Başa Dön

Detoks ve Ozon Sauna

Detoks ve Ozon Sauna

Bedenin toksinlerden temizlenmesinin, sağlıklı beslenmenin ve doğru vitamin takviyesinin bağışıklık sistemi üzerindeki önemini vurgulayan Uzman Dermatolog Özge Banu Öztürk, detoksu açıklayarak ozon saunanın faydalarını ve vücuda olan etkilerini maddeler halinde sıralıyor.

 

Pandemi sürecinde hepimiz bağışıklık sistemimizin ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Bağışıklık sistemimizi meşgul eden bazı hastalıkların; şeker, kalp hastalıkları, hipertansiyon, kronik enfeksiyonlar, ağır metal zehirlenmesi, çevresel hava kirliliği, sigara ve alkol kullanımı ve doğal yaşlanma sürecinin bedenimiz üzerinde ne kadar olumsuz etkileri olduğunu hatırladık. Bağışıklık sistemi zayıfladığında, koronavirüs enfeksiyonuna bağlı ölüm veya ağır tabloların geliştiğini gördük. Bedenin toksinlerden temizlenmesinin, vücuttaki kronik yangının azaltılmasının, sağlıklı beslenmenin, doğru vitamin ve mineral takviyesinin hayatımızdaki önemini tekrar fark ettik.

Detoks yapmak vücudu temizler. Detoks yaptığınız zaman, bağışıklık sisteminizin üzerindeki baskı azalır ve sizi her türlü hastalığa karşı savunabilir. Ozon sauna, cilt aracılığı ile tüm bedeninin toksinlerden arındırılmasını sağlayabilir; boyundan aşağı kapalı bir kabin içinde su buharından faydalanılarak ozon gazının cildin genişleyen gözeneklerinden geçişi ile, kan ozonlama tedavisi benzeri etkilerin görüldüğü bir tedavidir.

Ozon Sauna Nasıl Etki Eder?

Hücre ve dokulara giden kan dolaşımını artırır.

Kan dolaşımı ile birlikte cilt ve organlar yenilenir, sıkı ve pürüzsüz görünüm kazanır.

Daha temiz, daha yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilt görülür.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kan ve lenf sistemi temizlenir.

Derinin, üçüncü bir böbrek ya da ikinci bir akciğer sistemi gibi çalışması sağlanır.

Canlanan bağışıklık sistemi ve sıcağın etkisi ile mikropları öldürerek enfeksiyon hastalıklarına karşı direnci arttırır.

Laktik asidi okside ederek kasları gevşetir ve yumuşatır, esnekliğini arttırır.

Eklem ağrılarında ve kas rahatsızlıklarında iyileşme olur.

Hormon ve enzim üretimi normale döner.

Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı kuvvetlendirir.

Ferahlatıcı etkisiyle depresyon ve anksiyete üzerinde olumlu etkisi vardır. Depresyon kaynaklı gerginliği gidermeye yardımcı olur.

Uykuyu düzenler.

Ozon Sauna Yararları

Detoks etkisi: Vücudumuzda biriken toksinlerin hızlı bir şekilde atılmasında terleme yöntemiyle yardımcı olur.

Dolaşımın hızlanması: Isı ve gazların etkisiyle kan dolaşımı hızlanır. Dokular daha iyi oksijenlendiği için tansiyon üzerine olumlu etkileri vardır.

Zayıflama: Artan beden ısısı, dolaşımın hızlanması ve ozon oksijen gazlarının etkisiyle vücutta kalori yakılmasına yol açar. Bir seans ozon sauna iki yüz elli ila beş yüz kcal, harcanmasına neden olur. Yakılan kalori, çıkılan ısı ve kişinin beden özelliklerine, yaşına göre değişmektedir. Sadece ter yoluyla beş yüz gr civarında bir eksilme olur.

Selülit giderme: Cilt altında sıkışan yağ hücrelerinin parçalanması ve dolaşımın hızlandırılması etkisiyle selülit görüntüsünün kaybolmasını sağlar.

Vücut direncini artırma: Bağışıklık sistemimiz olan immün sistemi güçlendirerek hastalıklara karşı direnç oluşturur.

Yorgunluk giderme: Kas dokusunda artan kan dolaşımı sayesinde yorgunluk hissi ve ağrıya neden olan laktik asit gibi maddelerin vücuttan  uzaklaştırılmasını sağlar.

Ağrı giderme: Ağrıya neden olan, temelde dokularda bazı zararlı toksinlerin birikmesi, çeşitli nedenlere bağlı ödemler, dolaşım bozuklukları ve yetersizlikleridir. Isı, nem ve ozon oksijen yardımıyla artan dolaşım, azalan ödem ve toksinlerin ortamdan uzaklaştırılması, ağrı hissinin yok olmasını sağlar.

Yaşlanma etkilerinin azaltılması: Geçen yıllar ve çeşitli etkilerle cildimiz her geçen gün biraz daha yaşlanır. Zararlı ışınlar, toksik maddeler derinin hücrelerinin yaşlanmasına, kurumasına ve buruşmasına neden olur. Uygun nem ve ozon oksijenin yardımıyla deri hücreleri daha sağlıklı hale gelirler. Yeni hücreler gelişir. Üst yüzeyde bulunan ölü ve yaşlı hücreler dökülerek alttan genç, sağlıklı hücrelerin gelmesi sağlanır.

Tüm bunların dışında oksijen, beyin dokusunun beslenmesini sağladığından zihin daha iyi çalışır ve uykusuzluk, depresyon gibi şikayetlerin azalmasına da yardımcı olur. Ozon sauna uygulamasında dikkat edilmesi gereken nokta; uygulama sonrası çok fazla sıvı kaybı olacağı ve mineral eksikliği yaşamamak için bol sıvı tüketmektir. Gerekirse, takviye mineral içeren ürünler kullanılmalıdır.  ν

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.