Başa Dön

İyi Bir Broker Nasıl Olmalı? Coldwell Banker ART

İyi Bir Broker Nasıl Olmalı? Coldwell Banker ART

Okuma süresi 6 dakika

Ticaret çalışmalarında kurumsal kültür ve yaklaşıma önem verdiğini belirterek Coldwell Banker ART ofisini kurduğunu açıklayan Canan Yakın, kamudaki uzun yıllarının ardından gayrimenkul sektörüne atılışındaki motivasyonunu ve iyi bir broker’ın özelliklerini, sektördeki kadın çalışan nüfusuna da değinerek MAG Okurları için anlatıyor.

Kendinizden bahsederek başlar mısınız? Bugünkü başarınızı elde edene kadar neler yaptınız?

Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesini bitirdikten sonra devlete bağlı özellik arz eden kurum ve kuruluşlarda yöneticilik yaptım. Türk kültür ve sanatını uluslararası platformda tanıtmak üzere dünyanın birçok önemli merkezinde düzenlenen faaliyetleri,

devlet görevlisi olarak koordine ettim. Bu arada yönetim ve organizasyon alanında yüksek lisansımı tamamladım. Üniversitelerde alanımla ilgili dersler verdim. Kadın eğitimine destek veren birçok çalışmaya koordinatörlük yaptım. 2020 yılı itibarı ile, tecrübelerimin sağlamış olduğu vizyon ve kamudaki deneyimlerimin bana kattığı birikimi esas alarak ticari alanda

faaliyet göstermeye karar verdim. Ticari faaliyetlerime ilk olarak, Beysupark AVM’de Roast’n Berry Cafe’yi açarak başladım. Çalışmalalarımdaki önceliklerim, toplumun her kesiminden insan ile iletişim kurabilmek ve hayatlarına dokunabilmek olmuştur. İlke ve önceliklerim üzerine geçirmiş olduğum yıllar, bana farklı alanlarda profesyonel tecrübe kazandırmanın yanı sıra, sağlam ve kalıcı dostluklar da kazandırmıştır. Bu durumu her zaman en büyük değer ve zenginliklerden biri olarak görmüşümdür.

Gayrimenkul sektörüne yönelişinizdeki motivasyonunuzu biraz daha açar mısınız? Nasıl bir hedef doğrultusunda ilerliyorsunuz ?

Kamuda uzun yıllar görev yapmamın getirdiği alışkanlıkla, ticaret içerisinde çalışma yaparken de  kurumsal kültür ve yaklaşıma çok önem veriyorum. Bu yüzden gerek iş modeli gerekse kurumsal kimliğinin benimle büyük ölçüde örtüştüğüne inandığım Coldwell Banker ile gayrimenkul piyasasına atılmaya karar verdim. Bu gelişmenin paralelinde, yine kurumun sağlamış olduğu nitelikli eğitim programlarını da tamamladıktan sonra, Beytepe Kanuni Sultan Süleyman Bulvarı’nda Coldwell Banker ART ofisini kurdum. Hayatımın her alanında, insan yaşamına dokunma odaklı ve yaratıcı bir perspektiften bakma fırsatım olduğunu düşünüyorum. Son yıllarda geleneksel sınırlarının ötesine geçerek büyüme eğilimi gösteren gayrimenkul piyasasında bu perspektifimin karşılık bulacağına inanmak da beni ticaretin bu alanında faaliyet göstermeye motive eden bir faktör oldu. Bu motivasyona paralel olarak  hedefimiz; bünyemizde bizimle çözüm ortağı olarak çalışacak olan yaklaşık elli gayrimenkul danışmanı ile, sektöre yaratıcı bir bakış açısı kazandırarak, daha önce yapılmamış olan projeleri gerçekleştirmektir; yaşadığımız şehir başta olmak üzere tüm Türkiye’de gayrimenkul alanında nitelikli çalışmalar yapmaktır. Her şeyden önce, alıcı ve satıcı konumundaki müşterilerimize mevcut yasal kuralların yanı sıra, kendi etik ve insani bakış açımızla da dokunarak üstün bir hizmet sunmayı hedefliyoruz.

İyi bir broker’ın özellikleri neler olmalıdır?

İyi bir broker; satıcı ve alıcı arasındaki ilişkileri doğru ve şeffaf bir şekilde yürütülebilmek için öncelikle güvenilir olmalıdır. Ticari faaliyeti, etik hassasiyetler ve dürüstlük zeminine oturtabilmek için ise empatik ve insan odaklı davranması gerekmektedir. Bu bağlamda, işlemler süresince müşteri mahremiyetine sadık kalmanın da  çok önemli bir husus olduğu unutulmamalıdır. Teknik bilgi, analitik yeterlilik ve çözüm odaklı olması broker’ı başarıya taşıyacak özelliklerdendir. Ayrıca iyi broker, çalışma arkadaşlarının da aynı özellikleri gösterdiğinden emin olmalıdır. Ofiste birlikte çalışacağı gayrimenkul danışmanı ekip arkadaşlarına ve ofis personeline destekleyici, kapsayıcı bir yaklaşım göstermelidir. Teknik ve analitik yeterlilik de bence iyi bir broker’ın olmazsa olmazları arasında. Son olarak; yatırım, ülkemizde herkesin ihtiyaç duyduğu önemli bir alan. İyi bir broker, danışanlarını doğru bilgilendirip güvenli yatırımlara yönlendirebilmek için finansal okur yazarlığını güçlendirecek eğitimlerle günceli daima takip etmelidir.

Sektörde kadınların daha çok yer almasının sebebi nedir sizce?

Sektörde kadın görünürlüğünün artması çok memnun edici, üstelik yapılan araştırmalara göre bu kadınların %85’i lisans ve lisans üzeri eğitime sahip. Kadınlar, yapıları gereği daha titiz, takipçi, sempatik, pratik olabiliyor; bu da sektörde farkındalığı artırıyor. Gözlemim; özellikle konut almak üzere başvuran ailelerde de söz üstünlüğü kadınlarda. Bu durumda kadın danışman hemcinsi ile daha rahat empati kuruyor ve doğru portföyü sunarak işlemi tamamlıyor. Bütün teknik ve finansal inceliklerine rağmen ticaret, günün sonunda güvenin esas olduğu bir çalışma alanı. Kadınların empatik, hassas ve dışa dönük nitelikleri çalışma ortamındaki güveni hem bu işi yapan profesyoneller hem de müşteriler üzerinde telkin edebiliyor.

Gayrimenkulde 2023 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye genelinde gerçekleştirilen ve ilgi gören büyük gayrimenkul projelerinin, sektörümüze önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum. Ayrıca 2023 yılı içerisinde hayata geçirilmesi planlanan akıllı şehir uygulamaları, kentsel dönüşüm seferberliği ve benzeri uygulamalar ile her bütçeye uygun alım-satım faaliyetlerinin aktif olacağı düşüncesindeyim.

Önümüzdeki döneme dair ajandanızda neler yer alıyor?

Coldwell Banker ART ofisi olarak önceliğimiz, çalışmalarımızı sağlam temeller üzerine inşa etmektir. Ofiste bizimle beraber çalışacak gayrimenkul danışmanı çözüm ortaklarımızın ve ofis personelimizin güvenli ve mutlu olması, bu ekip koordinasyonu ve üretkenliğin bir sonucu olarak da müşteri memnuniyetinin sağlanması, ajandamızın merkezinde yer almaktadır. Sektöre yönelik çalışmalarımızda başarıyı yakalayabileceğimiz, fark yaratacak niş alanlar oluşturuyoruz. Müşterilerimizin mimari ve iç dizayn gibi sanat ve estetik alanındaki istek ve ihtiyaçlarına cevap verebilmek için hizmetler de sunacağız. Kurumsal kimliğin sağlıklı temeller üzerine inşa edilebilmesi  ve finansal gelişmeleri takip edebilmek adına  ofis olarak, alan eğitimlerimizi almaya devam edeceğiz.  Son olarak, yine hem kreatif vizyonumuzun gözlemlenebilir olması hem de kurumsal iş modelimizin verimli ve sürdürülebilir kılınması için, tanıtım ve organizasyonlarımızı sanat içerikli aktiviteler ile sunmayı, gelecek dönem ajandamızın önemli unsurlarından bir tanesi olarak görüyoruz.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.