet, Ankara’dan dışarı çıkınca ayaklarımız geri geri gidiyor.

 

Ahmet Aksöz: Ne zaman İstanbul’a ya da İzmir’e gitsek insanlarda hep Ankara samimiyetini arıyoruz. Ankara’nın o samimiyeti ve sıcaklığı ne kadar gri şehir de deseler başka bir yerde yok bence. Bir de biz burada büyüdüğümüz için Ankara hayatımız boyunca bizim şehrimiz olarak kalacak. Bundan sonra başka şehirde de başka ülkelerde de yaşasak, Ankara her zaman evimiz kalacak.

 

5’te 5 Ahmet – Karya

 

* Hayatta olmazsa olmaz dediğin ilk şey…

K: Aile

A: Aile

 

* Aşk deyince aklına ilk gelen…

K: Müzik

A: Kız arkadaşım

 

* En sevdiğin yemek…

K: Beğendili tavuk külbastı

A: Lazanya

 

* En sevdiğin şehir…

K: Floransa

A: Barselona

 

* En sevdiğin film…

K: Harry Potter

A: Yüzüklerin Efendisi

 

Gömlek: Nautica

Kazak: Ramsey

Montlar: Ramsey

Boğazlı kazak: Ramsey

Kot: Armani Excange

Ayakkabı: Ramsey

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.