© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Emel Önür Miami’de Bir Ev Hayal Değil

Emel Önür Miami’de Bir Ev Hayal Değil

ODTÜ Ekonomi bölümünü bitirdikten sonra, yüksek lisans için gittiği Amerika’da aldığı eğitimler ve elde ettiği başarılarla kendi gayrimenkul danışmanlık şirketini kuran Broker Emel Önür, Türkiye’de yaşayanlar için Miami’de bir daire sahibi olmanın yollarını ve şehrin merkezindeki konumuyla 600 Miami World Center’ın ayrıcalıklarını MAG Okurları için anlatıyor.

Öncelikle kendinizden biraz bahseder misiniz? Neler yapıyorsunuz?

Amerika Birleşik Devletleri’nde gayrimenkul danışmanlık şirketi sahibiyim. Hedefleri Miami’de güvenilir bir yatırım yapmak olan Türk vatandaşlarına danışmanlık yapıyorum. 1987 ODTÜ Ekonomi mezunuyum. Otelcilik yüksek lisansı yapmak için 1989 yılında Kaliforniya’da başlayan maceram beni otel işletmeciliği ve yeminli mali müşavirlikten sonra emlak danışmanlığına getirdi. Dünya güzeli iki çocuğum ve ODTÜ’lü, yakışıklı, yağız bir eşim var. Asker kızı olduğum için, Sivas’ta doğduktan sonra ilkokula Diyarbakır’da başlayıp dört ile beşinci sınıfı Napoli’de bitirdim ve ardından, en güzel yıllarımı geçirdiğim Ankara’ma taşındım.

Lead Consulting Group’un kuruluş gayesi nedir? Öyküsünden bahseder misiniz? Bulunduğunuz konuma gelene dek hangi yollardan geçtiniz?

Emlak danışmanlığı lisansımı alırken tek amacım kendime bir ev almaktı. İstediğim servisi alamayınca, öğrenme sevdalısı kişiliğim “Sen bu lisansı alırsın. Kendi evini de en güzel şekilde alırsın.” dedi. O gün bugündür sektörden çıkamadım. Eş, dost, arkadaşlarla başlayan “Hadi bizim evi de al!” desteklerinin ardından mesleğe duyduğum sevdanın her geçen gün artması üzerine bir sonraki aşama olan brokerlik kursuna da devam ederek 2012 yılında kendi şirketimi kurdum. Her şeyden önce ilk iki senemi meslekle ilgili ne kadar kurs ve sertifika varsa onları toparlayarak geçirdim. Daha sonra yerel ve eyalet gayrimenkul derneklerinde gönüllü görevler aldım ve bu hizmetler bana yıllar sonra Amerikan Millî Emlakçılar Derneğince üç ülkenin global elçisi olarak atanma şeklinde bir ödülle geri döndü. Görevimi 2022’de tamamlayarak tüm enerjimi işime ve Türkleri Miami’de ev sahibi yapmaya verdim.

Türkiye’de ikamet ederken Amerika’dan ev alabilmek için neler gerekli?

Bolca hayal, biraz cesaret ve tabii ki biraz da sermaye gerekli. Sanılanın aksine Amerika’da ev almak için burada olmak, vize sahibi olmak, banka hesabınızın olması ya da birilerine vekalet vermeniz gerekmiyor. Yıllar içerisinde o kadar çok bu yanılgı ile karşılaştım ki sonunda bir Youtube kanalı açıp orada anlatmak istedim bu sürecin aslında ne kadar kolay olduğunu (Tabii ki Amerika’da faaliyet gösteren lisanslı bir emlak broker’ınızın olması koşuluyla). Yüzüncü takipçim olmaları için çocuklarıma rüşvet teklif ederken şimdi on bir bini aştık ve çok güzel geri bildirimler alıyorum, çok şükür.

Biraz da 600 Miami World Center’dan bahsedelim. Genel hatlarıyla neler söyleyebilirsiniz?

600 Miami World Center bir yatırımcının hayatında karşısına nadir çıkacak fırsatlardan biri, inanın. Dünyanın en büyük yolcu gemisi limanı ile Miami’yi Orlando’ya bağlayan ve bu sene tamamlanacak olan tren istasyonu arasında stratejik bir konumda, yüz on üç bin metrekare bir arsa üzerinde tamamlanmakta olan Miami World Center Projesi’nin son kalan rezidans projesi. 2026 yılında tamamlanacak kentsel dönüşüm ana planının bir parçası. Amerika’nın ikinci büyük çok amaçlı projesinin dokuz rezidansından biri. Fiyatlar hâlâ çok uygun ve üç yıl içine dağıtılmış bir peşinat ile alınabiliyor.

Bu projenin, daire sahiplerine sunduğu ayrıcalıklar neler?

En büyük ayrıcalık konum, konum, konum… Bir daha gerçekten bulunamayacak bir yerde. Miami’yi Miami yapan tüm atraksiyonlara yürüme mesafesinde. 2026 yılında da Miami Beach’e bağlanan bir metro sistemi kurulacak. Aynı çevredeki rezidanslardan 600 Miami World Center’ı ayıran en önemli özellik de kısa dönem kiraya verilebiliyor olması. Türk yatırımcı için en büyük avantaj bu. Miami’de mülkün var ama tatile gidip otelde kalmak zorunda kalıyorsun normal koşullarda; ancak, kısa dönem kiralamaya izin veren mülklerde istediğiniz zaman siz gidip kalabilirsiniz, geri kalan zamanlarda da Airbnb yoluyla kiraya verebilirsiniz. Kekim dursun, hem de yerim misali. Burada ayrıca, bütün dairelerin balkonlu oluşu da biz keyfine düşkün Türklerin seveceği bir diğer özellik…

Kaç tip daire bulunuyor? Bunların özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Stüdyo ile iki yatak odalı arasında değişen altı adet model var. Stüdyolar 400.000 dolardan başlıyor, iki yatak odalı olanlar 800.000 dolar civarında. Yatırımcımızın bütçesi en önemli etmen tabii ki daire seçerken. Yarısını 2026’ya kadar taksitle veriyoruz, geri kalan %50 mortgage yapılabilir. Ben kendime ve kardeşime stüdyo aldım ama durumu elveren müşterilerime iki oda iki banyoluları tavsiye ederim. Altı yetişkine kadar kalınabildiğinden hem geri dönüşler biraz daha kısa, hem de ailecek tatile gelindiğinde daha konforlu.

600 Miami World Center’da konut almak isteyenlere mesajınız veya önerileriniz neler olur?

Lütfen beni arayın; projenin lansmanı için şubat ayını Türkiye’de geçireceğim. Miami’de ev alma hayalinin ne kadar da ulaşılabilir bir gerçek olduğunu sizinle paylaşmama izin verin.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.