Başa Dön

Erken Menopoz Sürecinde Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Erken Menopoz Sürecinde Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Teknoloji ve tıptaki yeni yaklaşımlar sayesinde menopozun artık korkulan bir dönem olmaktan çıktığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert, erken menopozu ve tedavilerini MAG Okurları için ele alıyor.

 

Erken menopoz, biz kadınların en korktuğu dönemdir belki ama artık ilerleyen teknoloji ve yeni yaklaşımlar ile bu algıdan uzaklaşıyoruz. Menopoz erken dönemde, kırk ila kırk beş yaşları arasında başlayan zaman olarak adlandırılır. Yumurtalıklar, yumurta üretmeyi durdurduğunda vücutta üretilen östrojen seviyesi azalır. Yumurtalıklara zarar veren veya östrojen hormonunun üretilmesini engelleyen her şey, erken menopoza neden olabilir.

Yumurtalıkların sağlam olmasına rağmen menopoza girme durumu olabilir. Kadın vücudundaki yumurta sayısı, doğumdan itibaren bellidir ve bundan daha fazla yumurta üretimi olması mümkün değildir; ancak bağışıklık sisteminin güçlü olması ile ilgili olarak bazı erken menopoz belirtileri engellenebilmektedir. Yapılan çalışmalar, yüz kadından beşinde engelleme tedavilerinin işe yaradığını göstermiştir.

Erken Menopozu Nasıl Tedavi Ediyoruz?

Erken menopozun çaresi kök hücre tedavisi diyebiliriz. Kök hücre kendi vücudumuzda yağ veya kan dokularımızdan alınır. Size ve vücudunuza bir hasarı olmadan alınır ve özel uygulama ile ayrıştırılıp  menopoz teşhisi alan hastaya kök hücre nakli gerçekleştirilir. Yapılan bu kök hücre tedavisinin amacı, tükenen yumurtaların yeniden oluşmasını sağlamaktır.

Kök hücre naklini takip eden iki ila üç aylık süreçte yeniden yumurta oluşmaya başlar. Bu oluşan yumurtalar hastanın sağlıklı dönemlerinde üretilen yumurtalardan daha kuvvetsizdir; ancak, bu tedavinin ardından tüp bebek tedavisi uygulanarak anne olmak ya da kişide menopoza bağlı etkilerin ortadan kalktığını gözlemlemek mümkündür. Kök hücre tedavisinin tek başına uygulanması, yeniden adet döngülerinin görülmesi için yeterli değildir. Destek tedaviler ve PRP uygulamaları ile bütünleştirmek gerekir. Anne olmak isteyenlerde, tüp bebek tedavisi ile birlikte uygulandığında olumlu sonuç elde ederler. Böylece erken menopoza giren hastaların yeniden gebe kalması mümkün olabilmektedir. Erken menopoz tedavisi olanlar, bu tedavi yardımı ile daha önce hamile kalmamış olsalar bile çocuk sahibi olabilirler.

Bu nedenle menopozu beklemiyor, her yaşımızda hayatın tadını çıkarıyoruz. Kadınlarımız için umut hep var…

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.