Başa Dön

Dünyanın En Büyük Medya Fonksiyon Şirketi Endemol

blank

Dünyanın En Büyük Medya Fonksiyon Şirketi Endemol

Okuma süresi 4 dakika

Dünyanın en büyük Tv eğlence ve format şirketi Endemol’ün Türkiye Ticari Direktörü (COO)Hakan Eren değerli bakış açısıyla Türkiye’de televizyon yayıncılığını değerlendirdi…

Endemol maceranız nasıl başladı?
Endemol, dünyanın en büyük medya fonksiyon şirketi… 2008 yılında Türkiye’ye girme kararı aldılar. Hollandalılar ile ortak çalışıyorduk ve kendileri beni buldular, bizimle çalışır mısınız dediler o şekilde çalışmaya başladık.

Sizin buradan merkeze önerileriniz oluyor mu format anlamında?
Bizim burada çok büyük bir yaratıcı ekibimiz var. Son iki yıldır da önemli atılımlar yaptık ve sürekli bir format yaratma çabamız var. Yarattığımız formatlar tüm dünyada satın alındı. Endemol Türkiye formatı olarak kullanılacak.

Sizin Televizyon gibi bir düşünceniz var mı Türkiye’de?
Bir dönem vardı; planlamalarını ben yaptım… Londra’da ve Amsterdam’da sunumlar yaptım ancak riskli buldukları içi kabul etmediler. Endemol için Türkiye çok büyük önem arz ediyor ancak en büyük şirketlerinden biri değil… Fakat önümüzde ki beş yıl içerisinde Çin’i ve Türkiye’yi ilk plana aldılar.

Yarışma programları içinde sizin en beğendiğiniz hangisi?
Çok güzel formatlarımız var ama Türkiye’de şöyle bir durum var; kendini ispatlamamış, başka bir kanalda yayınlanmamış programlara ilgi göstermiyorlar.

Uluslararası televizyonla ilgili sahip olduğunuz bilgiler ışığında dünya üzerinde bize en çok benzettiğiniz ya da format olarak “orada tuttu burada da tutar” dediğiniz bir ülke var mı?

Türkiye’de yayıncılık çok riskli ve ticari olarak çok makul bir iş değil; öyle olunca çok enteresan da bir rekabet var… Bizde ulusal yayın yapan birçok kanal var ve hepsinde çok pahalı prodüksiyonlar var, kaliteli yayıncılık yapıyoruz. İzlediğiniz çoğu program Hollanda’dan çıkmıştır.

İnsanlar dizileri izliyor ama bu reytinglere yansımıyor… İşin biraz dijitale kaymış olması bunun bir sebebi… Bununla ilgili bir projeniz var mı?

Bu çok teknik bir konu ancak bizim youtube ile global anlaşmamız var… Tüm içeriğimiz de youtube’dan yayınlanıyor. Türkiye’deki dijital başarımızdan dolayı da burada bir şirket kurmak istiyorlar. Ancak Türkiye’de SPM’ler çok düşük. Avrupa’da 22-23 dolar civarında iken Türkiye’de 6-7 dolar civarında ama yavaş yavaş yükseliyor.

Amerika’da Hollywood oyuncuları da dizilere girmeye başladı, bu dizi sektörünün geliştiğini gösterir mi?

Dizi sektörü bambaşka bir sektör. Dizi apayrı bir iş kolu…

Türkiye’deki dizi sürelerinin çok uzun olduğuyla ilgili şikayetler oluyor, ne diyeceksiniz?

Uzun olmak zorunda… Çekilen dizi yüz on dakikanın altında olursa kanalın verdiği parayı reklamdan çıkarma ihtimali yok, reklam gelirleri belli ve yurt dışı satışı olmayan her diziden zarar edilir. Piyasa şartları iyileşirse biz de kırk beş dakikalık dizi yapmak isteriz.

Türkiye’de beğendiğiniz oyuncular var mı?
Türkiye’deki oyuncuların hepsi çok büyük yetenekler… Dünyanın her yerinde oynayabilecek oyuncular… Biz tabii kendi çalıştığımız oyuncularla daha yakınız. Erkan Petekkaya, Ebru Özkan, Mert Fırat, Kadir Doğulu gibi isimlerle beraber çalışacağız.

Yatırım yapmayı düşündüğünüz başka bir sektör var mı?
Sektör olarak yok ama şunu yapmayı düşünüyoruz: Arjantin’de Endemol şirketimiz var, kardeş şirketimiz… Fear Factor gibi birçok format orada çekiliyor, planımız beraber Antalya’da bir alan oluşturup projeleri burada çekmek. Buradaki maliyetler de daha az.
Aslına bakarsanız yaptığınız işlerle Türkiye’ye de ciddi miktarda paralar sokuyorsunuz. Şöyle söyleyeyim; Endomol Türkiye kar anlamında bir şey kazanmadı, kazandıysa da geri yatırdı yani hiç bir şekilde kar transferi söz konusu değil… Bugün varmak istediğimiz yerin başında olmamıza rağmen umutluyuz, istediğimiz şeyi yapabileceğimizi öğrendik…

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.