Başa Dön

Her Şey Cildiniz İçin

blank

Her Şey Cildiniz İçin

Okuma süresi 6 dakika

Bulvar Eczanesi’nin güzel sahibesi çok yönlü aktif çalışma hayatıyla sizlere ışık tutmaya devam ediyor. Cilt temizliği, kırışıklık ve güneş gözlüğü kullanımı hakkında bilgilerini bizlerle paylaşan Hülya Artıran şu sıralar sıkça duymaya başladığımız serbest radikal hasarı ile ilgili de bilgi verdi.

İyi bir makyaj nasıl olmalıdır?

İyi bir makyaj, ufak tefek kusurları kapatırken, özgün olmalı, kişiliği ön plana çıkarırken abartılı durmamalıdır. Kullanılacak ürünlerin seçiminde, hipoallerjenik özellik aranırken, sağlığa zararlı kimyasalları içermemesine dikkat edilmelidir.

Makyaj malzemesi seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Dermokozmetik ürünler kapsamında yer alan mineral bazlı ürünler tercih edilmelidir. Bunlar insan sağlığına zararlı olabilen kimyasalları içermezler. Pek çok cilt bakım ürünü ve makyaj malzemelerinin içinde, mikrobiyolojik üremenin engellenmesi ve raf ömrünün uzatılması için düşük maliyetli koruyucular kullanılmaktadır. Bu maddelerde vücutta, özellikle yağlı dokularda yıllar içinde birikerek toksik etki yapabilmektedir.  Son yıllarda meme kanseri vakalarındaki artışın nedenlerinden biri olarak kozmetikler gösterilmektedir. Bu yüzden kullandığınız ürünlerde nicelikten çok niteliğe önem vermeniz, sağlıklı güzellik yolunda doğru adım olur. Mineral içeriği zengin ürünler, cilt kusurlarını ince film tabaka oluşturarak örterken gözenekleri tıkamaz, siyah nokta, akne oluşumuna neden olmazlar. Cilt normal  solunumuna devam eder. Renkli kozmetikler, güneş ışığıyla etkileşimde lekelenmeye sebebiyet vermezler. Pek çoğunun içeriğinde koruma faktörü bulunmaktadır. Çevresel koşullarla oluşan serbest radikal hasarına karşı cildinizi korurlar.

 

Sıkça duymaya başladığımız serbest radikal hasarı nedir?

Sayfalar dolusu anlatılabilecek bu sorunuzu tıbbi terminolojiye girmeden açıklamaya çalışayım. Doğada her şey belli bir dengede olunca varlığını sürekli kılabilir. Oksijen hayattır. İnsan su içmeden birkaç gün, beslenmeden birkaç hafta yaşayabilir. Ancak oksijensiz birkaç dakika yaşayabiliriz. En önemli yaşam kaynağı hava, yani oksijendir. Aldığımız gıdaların yararlı olabilmesi için oksijenle yakılarak enerjiye dönüşmesi gerekir (oksidasyon).

 

Bu esnada bir kısım oksijen molekülü birer elektronlarını kaybederek açığa çıkar. Bu kararsız ve dengesini yitirmiş moleküllere serbest radikal diyoruz. Bunların az miktarda olması bağışıklık sistemi için yararlı, fazlası ise zararlıdır. Hücrelerin ölmesine, kanser hücrelerinin olgunlaşmasına, protein, yağ dokusu yıkımına, kollajen hasarına, yaşlanma sürecinin hızlanmasına neden olurlar. Yoğunlaştıkları yerdeki organ ve dokuların biyolojik önemine göre az veya çok zarar verirler. Çevresel nedenlerle de oluşurlar. Kozmik ışınlar, endüstri atıkları, toz, duman egzoz  gazları, stres, uykusuzluk hatalı beslenme serbest radikal miktarını artıran faktörler arasındadır.

 

Bu hasarları önlemek mümkün müdür? Antioksidanlar ne şekilde kullanılmalıdır?

Vücudumuzun tüm fonksiyonlarının düzenli çalışması oksijenle mümkün olmakla birlikte bu metabolik faaliyetler esnasında açığa çıkan ihtiyaç fazlası artık maddeleri uzaklaştırmak, çevre dokulara zarar vermesini engellemek için muhtelif antioksidanlar ve oksijenli gıda takviyeleri kullanılmaktadır. Sağlıklı yaşam, serbest radikallerle antioksidanların dengede olmasıyla yakından ilişkilidir. Oksidatif hasara çeşitli tipteki oksijen radikalleri neden olduğundan yüksek ölçekte fayda için değişik antioksidanları uygun minerallerle birlikte kullanmak gerekir. Daha doğrusu hangi  tip oksidasyona maruz kalmışsanız, onu giderecek antioksidan kullanmalısınız. Atmosferdeki oksijenin tetiklediği otooksidasyon, güneşin tetiklediği fotooksidasyon, vücutta metabolizması neticesi oluşan enzimatik oksidasyon için kullanılan ürünler farklıdır. Bazıları tek başına yeterli olmaz, mineral ilavesi gerekir. Gereksiz ve doğru olmayan destek ürün almamalısınız.

 

Bahar mevsiminde cildimiz için neler yapmalıyız?

Antioksidan destekli nemlendirici ,lekelenmeyi önlemek için bolca güneş koruyucu kullanmalıyız… Temizleme ve haftalık destek bakım ürünlerini de ihmal etmemeliyiz.

 

Genelde hanımlar arasında şu şekilde yakınmaları sıkça duyuyoruz; “Yıllardır bir sürü ürün kullandım, hiç bir işe yaramadı.” Bu konuda neler söylersiniz? Ne kullandınız? Ne miktar ve sıklıkta kullandınız? Kullanmaya yaşamınızın hangi evresinde başladınız? Ürünleri nereden aldınız? Nasıl muhafaza ettiniz? Beklenti düzeyiniz nedir? 

Öncelikle kullanıcı bu soruları içtenlikle kendisine sormalı, kullanım kaynaklı hataları  tespit etmelidir. Öncelikle bilmemiz gereken şey, hiçbir ürün kronolojik ve hormonal yaşlanmayı sıfırlamaz. Sadece süreci yavaşlatır, izleri hafifletir. Geç ve güzel yaş alırız. Oturmuş, derinleşmiş çizgilerde, serum destekli, zengin içerikli ürün kullanmazsanız, sonuçtan tatmin olmazsınız. Serumlar küçük miktarlarında zengin aktif bileşenleri, en saf halleriyle barındıran ve kullanılan ürünleri, derinin alt katmanlarına taşıyan bileşiklerdir. Bu konu hakikaten incelikli ve uzundur. En iyi özeti şöyle olabilir.

Her insan özeldir. Sağlığı, güzelliği, bakımı, ürün seçimi, kişiliğine, yaşam tarzına, beklentisine, hassasiyetine uygun olmalıdır.

 

Bahar mevsimine girerken hanımlarda bir zayıflama telaşı başlar.Zayıflama destek ürünleri  ne kadar destektir? Bilinçli kullanıyor muyuz?

Zayıflama, endokrinoloji, diyetisyen ve obezite uzmanlarının alanıdır. En doğru ve bilinçli kullanım ancak onların önermesi ile mümkündür. Bu ürünler genel olarak vücut ısısını bir miktar yükseltip kan dolaşımını hızlandırarak yağ yakımını artırırlar. Eğer, sürekli kullandığınız ilaçlar tansiyon, kalp rahatsızlığınız, böbrek ve karaciğer problemleriniz varsa danışmadan kullanmamanız daha doğrudur.

 

Birden fazla aktif olarak yaptığınız mesleğiniz var, Optisyenlik de bunlardan biri, henüz girmekte olduğumuz bahar aylarında ilk akla gelen güneş gözlükleri olur. Yeni sezon gözlükler de raflarınızda yerlerini almıştır. 2012 trendleri nelerdir? Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat etmeliyiz ?

Kemik çerçeveler yine ön planda, köşeli ve açık renkler fazlaca var. Kristal görünümlü kemik çerçeveler çok şıklar. Siyah kemik çerçeve bir klasik zaten. Gözlük seçiminde cam kalitesi önemli, koyu renk cam ve güneş ışınları filtre eden camlar tercih edilmelidir. Güvendikleri satış noktaları  orijinalite açısından önemlidir. Kalitesiz camlı gözlük, göze çıplak gözden daha fazla zarar verir.

 

Artık eskisi gibi değil, herkes çok daha çabuk yaşlanıyor. Özellikle kaz ayağı dediğimiz göz çevremiz, bu noktada güneş gözlüğü kullanımının önemi nedir? 

Göz etrafındaki deri çok incedir. Yağ dokusu yetersizdir, çabuk kırışır. O nedenle tartışmasız yararı vardır. Kadınlar bu konuda çok dikkatli ve özenliler. Gözlük satın aldıklarında mutlaka kullanıyorlar. Göz sağlıklarını korurken, çizgilerin vaktinden önce derinleşmesine engel oluyorlar.

 

[nggallery id=1169]

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.