Başa Dön

İlklere ve Enlere İmzasıyla Uluer Group

İlklere ve Enlere İmzasıyla Uluer Group

Kapadokya’nın sıcak hava balonlarla anılmasında büyük katkısı olan Uluer Group’un Yönetim Kurulu Başkanı ve Sri Lanka Cumhuriyeti Nevşehir Fahri Konsolosu Mahmut Sami Uluer, ilklere imza atan şirket çalışmalarını ve Mimi Otel Ankara’yı MAG Okurları için anlatıyor…

Kendinizden biraz bahseder misiniz? Eğitimleriniz, çalışmalarınız neler?

Nevşehir’de doğup büyüdüm. Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu bir avukatım. Ticari işlerimizin yoğunluğundan dolayı genellikle mesleki eğitimlere ağırlık verdim. 2007 yılında, daha üniversite öğrenimime devam ediyorken balon pilotu oldum. Bugün Türkiye’de sayıları beş yüzü bulan balon pilotlarından, geçmişten günümüze kırk dokuzuncu pilot benim. O dönem en genç yaşta lisans alan pilot ben olmuştum. Sonrasında tüm aşamalarını tamamlayarak ticari pilot ve ardından öğretmen pilot oldum. Bir dönem Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kontrol pilotu olarak öğrenci pilotları yetiştirdim, kontrol uçuşları yaptım.

Uluslararası bağımsız gözlemciyim. 2011 Kazakistan seçimlerinde görev aldım. MÜSİAD Nevşehir şubesinin kuruluşunda görev alarak kurucu üyesi oldum. DEİK/Türkiye-Sri Lanka ve Türkiye-Tanzanya İş Konseyleri yürütme kurulu üyesiyim. Bu görevimle, konsolosluğunu yaptığım ve yatırımlarımız olan Sri Lanka ile yine yatırımlarımız olan Tanzanya arasında ticari diplomasi faaliyetleri yürütüyorum. TUTAP (Turizm Tanıtma Platformu) Sri Lanka Başkanıyım. Şu an Ankara merkezli Uluer Group’un yönetim kurulu başkanıyım. Sri Lanka Cumhuriyeti Nevşehir fahri konsolosuyum.

Sri Lanka Cumhuriyeti Nevşehir fahri konsolosu olarak öncelikle neler hissediyorsunuz? İki ülke arasındaki ilişkiyi kısaca değerlendirir misiniz?

Dünyanın en genç fahri konsolosu olarak 2013 yılında atandım. Babam merhum Dr. Halil Uluer Kazakistan fahri konsolosu iken ben de Sri Lanka fahri konsolosu olarak atandım. Türkiye’de ilk baba ve oğul fahri konsolos biz olmuştuk. Sri Lanka’nın Türkiye’de büyükelçilik açmasıyla atanan ilk Büyükelçi Bharathi Wijeratne ile çok yoğun çalışma yürüttük. Sri Lanka’nın toplumumuzda tanınmasını da çoğunlukla o dönemde sağladık. Gönüllülük esasıyla çalışılan bir görev olmasına rağmen iki ülke arasında resmî görevli gibi çalışmaya özen gösteriyorum. Türkiye ve Sri Lanka ilişkileri, olması gerekenin çok gerisinde. Hem ticari hem kültürel hem de devletlerarası ilişkiler çok daha iyi noktalara gelmeli. Türkiye henüz Sri Lanka’daki potansiyeli keşfetmedi. Tabii burada bana da görev düşüyor. Sık sık kültürel faaliyetler yürütüyoruz. Karşılıklı iş insanlarını bir araya getiriyoruz. DEİK Türkiye – Sri Lanka İş Konseyi yürütme kurulu üyesi olarak da ticari diplomasi faaliyetlerine katkıda bulunmaya çalışıyorum.

Uluer Group’un kuruluşuna ve faaliyet alanlarına değinir misiniz?

Uluer Group 1998 yılında babam Dr. Halil Uluer tarafından kuruldu. Nesiller boyu Nevşehir’de tüccarlık yapan bir ailenin ferdi olarak gelişime ve değişime açık bir vizyonla işlerimizi büyüttü. Önce Ankara, ardından Bursa, Denizli ve İstanbul’da çalışmalar yürüterek bir şirketler grubu haline getirdi. Grup şirketi olduğumuz ilk yıllarda madencilik, turizm ve otelcilikle ilgileniyorduk. Uzak Doğu’dan Türkiye’ye turist getirdik. Bir taraftan organizasyon işlerimizi genişleterek Birleşmiş Milletler gibi kurumların Türkiye’de programlarını yapmaya yetkin çok az şirketten biri olduk.

2006 yılında Kapadokya’da Anatolian Balloons şirketimizi kurduk. Yıllar içinde büyüterek dünyanın en büyük balon şirketi haline getirdik. Otuz altı kişilik, dünyanın en büyük balonu, en büyük filo gibi ilklere imza attık. Kapadokya’nın bugün balonlarla anılır olmasında bizim büyük katkımız olmuştur. Kapadokya’da ikinci balon şirketimizi, ardından da 2016 yılında Sri Lanka’da Sri Lanka Balloon şirketimizi kurduk. Yurt dışında kurulan ilk Türk havacılık ve balonculuk şirketi oldu bu işletmemiz. Balonculuk sektöründen kopamayarak 2019 yılında Tanzanya’nın Serengeti Milli Parkı’nda balon safari uçuşları düzenlemek için Nyssa Balloon Safaris şirketimizi kurduk. Yıllar süren hazırlıklar sonrasında bu yıl ticari uçuşlara başladığımız bu şirketimiz de Afrika’daki ilk Türk balon şirketi oldu. Vahşi yaşamı gökyüzünden izleme fırsatı sunuyoruz.

Diğer taraftan Kapadokya ve Ankara’da otelcilik faaliyetlerimiz devam ediyor. Savunma sanayii alanında da 2019 yılından beri çalışma yürütüyoruz. Çıkış noktamız olan dünyanın en yüksek mermi kapasiteli taktik tüfeği Shayka markamızı genişleterek onun üzerinde model üretip ihraç ediyoruz. İş birliklerimiz ve distribütörlüklerimiz ile de radar sistemi gibi çeşitli savunma çözümleri sunuyoruz.

Ülkemizdeki ilk ve tek patates unu ve püre fabrikası olan Satüdaş da grubumuz bünyesinde faaliyetlerine devam ediyor. Yıllık otuz bin ton civarında patatesi işleyerek başta cips, kraker ve dondurulmuş ürünler olmak üzere birçok ürüne hammadde olarak satışını yapıyoruz.

Yine Kapadokya TV kanalımız ve Cappadocia Life dergimiz de grubumuz bünyesinde. Bugün Uluer Group; turizm, savunma, havacılık, medya, sağlık ve gıda üretim faaliyetlerine odaklanarak Türkiye, Sri Lanka ve Tanzanya’da çalışmalarını sürdüren bir şirketler topluluğudur.

Biraz da Mimi Otel Ankara’ya değinecek olursak, misafirlerinize sunduğunuz ayrıcalıklar ve olanaklar neler?

Mimi Hotel Ankara’yı 2019 yılında Koru Hotel markasıyla işletilirken satın aldık. Bir müddet aynı markayla işlettikten sonra Mimi Hotels markamızın bir zinciri olarak Mimi Hotel Ankara markasıyla revize ettik. Çok iyi bir lokasyonda, Çankaya Köşkü’nün yanı başında, Ankara’nın meşhur balık restoranlarının ve birçok büyükelçiliğin yanında, Filistin Caddesi’nin bittiği noktada Kuleli Caddesi’nde yer alıyor.

Elli odalı bu otelimizde hepsi birbirinden şık, mutfak üniteli ve balkonlu süit odalar, daha geniş bir alan sunan deluxe odalar ve standart odalar bulunuyor. Üç yüz kişi kapasiteli düğün ve çok amaçlı toplantı salonu, elli kişilik açık büfe ve alacarte restoran, elli kişilik toplantı ve etkinlik salonu, bahçe, kahve köşesi ve hamam ile spa gibi olanaklar bulunuyor. Konaklamanın yanı sıra yemek ve toplantı organizasyonları, açık ve kapalı mekân etkinlikleri, kokteyller gibi organizasyonlara da ev sahipliği yapıyoruz.

Mimi Otel Ankara’nın ziyaretçi profili hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Hem diplomatik hem de uluslararası ticari ilişkilerimizin etkisiyle misafirlerimizin büyük bir kısmı yabancı. Diplomatik misyon mensupları, yabancı iş insanları, bürokratlar ve turistler, estetik operasyonlar için Ankara’ya gelen yabancı konuklar ağırlıkta oluyor ama bir şekilde yolu Ankara’ya düşen insanlar için şık bir seçenek sunduğumuzu düşünüyorum. Çeşitli platformlarda Ankara’nın en iyi otelleri arasında listeleniyor olmamız da bizim için guru verici oluyor. Süit odalarımızda ev konforu yaşayarak uzun süre konaklayan misafirlerimiz de oluyor, Ankara’ya yaptığı birkaç günlük seyahatinde otelimizi tercih eden misafirlerimiz de oluyor. Düğün, nişan ve toplantı organizasyonlarımızla canlı, şehir oteli konseptimizle huzurlu, sakin bir ortam sunuyoruz.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.