© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Cildimize Bölgesel Detoks

Cildimize Bölgesel Detoks

Uzman Dermatolog Özge Banu Öztürk; bedende organların gençleşmesini, hücrelerin rejenerasyonunu ve iyileşmesini sağlayan, cildin detoksuna yardımcı tedavi yöntemi “biodermogenesi” hakkında MAG Okurlarını aydınlatıyor.

 

Bedeni bir bütün olarak kabul edip; sadece cildi korumak, güzelleştirmek, gençleştirmek hayalinden vazgeçmemiz gerekiyor. Her zaman vurguladığım gibi; cildimiz, bedenin dışa açılan en geniş kapısıdır ve tüm bedenin genel sağlığının habercisi, koruyucusu ve terazisidir.

Bedende, pek varlığından haberdar olmadığımız ancak, tüm hücrelerimizin sadece onun dengesini korumak için yoğun çaba sarf ettiği bir ortam daha vardır ki bu geniş dünyaya; “ekstraselüler matris” yani, hücrelerarası bağ dokusu diyoruz. Tüm organlarda, hücreler kana geçmek üzere bu ortama su, elementler, besinler, hücresel atıklarını, toksinlerini alıp verirler. Bu hücreler arası matrisin asidik ortamı, organın fonksiyonunu etkiler. Örneğin; diyabet, kronik inflamatuar hastalıklarda tüm bedende bu matrisin pH değeri düşük, ortam asidiktir.  Asidik ortam çok tehlikelidir. Bu ortamda onarım ve rejenerasyon çok yavaştır veya hiç yapılamamaktadır. Asidik ortamdaki hücrelerde toksin birikimi ve hasarı da şiddetli olur. Beden, bu ekstraselüler matris sayesinde bir bütündür. Bu sıvı ortam enformasyon, yani bilgi deposudur. Bedenin tüm sırları, tüm sessiz konuşmaları orada olur. Bu sıvı ortamın detoksu bedende organlarının gençleşmesini, hücrelerin rejenerasyonunu, iyileşmesini sağlar.

Cilt, geniş alan kaplayan bir organ olduğu için detoks tedavilerinde bu hücrelerarası sıvının detoksuna yardımcı olabilir. Cildin detoksu bu yolla tüm bedenin arınmasını, temizlenmesini sağlar.

Biodermogenesi; cildin bölgesel detoksuna yardımcı olan tedavi yöntemidir ve çok temel bir prensiple çalışmaktadır. Tek tek uygulama alanındaki hücrelerde, hücre zarında Na-K kanallarını uyararak elektriksel bir aktivite başlatılır. Yaşlanma sürecinde çeşitli sebeplerle hücre zarında madde alışverişini sağlayan kanallar tıkanmakta ve yavaşlamaktadır. Biodermogenesi uygulaması sonrası hücre zarındaki kanallar açılır ve madde alışverişi artar. Faydalı maddeler içeri alınırken, toksin ve zararlı maddelerin hücre dışına çıkışı sağlanır. Ayrıca hücre zarı elektriksel olarak uyarıldığında, yani şarj olduğunda, o hücrenin görevi neyse, o görevi yapma hızı artar. Ayrıca biodermogenesi; uygulama alanındaki ciltte yukarıda bahsettiğim hücrelerarası sıvının temizlenmesine, hücrelerin içindeki toksinlerin azalmasına yardımcı olur. Böylece detoks etkisi yapar.

Cildimizde biodermogenesi tedavisi ile uyarılan üç önemli temel hücre var:

Üst deri, yani epidermisin keratinosit dediğimiz bazal tabaka ölü deri hücreleri. İşte bu hücrelerin döngüsü ve cildin kendini yenileme hızı artar. Yenilenen cilt, parlak ve pürüzsüz görünüp ince kırışıklıklar azalır.

Biodermogensi ile uyarılan ikinci hücre grubu melanositler. Renk yapan hücrelerdir. Çatlak alanlarında beyaz rengin sebebi, o alanda bazal tabakada bu hücrelerin sayıca çok azalmış olmasıdır. Sayıca az olan bu renk hücrelerinin uyarılması, sayıca artış olmamasına rağmen o bölgede cilt renginin tekrar geri gelmesini sağlar. Çatlak alanlarındaki beyaz renk kaybolur. Tedavi yaz aylarında rahatlıkla yapılabilir. Hatta çatlak alanına dördüncü ya da beşinci seanstan sonra güneş maruziyeti renk hücrelerini uyararak tedavi sürecini hızlandırır.

Biodermogenesi ile uyarılan en önemli üçüncü hücre ise, orta derinin temel hücresi fibroblastlardır. İşte bu hücreler çalışmaya ve kolajen, elastin ve hyalüronik asit üretmeye başlar. Daha evvel videolarımda anlattığım gibi diğer tedavi yöntemlerinde kolajeni temelde arttırmak mümkün iken, biodermogenesi ile, çatlak alanlarında asıl parçalanan elastin liflerin yapımı uyarılır. Biodermogenesiyi diğer yöntemlerden daha efektif, etkili kılan da işte bu özelliği, elastin liflerde anlamlı artış yapabiliyor olmasıdır. Biodermogenesi yöntemi yüz, boyun, dekolte, eller, göğüs, karın, kollar, bacaklar gibi tüm vücut bölgelerinde uygulanabilir.

Yanık izi ve ameliyat izi, sivilce izleri ve cilt çatlaklarında oldukça başarılıdır. Cilt gençleştirmede kırışıklık ve sarkmanın iyileştirilmesinde yine yan etkisiz, acısız, kansız bir uygulamadır. Dış genital bölgenin, kadında ve erkekte gençleşmesine yardımcı olur.  Hemen her yaşta ve her mevsimde uygulama yapılabilir. Biodermogenesi, bedende geniş alanlara uygulanabilir.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.