Başa Dön

İsmiyle Doğmuş Bir Sanatçı Serenad Bağcan

blank

İsmiyle Doğmuş Bir Sanatçı Serenad Bağcan

Okuma süresi 5 dakika

Bir inanışa göre insanların isimleri kaderlerinde yazılıymış. Serenad Bağcan, bu inancı doğrularcasına karşımızda duruyor. Evrenden torpilli Bağcan’lardan biri o. Bugünlerde Fazıl Say’la çıkardığı “İlk Şarkılar” albümüyle, dinleyenlerini sesiyle büyüleyen Serenad Bağcan yaşam yolculuğundaki keyifli serüvenine dair merak ettiğimiz her şeyi MAG okurları için cevapladı.

Müzisyen bir aileden geliyorsunuz ama sizinle yeni tanıştık. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Evet, insanlar beni yeni tanıyorlar. Mutluluk, iç huzuru ve yaşam sevinciyle şarkı söyleyerek hayatımda yol alırken; dinleyenlere de bu mutluluğu, huzuru ve yaşam sevincini aktarabilmeyi amaçlayan bir yorumcuyum diyebilirim kendim için.
_MG_5630_533x800

Kariyerinizde müzisyen bir aileye mensup olmanın ne kadar etkisi var?
Müzisyen bir aileye mensup olmak; müziğe ilginiz olduğu takdirde bir çok şeyi kolaylaştıran bir durum. Örneğin, çok küçük yaşlardan itibaren en güzel şarkıları; babam, amcalarım ve Selda halamdan dört sesli dinleyerek büyüdüm. Ninnilerimiz bile çok sesliydi bizim. Müziğin tutku ve disiplin gerektirdiğini, yaptığın işi severek yapmanın hazzını onlardan öğrendim. En önemlisi yeryüzündeki her yaşam formuna, sevgi ve saygı duymayı da onlardan öğrendim.
_MG_5622_533x800

Siz aslında eczacısınız, masa tenisinde de Türkiye birinciliğiniz var. Tek dala odaklanmak yerine bu kadar dağılmak yorucu değil mi?
Hayatın içinde olmayı, potansiyellerimin farkına varıp bunları kullanmayı seviyorum. Eczacılık okumuş olmak benim tercihimdi. Aile geleneğini sürdürmek amaçlıydı diye düşünüyorum. Zira bizim ailede herkesin müzik dışında bir mesleği daha vardır. Müzik bizim hobimizdir. Babam Savaş Bağcan makina mühendisi, halam Selda Bağcan fizik mühendisi, Serter amcam benim gibi eczacı, Sezer amcam iktisatçıdır. Ama dönüp dolaşıp gelinen yer müziktir yine… Hayatım boyunca müziğin yanında her zaman spor oldu. Masa tenisi gibi ferdi bir sporu seçmiş olmak; müziğin bana kattığı tutku, disiplin ve aşkla bir şeyi yapma becerisinin yansımasıdır. Ayrıca maç sırasında verdiğiniz kararlardan sizin sorumlu olmanız hayat içerisinde de hayatınızın sorumluluğunu üstlenmenizi kolaylaştırıyor. Dönem dönem ilgi duyduğum alanlar değişir. Mesela dövüş sporları bunlardan bir tanesi.
_MG_5604_533x800

“İlk Şarkılar” albümünün fikri nasıl ortaya çıktı?
İlk Şarkılar albümü, Fazıl Say’ın bir anda karar verdiği bir projedir. Aslında Metin Altıok anısına yapılan bir CD için, onun iki şarkısını söylemek üzere stüdyoya girdik. Fazıl, birkaç yıl sonra yapmayı hedeflediği projeyi hemen başlatma kararı aldı. Her şey çok hızlı gelişti. Albümün hazırlanış süresince olan şeyler, projeye başlanıldığı anda Fazıl’ın kafasında adım adım hazırdı diye düşünüyorum. Şarkıların çalışılma süresinden stüdyo kayıtlarına, albüm kapağından içeriğine hatta çıkış tarihine kadar… Böyle planlı programlı olmasa yüzlerce konser, yolculuk ve heyecanın üstesinden gelinemez diye düşünüyorum.
_MG_5612_533x800

Fazıl Say ile çalışmak nasıl bir şey? Önceden tanışıyor muydunuz?
Fazıl Say ile çalışmak benim için, her zaman söylediğim gibi; hem onur verici hem de beni geliştiren ve daha fazla çalışmaya teşvik eden bir durum. Daha önceki işlerimle arasındaki en büyük fark; söylediğim tüm şarkılar ona ait, her nota her hissediş onun… Tahmin edeceğiniz gibi bu da işimizi çok kolaylaştırıyor. Örneğin; koroda Mozart Requiem söylüyorsunuz, yapabileceğiniz tek şey, notaların üzerindeki nüansları yapmak ve orkestra şefinin yorumunu uygulamak. Fazıl, yaşıyor ve ne istediğini biliyor ve söylüyor bu çok çok önemli benim için. Birlikte çalışmadan evvel elbette takip ederdim Fazıl’ı. Her konseri sonrasında da “Bir insan, bir enstrümanı, sanki bir uzvuymuş gibi nasıl böyle kolaylıkla ve yüreğiyle çalabilir” diye hayrete düşerdim. Dakikalarca kendime gelemediğimi hatırlarım. O gerçekten inanılmaz bir deha ve olağanüstü yeteneklerle donatılmış. Bizler ne kadar şanslıyız ki onunla aynı topraklar üzerinde yaşıyoruz. Bizim duygularımıza, bizim melodilerimize, bizim hislerimize tercüman oluyor.
_MG_5613_1200x800

Son albümde önemli şairlerimizin şiirleri var değil mi?
Evet. Metin Altıok, Nazım Hikmet, Cemal Süreyya, Can Yücel gibi Türk şiirinin çok önemli şairlerinin şiirlerini seslendirdik. Merakla ve heyecanla çalıştım. Her şairimizin hayatını inceledim, şiirlerini okudum, hayata karşı duruşları konusunda fikirler edindim. Sanırım bu araştırmalarım, şarkıları yorumlamamda çok faydalı oldu.
Serenad Bağcan’ın sadece kendine ayırdığı boş günü var mı? Rutinleriniz neler?
Çok mütevazı bir hayatım var. Keyifle işime giderim, şarkılarımı söylerim, yoga yaparım. Öğrenmek, vazgeçilmezim bu yüzden çeşitli eğitimlere katılırım. Spor yaparım. Ailem benim için çok önemlidir, her fırsatta onlarla vakit geçiririm. Tahmin edeceğiniz gibi şu sıralar “İlk Şarkılar.”
_MG_5615_1200x800

Bugün geldiğiniz noktada “o olmasaydı yapamazdım” dediğiniz biri var mı?
Aslında tüm bu emeklerin arkasında gizli bir kahraman vardır ki; o da annem Süheyla Bağcan’dır. Konserlerimden sonra bayan izleyicilerimin söyledikleri ilk cümle: “Sizi yetiştiren anneye sevgilerimizi iletin.” olmuştur. Çünkü kadınlar, bir evlat yetiştirmenin ne kadar meşakkatli ve zor olduğunu bilirler. Bu yüzden ilk methiyeyi benden önce anneme yaparlar. Biz evlatlar açısından, annelerin hakkı hiç ödenmez ama benim annemin hakkını ben hayatım boyunca ödeyemem. Biz üç kardeşi de yeteneklerimizi keşfetmemiz için teşvik eden; bunun için olağanüstü zaman, emek ve çaba gösteren ve bizi motive eden çok zeki ve inanılmaz sorumluluk duygusuna sahip, deyim yerindeyse tam bir Osmanlı kadınıdır annem. Bugünkü başarımın asıl mimari annemdir diye düşünüyorum.
_MG_5602_533x800

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.