© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Julio Iglesias

Julio Iglesias

Aşk Şarkılarının İspanyol Efsanesi

Aşk şarkılarının yaşayan efsanesi Julio Iglesias 300 milyondan fazla albüm satışıyla, dünyanın en çok satan İspanyol şarkıcısı
olarak, 44 yıllık kariyerinin en güzel 38 şarkısıyla romantik bir sürpriz yapıyor.

Sadece en iyi şarkılarını bir araya getirmekle kalmayıp, stüdyoda farklı düzenlemelerle yeniden yorumladığı albümü “1” ile İspanya’da ve Brezilya’da platin plak satışlarını geride bıraktı… Ünlü yıldız Julio Iglesias, albümü Sony Music etiketiyle ülkemizde piyasaya çıkar çıkmaz, ilk röportajını Miami’den sımsıcak bir telefon görüşmesiyle MAG için gerçekleştirdi. Ünlü sanatçı ile kariyeri, albümü “1”, ailesi, oğlu Enrique Iglesias ve çok sevdiği Türkiye hakkında konuştuk.

 

300 milyondan fazla albüm satışıyla tüm zamanların en çok satan İspanyol şarkıcısı sizsiniz; geriye dönüp baktığınızda sizce uluslararası şöhretinizin ilk büyük adımı ne olmuştu?

Herhangi tek bir şarkıyla uluslararası büyük bir çıkış yapıp şöhret olmuş değilim; kariyerim bir tek büyük adım ya da büyük bir fırsatla değil, küçük adımlarla yavaş yavaş uluslararası bir kariyere dönüştü. İspanya’da şarkı söylemeye başladım, sonrasında Latin Amerika’ya gittim; 71-72 yıllarında Çin’de yaşadım, neredeyse tüm dünyayı dolaştım ve farklı dönemlerde farklı projelerle güzel adımlar atmış oldum.

 

Frank Sinatra, Willie Nelson, Dalida, Placido Domingo, Sting, Diana Ross gibi birçok müzik efsanesiyle unutulmaz düetleriniz var, peki siz kariyerinizdeki hangi düeti bir rüya gibi tanımlardınız?

Frank Sinatra, Sting, Diana Ross, Placido Domingo gibi isimlerle şarkı söylerken gerçek sesler hissetmiş oluyorsunuz. Bugünün şarkılarında vokaller üzerinde çok oynanıyor ve daha çok şarkıların tarzları, düzenlemeleri ve şov öne çıkıyor. Artık şarkının prodüktörü, şarkıcıdan daha önemli. Beraber kayıtlar yaptığımız ve şarkılar söylediğimiz isimlerin hepsi rüya gibi çok özel seslerdi ve hepsinden öğrendiklerim oldu.

 

70’ler ve 80’ler boyunca romantik aşk şarkılarının prensi gibiydiniz, hiç müzik endüstrisinde romantizmin günden güne azaldığını hissettiğiniz oluyor mu?

Dürüst olmam gerekirse günümüz müziklerini oğlumun şarkıları dışında pek dinlemiyorum. Müzik zamanla değişiyor, beğeniler değişiyor; ben eski şarkılar dinliyorum. Bugünün pop şarkıları yerine Nat King Cole ve Stevie Wonder’ın eski şarkılarını dinlemeyi tercih ederim, yenilerden de oğlum olduğu için sadece Enrique Iglesias şarkılarını biliyorum.

 

En iyi şarkılarınızı bir araya getirdiğiniz “1” albümü için tekrar stüdyoya girip şarkılarınızı farklı düzenlemelerle yeniden kaydettiniz, en ünlü şarkılarınızı farklı bir biçimde sunma fikri kime ait? 

Şarkıların havasını romantizmini koruduğumuzu söyleyebilirim ama enstrümanların düzenlemelerini değiştirdik, farklı yaylı aranjmanları yaptık. Bazı şarkıları kaydettiğim dönemin müzikleri ve şimdiki teknoloji çok farklı, eski şarkılarımı bugünün sound’una yakınlaştırdık ama şimdiki imkanlardan yararlanarak kayıt yaptığımız halde orijinal hallerine de oldukça sadık kaldığımızı söyleyebilirim.

 

 “1” albümünüz size Amerika müzik marketinin kapılarını açan ünlü “To All The Girls I’ve Loved Before” şarkınız da dahil olmak üzere kariyerinizin 38 meşhur şarkısını bir araya getirmiş oluyor. Sahnede canlı söylerken size en romantik gelen şarkınız hangisi?

Her defasında aynı şarkının en romantik şarkım olduğunu söyleyemem. Her gün farklı motivasyonlarınız oluyor, her günün ruh hali aynı değil, bu yüzden farklı zamanlarda farklı şarkılarla motive olabiliyorsunuz. Gittiğiniz ülkedeki seyircinin reaksiyonuyla, atmosferle şarkılarla yaşadığınız duygular da değişiyor ama İspanyolca şarkılarım dinleyiciyi hızlıca romantik hale getiriyor.

 

1996 senesinde albümünüz “Tango” oğlunuz Enrique Iglesias’ın albümü “Vivir” ile Grammy ödüllerinde “En İyi Latin Pop” dalında yarışmıştı. Bir baba olarak oğlunuzun son derece başarılı pop kariyeri size neler hissettiriyor?

Rekabet ediyor sayılmayız çünkü Enrique ile tarzlarımız çok farklı ve bence bu çok iyi. Diğer oğlum Julio Iglesias Jr’ın tarzını da çok beğeniyorum. Özellikle Enrique listelerde şampiyon olduğu zaman büyük gurur duyuyorum. Bayılıyorum.

En küçük çocuğunuz Guillermo ,2007 yılında dünyaya geldi. Bu yaşta yeniden küçük bir çocuğun babası olmak nasıl bir duygu?

Hayat bana bir güzel fırsat daha vermiş oldu. Üç farklı nesile şarkılar söyledim, hala şarkı söylüyorum ve ayrıca bir baba olarak çocuklarımın büyüdüğünü izlemek benim için büyük bir hediye. Güzel bir ailem ve çocuklarım var ve hala şarkı söylemek bana büyük bir enerji veriyor. Paraya hiç ihtiyacım yok ama sırf sahnede şarkı söylemenin hazzını daha çok yaşamak için bol bol konser vermek istiyorum.

 

Peki Türkiye’ye de yeniden gelecek misiniz?

Türkiye’ye ilk kez 1971 yılında gelmiştim. Şimdiye kadar en az 25 kez geldim ve Türkiye’den dostlarım da var. Antalya, İzmir, Ankara, İstanbul gibi birçok şehrinizi çok iyi biliyorum ve birçok kez sahneye de çıktım. Özellikle İstanbul’da kendimi hiç yabancı gibi hissetmiyorum ve yeniden dinleyiciyle göz göze gelerek şarkılar söylemeyi çok isterim.

 

Röportaj: Cenk Erdem

 

[nggallery id=1281]

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.