Başa Dön

Farkındalıktan Doğan Tasarımlar

Farkındalıktan Doğan Tasarımlar

Son zamanlarda en çok Ufak Tefek Cinayetler dizisinde Merve Aksak karakterinin üzerinde gördüğümüz Tophiils marka mücevherlerin yaratıcısı Hanzade Topaloğlu ile markasına dair keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Tophills’in  kurucusu ve laboratuvar pırlantası kavramını Türkiye’de “mücevherde farkındalık” misyonu ile temsil eden öncü ve tek kurumsal firmanın sahibesiyim. Küçük yaşlarımdan beri, taşlara olan merakım  ve çizime olan yeteneğim sonucu profesyonel olarak tasarım yapmaya yönelip, Middlesex Üniversitesi Mücevher Tasarımı bölümünü dereceyle bitirdim. Aynı zamanda AGS(American Gem Society) topluluğu bünyesinde yetişmiş gemologum. Hem gemolog hem de mücevher tasarımcısı olan ve mücevheri bir kadın gözüyle işleyerek girişime çevirmiş bir girişimciyim. Şu an binin üzerinde özel tasarımım var. Türkiye’de ve Avrupa ülkelerinde bu yönümle tanındığım bir konuma eriştim.

Türkiye’de ve yurt dışında ünlü isimlerin kişiye özel mücevherlerini tasarlıyor ve tasarımlarını hikayesi ile birlikte sunuyorum.  Avrupa’da yaşayan Osmanlı aile fertlerinin çok kıymetli mücevherlerini revize ediyorum. İşimi yaparken de müşteri gizliliğine daima özen gösteriyorum.

İstanbul Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’ndeki showroom’umda randevulu bir sistemle mücevher severlere hizmet vermekte ve danışmanlık yapmaktayım.

Tophills markasının yolcuğu nasıl başladı?

Zamanında ailemle birlikte maden pırlantası üzerine ticaretimizi gerçekleştiriyorduk. Mücevherin ulaşılması zor tavrına karşı, en iyi alternatif ne olabileceğini hep düşünürdüm. Sektörün içindeyken ve eğitim süreçlerimde uzun süre bu konuda araştırma yaptım, farklı teknolojiler bularak bunları harmanladım. Deneme yanılma yöntemleriyle “işte bu” dediğim bir teknolojiyi markam adına kullanmaya kesin olarak karar verdiğim gün, yolculuğumuzun esas rotası şekillendi.

Mücevherlerinizi tasarlarken nelerden ilham alıyorsunuz?

Mücevher, benim için doğanın ışığını kadına yansıtan ve kadının kendi ışığını ortaya çıkartan bir hediye, bir cevher… O yüzden, kadını ifade eden, kadın ruhuna dair her unsurdan ilham alabiliyorum. Daha doğrusu beklemediğim bir anda ilham bana geliyor; doğayı, evreni her yönüyle çok seviyorum. Bazen saatlerce tabiat ortamında vakit geçiriyor ve hiçbir şey yapmadan sadece gülümseyerek izliyorum. Bazen bir ayın tutulmasından, bazen bir kuşun kanatlarından ilham gelebiliyor. Evren o kadar güzel ve düşünce gücü o kadar geniş ki, tasarımı asla belirli birkaç tarz ile sınırlayamıyorum.

Şimdilerde Türkiye’nin en çok takip edilen dizilerinden biri olan “Ufak Tefek Cinayetler”in Merve karakterinde tasarımlarınızı görüyoruz. İnsanların size geri dönüşleri nasıl?

Merve Aksak, dizide gerek zekasıyla, gerekse stil olarak en çok dikkat çeken karakterlerden.  Dolayısıyla her giydiği, her taktığı ürün, izleyici kitlesinin dikkatini çekiyor. Bunda, her şeyden önce dizinin styling ekibinin de büyük katkısı var. Stiller kesinlikle karakterlere kusursuz oturtuluyor. Doğru örtüşmeler sonucunda, doğru kombinlerin mücevher anlamında bize dönüşü harika! Merve karakteri hangi hafta ne takarsa, anında instagram ve telefondan dönüşler kendini gösteriyor. Bu bizim için sevindirici. Çünkü kadınların örnek aldığı karakter ve kadının özendiği mücevher bir arada !

Erkeklerin mücevher hediye seçimleri beğenilmediğinde mücevher alımına karşı ön yargıları oluştuğu söyleniyor? Siz bu fikre katılıyor musunuz?

Beyefendiler hediye seçerken elbette birçok unsura dikkat etmelidir; kadının yaşı, mesleki konumu, ten ve saç rengi, tarzı, tavrı… Bunlar hediye seçiminde kesinlikle göz önünde bulundurulmalı. Ben ve satıştaki ekip arkadaşlarım, pahalı ya da uygun fiyatlı ürün ayrımı olmaksızın, öncelikle muhakkak bunları sorup dikkate alıyoruz. Şu konuda iddialıyım ki; bugüne kadar bu unsurları göz önünde tutarak hediye seçimine yardımcı olduğumuz hiçbir beyefendi, değişim için bize uğramadı; aksine hep teşekkür için aradı.

 

Türkiye’de ve dünyada en çok tercih edilen ürün grupları nelerdir?

Takı ve mücevherde, hayal gücünün ve tasarımın sonu yok. Tercihler herkesin karakterine göre kişiden kişiye değişebiliyor. Ancak dünya genelinde mücevherin ana hatlarında “klasik” çizgisi her daim vazgeçilmezdir.

Ben kendi tarzımı her zaman zamansızlık üzerine oluşturdum ve bu çizgide devam ettiriyorum. Klasik, zamansız çizgilere, modern dokunuşlar yapmak, yer yer art-deco dokunuşlar katmak ve tabiattan formları bunlarla harmanlamak benim vazgeçemediklerim.

 

Yeni projeleriniz nelerdir?

Bu yıl bizim için çok özel olacak, şimdiden heyecanını hissediyorum.  Şunu söyleyebilirim ki; 2019’a yaklaşırken Nişantaşı’nın en büyük mücevher showroomunun açılışını Abdi İpekçi Caddesi’ndeki yeni yerimizde muhteşem bir lansman ve sokak defilesi ile gerçekleştireceğiz. Açılış için her biri tek parça olan 200 parçalık “Lucky Collection” isimli özel bir koleksiyon hazırlıyorum. Çünkü bu koleksiyondan bir parçaya sahip olan her kadın kendini şanslı hissedecek!

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.