Başa Dön

Çağdaş Bir Mimari Tasarım

Çağdaş Bir Mimari Tasarım

Oz kurucularından Mimar Okan Özkahraman; mimari kimliğinden iç mimari tasarımına ve dekorasyon tarzından mobilya, aksesuar tercihlerine kadar modernizmi ele alarak, fonksiyonel donanımları bir araya getirdikleri İzmir E.O. evinin tasarım detaylarını aktarıyor.

 

Anahtar teslim olarak yapımına başladığımız projenin dış kabuğunda ve iç mimarisinde ahşap ve mermer gibi malzemeler, modern üslupla bir arada harmanlandı ve kullanılan malzeme diline uygun olarak mobilya tasarımı ve zengin aksesuar yelpazesiyle desteklendi. Villa, dubleks olarak ve tüm fonksiyonları karşılayacak şekilde çözümlendi ve yerleşimi gerçekleştirildi. E.O. evimiz; İzmir ilimizde, 360 m2 arsa içerisinde, 200 m2 iki katlı konut alanı, 260 m2 peyzaj tasarımı ve özel otopark alanı olacak şekilde tasarlandı. Alt katta geniş ve lüks olarak tasarlanan bir yaşam alanı ve bu alandan açılan camlarla bezenen bir kış bahçesi; sıcak tonların kullanıldığı, modern kapaklarıyla U mutfak ve yemek alanı için tasarlanan cam alan; misafirler için cam kapaklı ve karşılıklı iki gömme dolap olacak şekilde vestiyer alanı ve bunun içerisinde gizli bir tuvalet alanı bulunmaktadır. Üst katımızda ise; ortak olarak kullanılacak modern banyo ve tuvalet tasarımı; gelen misafirlerin konaklayabileceği ferah ve geniş bir konuk odası; ailemizin çocukları için bir çocuk odası; ütü ve çamaşır işlerinin yapılacağı bir çamaşır odası; son olarak da, ahşabın harmanlanıp sıcak bir ortam oluşturması için tasarlandığı geniş ebeveyn yatak odası, bunun içerisinde ebeveynlerin ihtiyaçlarını karşılayacak büyüklükte bir giyinme odası ve lüks olarak tasarlanan bir ebeveyn banyo ve tuvalet bulunmaktadır.

Villamız, gündüz ve gece alanları olarak ikiye ayrıldı. Alt katımız, günlük kullanımlar için tamamen gündüz alanı olarak tasarlanırken üst katımız ise uyuma, dinlenme gibi fonksiyonların gerçekleştiği gece alanı olarak çözümlendi. Villamızın girişinde bizi geniş bir antre karşılamakta. Antrede duvar vurgusu olarak modern çıtalama işlemi uygulandı, çıtalama içerisine gömme ayna yerleştirildi; siyah metal ve beyaz mermerle harmanlanmış bir dresuar takımı kullanıldı. Merdiven basamaklarında ve zeminde siyah mermer tercih edildi. Merdiven duvarları üst kata kadar ahşap plakalar ve siyah metal çıtalarla desteklendi. Tavanlar, asma tavan olarak tasarlandı ve merdiven tavanında sarkık, modern lambalar kullanıldı. Orta alanda giriş ve çıkışın rahat olabilmesi için vestiyer alanı oluşturuldu. Burada da tasarımlara uygun bir dille, karşılıklı olarak camlı gömme dolaplar yerleştirildi. Antrenin sağ tarafına salon ve sol tarafına ise mutfak yerleşimi yapıldı. Mutfağımıza baktığımızda; grinin hâkim olduğu lake kapaklar ile ahşap lambiri ve ahşap kapakların cam kapaklar ile desteklendiği mutfak dolapları tasarlandı. Yemek alanı için mutfaktan bahçeye doğru çıkma yapılıp camlarla desteklenerek cam tavanlı bir alan oluşturuldu. Burada dikdörtgen bir yemek masası kullanıldı. Yaşam alanında; mermer ve siyah ahşabın kullanıldığı bir TV ünitesi tasarlandı. Modern ve konforlu, gri bir L koltuk tercih edildi. Bunlara ek olarak, yemek alanı için ünitede kullanılan mermerin türüyle birebir aynı olan bir yemek masası ve bu tasarımı tamamlayacak sandalyeler ile ahşap kapaklı konsol kullanıldı. Konsolun üstü aksesuarlarla donatılıp yağlı boya tabloları ile desteklendi. Ayrıca yaşam alanına giriş kısmında, cam ve siyah metalle oluşturulmuş şık bir kitaplık tercih edildi. Zeminde açık renk Macar kesim lamine parke kullanılarak tasarım bütünleştirildi. Tavanda üç katmanlı asma tavan tasarlandı, oturma alanı ve yemek alanı için iki ayrı sarkık lamba kullanıldı. Yaşam alanından açılan kış bahçesinde ise cam paneller ve cam tavan kullanıldı. Mobilya olarak ahşap esaslı L koltuk, yuvarlak cam ahşap masa ve bunu destekleyen tel siyah sandalyeler kullanıldı.

Üst katımızda bizi geniş bir hol karşılamakta. Orta alana, bütün ailenin ve misafirlerin ihtiyaçlarını karşılayacak büyüklükte, donanımlı banyo ile tuvalet yerleşimi ve tasarımı gerçekleştirildi. Karşısına ise çamaşır odası konumlandırıldı. Sağ bölüme, çocuk ve misafir için oda yerleşimleri yapılarak ebeveyn yatak odasından ayrışması sağlandı. Bu sayede mahremiyet problemleri ortadan kaldırıldı. Sol bölümde bulunan ebeveyn yatak odamıza baktığımızda; girişte bizi ahşap panellerle ayrıştırdığımız mermer makyaj alanı karşılamakta. Makyaj alanında LED aydınlatmalar tercih edildi. Yatak bölümünde ise ahşap lambiri kullanıldı ve duvarlar soyut tablolarla desteklendi. Komodin üstlerinde sarkık modern lambalar kullanıldı. Tavanda da aynı şekilde siyah sarkık avize tercih edildi. Yatak bölümünden giyinme odası ve banyoya geçiş için gizli hol tasarlandı. Giyinme odası LED aydınlatmalı, siyah lake kapaklı, U biçiminde cam dolaplarla desteklendi. Tavanda lineer aydınlatmalar tercih edildi. Ebeveyn banyosunda ise; duvarlar dikdörtgen siyah seramik karolarla bezenmiş olup beyaz mermer lavabo ve lavabo altında soft yeşil çekmeceli dolap ile bütünleşik tasarım oluşturuldu. Ayrıca dikdörtgen ayna ve siyah, sarkık lambalar da tasarıma dahil edildi. Villa A’dan Z’ye çağdaş mimari tasarım diliyle ele alınıp doğayla iç içe olacak şekilde, modernlik ön planda tutularak, yalın ve fonksiyonel bir dille oluşturuldu.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.