Başa Dön

Dr. Özge Banu Öztürk On Yaşa Kadar Gençleşin

Dr. Özge Banu Öztürk On Yaşa Kadar Gençleşin

Uzman Dermatolog Özge Banu Öztürk, sarkan dokuların toparlanması amacıyla uygulanan ip askı ile yüz germe işlemini ve yüzdeki sarkmış görünümü azaltmak amacıyla şakak, elmacık kemikleri ve çene hattına uygulanabilen sıvı yüz germe işlemini MAG Okurları için detaylandırıyor…

İp Askı ile Yüz Germe

Son zamanlarda bana sıkça sorulan bir konu; iple yüz germede en uzun kalıcı ipler hangileri? İp askılama ile on yaşa kadar gençleşmek mümkün mü?

İple askılama; temelde yer çekimi etkisiyle sarkmış yumuşak dokuların toparlanması amacıyla  vektörel olarak kaldırılıp saçlı deri, şakak veya orta yüze sabitlenmesidir. Askı görevi gören iplerle, sarkma olan bölge yukarı vektörel olarak kaldırılıp sabitlenir. Daha sonra cilt, bu ipleri eritmeye çalışırken, kan dolaşımını ve metabolizmasını arttırır. İpler, etrafında yeni kolajen oluşturur ve bu yeni oluşan kolajen ile cilt yapılandırılmış, sıkılaşmış, gençleşmiş olur. Uzun süre etkili ip askılama için, iplerin dokuda parçalanma süresi uzun olanlarının tercih edilmesi gerekir. En hızlı eriyen ipler, PDO iplerdir. Bu sebeple genellikle PDO ipleri örümcek ağı tekniği ve çok sayıda kullanmamız gerekiyor.

Polikaprolakton (PCL) içeren Rus askısında yaklaşık etki süresi iki ila üç yıl ilken, Polilaktik asit (PLA) içeren ve çift  yönlü konileri sayesinde dokuyu sıkıştırma ve deriyi kaldırma etkisiyle yer değiştirme ve kayma olmadan yüzü asan iplerin kullanıldığı Fransız askısı ile iki ila beş yıla kadar etkili ve ameliyatsız yüz germek mümkün olabiliyor. Özellikle kırk beş yaş üstü, sarkmanın başladığı kişiler için uygun olabilir.

Emilebilme özelliği ile polilaktik asit, deri altı dokusunda harekete geçer, fibroblast aktivasyonu ve kolajen üretimini tetikleyerek yüze şeklini yeniden kazandırır. Polilaktik asit yavaş salınım gösterir, sert ve uzun, kalıcı tip 1 kolajen oluşumunu sağladığı için uygulama alanında cilt kalitesinde belirgin artış görülür. Takılacak ip sayısına göre on yaşa kadar gençleşmek mümkün olabilir. Yoğun sarkma ve kolajen yıpranması olan kişilerde PCL/PLA ipleri; akıllı dolgu veya hyalüronik asit dolgular ve kolajen aşıları ile kombine uygulamak da mümkün olabiliyor.

Sıvı Yüz Germe

Sıvı yüz germe; sıklıkla hyalüronik asit dolguların, yüz ovalini netleştirmek ve yüzdeki sarkmış görünümü azaltmak amacıyla şakak, elmacık kemikleri, çene hattına kemik üstü derinlikte yapılmasıdır. Kişiye özel muayene sonrasında uygulama yapılabilir. Sıvı yüz germe amacıyla, hyalüronik asit dolgular sıklıkla kullanılır. Ayrıca kalsiyum hidroksiapatit (mineral aşı) ve polikaprolakton (akıllı dolgu) maddeleri de sıvı yüz germede tercih edilebilir.

Uygulama yapılacak dolgu malzemesi ve uygulama tekniği ile uygulama noktaları kişiye özeldir, çünkü yaşlanma ve cilt sarkma paterni kişiden kişiye değişir.

Sıvı yüz germe uygulaması otuz beş ila altmış beş yaş aralığında kadın ve erkeklerde başarılı bir şekilde uygulanabilir.

Sıvı yüz germe uygulamasında kullanılan akıllı dolgu maddesi polikaprolaktondur ve biouyumlu, alerji yapma riski çok çok düşük olan bir maddedir. Akıllı dolgu uygulaması yüz ve çene hattı gibi bölgeler dışında iç kol, iç bacak, karın ve sarkmaların olduğu pek çok bölgeye uygulanabilir. Akıllı dolgunun kalıcılığı iki ila beş yıla kadar devam eder.

Sıvı yüz germe amacıyla kullanılan bir diğer malzeme kalsiyum hidroksiapaptit olup vücudumuzda bulunan kemik tozudur. Yüzde yüz biouyumlu olan bu madde, mineral aşı olarak yüz bölgesi dışında boyun, eller, iç bacak, iç kollar, karın gibi farklı alanlara uygulanabilir. En önemli avantajı, vücutta kaldığı bir buçuk ila iki yıl boyunca yeni kolajen ve elastin lif yapımını arttırarak cilt kalitesini desteklemesi, sarkma ve kırışıklıkların oluşumunun önüne geçmesidir.

Özetle; medikal estetikte, doğru koşullarda, kişiye özel yaklaşım ile, on yaşa kadar yüzü ve boyun bölgesini gençleştirmek mümkün!

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.