© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Çocuk Odasında Güncel Yaklaşımlar Yemen İnciler Interiors

Çocuk Odasında Güncel Yaklaşımlar Yemen İnciler Interiors

Yemen İnciler, Koz Oran’daki işverenleri için tasarlamış olduğu çocuk odası projesinden yola çıkarak bu alanlarda dikkat edilmesi gereken unsurlardan ve güncel çocuk mobilyası tasarım yaklaşımından bahsediyor.

Çocuk doğduğu andan itibaren çevresi ile etkileşim halindedir. Çevresel faktörler çocuğun fiziksel ve bedensel gelişimi üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahip olmakla beraber bireyi direkt olarak etkilemektedir. “Mekân kişiyi yansıtır.” bakış açısından yola çıkarak çocuk odası tasarımlarını oldukça önemseyen bir iç mimar olduğumu belirtmek isterim. Çocuk odası mobilyaları için en önemli öğeleri; yenilikçilik, işlevsellik, malzeme kimyası ve uygun yaş aralığına hitap ediyor olması olarak sıralayabiliriz. Çocuk gelişiminde; çocuk büyük ölçüde mekânları kişiselleştirip algıladığı doğrultuda gelişmektedir. Bu bilgi doğrultusunda çocuk mobilyası tasarımının önemi bir kat daha artabilir diyebiliriz. Çocuk mobilyalarında yenilikçilik ve işlevsellik, çocuğun öncelikle ihtiyaçlarına olabildiğince az yardım alarak karşılık vermesi ile sağlanmalıdır. Malzeme kimyası, söz konusu çocuk mobilyası olduğunda çok önemsediğimiz bir durumdur. Çocuk mobilyalarında özellikle ahşap kullanımlarda kimyasal boya, cila olabildiğince minimuma indirilmeli; hatta yatak ya da beşikte hiç kullanılmamalıdır. Mobilya yaklaşımının, uygun yaş aralığına hitap ediyor olması konusunu direkt çocukların hayal gücü ile ilişkilendirebiliriz. Çocuk odası tasarlarken; çocuğun ilgilendiği aktiviteyi seçmede özgür olması, çocukta iç disiplini ve öz kontrolü oluşturması hedeflenen bir tasarım başlangıcı yapmayı tercih ediyorum. Bilgi ve tecrübelerim ışığında tasarlamış olduğum özel bir projeden bahsetmek istiyorum. Koz Oran sitesinde bulunan Emine İlhan konut projesine ait çocuk odasında, tasarım referansımız ebeveynlerin istekleri doğrultusunda şekillendikten sonra, çocuğa ait özellikler değerlendirilerek tarz, renk, malzeme seçimleri ortaya çıkmıştır. Miran İlhan için tasarlamış olduğum odada, tasarımda fazla abartıya kaçmadan çocuğun hayal edebilme kapasitesini kendisine bırakarak bir oyun ve yaşam alanı oluşturmaya çalıştım. Mekânda genel olarak cinsiyet belirtmeyen pastel tonlar kullanarak dingin bir ortam sağlamak istedik. Odada özellikli bir lambri sistemi mevcuttur. 30 mm delik çaplı lambriler, çocuğa adeta mekânsal lego hissi vermekle beraber, kendisinin tasarlayabileceği bir oyun duvarı oluştururken bireysel becerileri geliştirme imkânı sağlamaktadır. Lambriler MDF üzeri doğal ahşap kaplama olarak belirlenmiştir. Lambri içindeki 30 mm masif oyun parçaları pahlı, yumuşatılmış parçalardan oluşmuştur. Çocuğun güvenliği, sağlığı, mutluluğu, fiziksel ve zihinsel gelişimi gözetilerek oluşturulan çocuk odası konusu özel olarak ilgimi çekiyor. Aktivite köşeleri yaratmak, çocuğa bireysel sosyal alanı sağlamak, en önemlisi de çocuğun, heyecanla yarattığımız mekânları kullanmasını görmek büyük bir mutluluk.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.