Başa Dön

Dr. Özge Banu Öztürk İpek Proteini

Dr. Özge Banu Öztürk İpek Proteini

Okuma süresi 4 dakika

Dermatolog Uzm. Dr. Özge Banu Öztürk, saç ve cilt sağlığındaki önemli maddelerden biri olan ipek proteini ve ipek kolajenini içeren kozmetiklere ışık tutuyor.

Son yıllarda giderek değer kazanan, kaliteli aminoasit içeriği ile ipek proteini, kozmetik alanında yaygınca kullanılmaya ve ipek proteinli cilt, saç, tırnak ve vücut bakım ürünleri giderek marketlerde yerini almaya başladı. İpek proteini ipek kozasından elde edilen, vücudumuz için çok besleyici aminoasitleri içerir.

İpek Böceğinden Kozaya

İpek böcekleri tarım ilacı içermeyen dut yaprakları ile beslenir ve ipek kozasını örerler. İpek böceklerinin ağızlarındaki salgı bezlerinden, yumuşak ve parlak bir lif yapısındaki saf proteinler zamanla sertleşir ve koza oluşur. Kozanın iç kısmını saran lif yapısı fibroin ve kozayı bir arada tutup sağlamlık kazandıran da serisin proteinidir.

İnsan cildinin koruyucu proteini keratine benzer yapıda olan serisin, kozanın dış etkenlerden korunmasını sağlar ve kozayı nemli tutar. Serisin, zengin antioksidan özelliği sayesinde güçlü leke açıcı etkiye sahiptir. İlginç bir şekilde, ipek tekstil fabrikalarında çalışan Japon kadınlarının yüzlerinde ve ellerinde hiç güneş lekesi olmaması ve bu kadınların yaşlanma belirtileri göstermemesi, ipek proteininin leke oluşumunu önleyici ve yaşlanma karşıtı etkilerinin olabileceğini düşündürmüş ve bu fikirle de kozmetik ürünlerin içeriğine; nemlendirmek, cilt bariyerini onarmak, leke açmak, antioksidan, güneşten koruyucu ve yatıştırıcı etkiler elde etmek için eklenmeye başlanmıştır. Bugün biliyoruz ki ipek proteinleri tüm protein çeşitlerine göre cildimize en yakın olan proteindir. Tarih boyunca ve günümüzde ipek proteini tekstilde, kozmetikte, tıbbi malzemelerde ve hatta protein içerikli gıda takviyelerinde güvenle kullanılmaktadır.

İpek proteini cildimize ve saçımıza etkin bir şekilde bağlanır ve bir film tabakası oluşturarak cildimizi dış etkenlere karşı korur. İçerisindeki zengin proteinler ve aminoasitler ile ipek proteini; hem saç hem de yüz için kremlerde, sabunlarda veya koza halinde cilde peeling yapmak için kullanılır. Gün içerisinde cildimiz ve saçlarımız güneşin zararlı ışınlarından, rüzgârdan ve kullandığımız kimyasal içerikli ürünlerden yıpranır ve neme ihtiyaç duyar. Derimizin üst katmanındaki keratin tabaka, su kaybını önlemek için nem üretir. Çeşitli sebeplerle cildin koruyucu keratin tabakası yıprandığında, egzamalar ve kuruluklar oluşmaya başlar.

Yapılan çalışmalar, ipek proteinlerinin ciltteki yıpranmış keratin tabakayı onardığı ve cildi nemlendirdiğini göstermiştir. İpek proteini ile oluşan koruyucu bariyer suya dayanıklıdır ve yıkandıktan sonra bile kaybolmaz. İpek proteinleri, kendi yapısının on bin katına kadar su tutma kapasitesine sahiptir ve bu sayede cildin kurumasını engeller. Bunun yanı sıra, gözenekli bir yapıda olduğu için fazla sıvı varsa ortamdan uzaklaştırıp cildin ideal nem dengesini korur. İçerisindeki aminoasitler ve nemi tutma özelliğiyle ciltte sıkılaştırıcı ve kırışık önleyici etkiler de gösterir. Bir diğer önemli özelliği ise serisin proteininin, ışığı yansıtıcı etkisiyle doğal bir güneş koruyucu ve antioksidan olmasıdır. Serisin cildinize ve saçlarınıza ışıltılı bir görünüm kazandırır.

İpek Proteininin Saça Faydaları

Saçlarımızın bakımı da en az cilt bakımı kadar özen göstermemiz gereken konulardan birisidir. Saç boyası, ısı kullanımı ve hava şartları gibi sürekli saçımızı yıpratan şeylere maruz kaldığımız için saçlarımıza bakım yapacak doğru ürünleri bulmak çok önemlidir. Saçlarımız keratin proteininden oluştuğu için yeterli protein olmaması durumunda saçların sağlıklı görünmesi neredeyse imkânsız. İpek, saçta bulunan on dokuz aminoasitten on yedisini içerdiği için yıpranan saçlarınızı içten onarır; bu sayede saça hacim kazandırır.

İpek, dayanıklılığıyla bilindiği için saçınıza da elastikiyet kazandırıp güçlü olmasını sağlar. Boyalı saçlarda da saç renginin kalıcı olmasını sağlar ve boyanın kuruttuğu saçın nemli kalmasına sebep olur. İpek özlü saç sabunları saçlarınızı temizlerken bakım da yapmak isteyenlerin tercih edebileceği bir üründür. İpeğin; hem cilt hem saç sağlığımız için, bakım ve onarımda etkili, vegan ve geleceğin yumurtadan sonra en yararlı protein kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.