Başa Dön

Bir Lezzet Durağı

blank

Bir Lezzet Durağı

Okuma süresi 3 dakika

Yılların değişmeyen lezzet durağı Divan Brasserie, zengin menüsü ve mönüsüne kattığı yeni lezzetlerle hizmet vermeye devam ediyor. Divan’ın değişen ve gelişen lezzetlerini Şef Ali Açıkgül ile konuştuk…

Divan Brasserie uzun yıllardır sürdürdüğü kalitesi ve lezzetli tatlarını daha da ileri taşımak adına yaptığınız yeniliklerden bahseder misiniz?
Biz aslında her gün yeni bir şeyler deniyoruz. Gün içerisinde üç veya dört seferlik bir mönü değişimimiz oluyor.  Doğal olması açısından her sezonda mevsimsel sebzeleri kullanmaya özen gösteriyoruz. Örneğin ilkbahar-yaz sezonunda patlıcanlı kebap günlük mönümüzde oluyor.  Mümkün olduğu kadar dünya mutfaklarından da yararlanmaya çalışıyoruz. Tabi bunu yaparken Türk mutfağının lezzetine yakın olmasına özen gösteriyoruz.

Haftanın her günü kahvaltı imkanı sunduğunuz Divan’daki kahvaltı mönünüzden bahsedebilir misiniz?
Kahvaltı için Türkiye’nin her yöresinden ürün getiriyoruz. Mesela Ayvalık’tan zeytinyağı,  Trabzon’dan tereyağı, peynirlerimiz ise dört bölgeden geliyor; Kırklareli, Balıkesir kepek peyniri, Kars’tan kaşar peyniri ve Hatay’dan yaprak peynirleri gelmektedir. Kolaylıkla bulunabilecek ürünleri değil de daha zor bulabilecekleri ürünler getirmeye çalışıyoruz.

Divan hem iş yemekleri için hem arkadaş toplantıları için uygun bir yer. Divan’ın ortamından, ambiyansından ve sunduğunuz hizmetlerden bahsedebilir misiniz?
Evet, Divan böyle güzel buluşmalara vesile oluyor ama benim için en önemli yemeklerimizin lezzetinin kalıcı olması ve adımızdan söz ettirebilmemizdir. Düğünlerde olsun, iş toplantılarında olsun tabak arttıkça kalite bir şekilde kayboluyor. Fakat bu tür yüksek potansiyelli işlerde bile biz butik tabaklar çıkartabiliyoruz ve kalitemizi koruyoruz. Ayrıca bizim gezici bir mutfağımız var, o farklı yerlerde durarak yaklaşık bin beş yüz kişilik yemek yapabiliyoruz. Gezici mutfak her türlü malzemenin bulunduğu standart bir mutfaktır. Bu mutfağı geçtiğimiz aylarda Amerikan Elçiliği’nde kullandık. Yani buradaki amaç; önceden yapılan bir şeyin olmadığını göstererek anında misafirlere sıcak yemekler ve güzel lezzetler sunmaktır.

Tatlı mönünüzdeki ve içecek mönünüzdeki seçeneklerinden bahseder misiniz?
Divan Pastanesi’nin tatlılardaki kalitesini zaten herkes bilir. Çikolata ve tatlılarda Divan olarak hep iyi bir izlenim oluşturduk.  Biz de bu izlenimi değiştirmemek için elimizden geleni yapıyoruz. Baklava yufkasına sarılı birkaç tane tatlı çeşitleri denedik çünkü Türk halkı baklavanın lezzetinden çok hoşlanır.  Yaban mersini ve çikolatayı baklava yufkasının içine koyarak fırına verdik ve adını Chocolateberyy koyduk.

Mönünüze yeni lezzetler katarken nasıl bir süreç izliyorsunuz?
Anlık gördüğünüz bir meyve yada sebzeye kombinasyon uydurmak çok önemli, tabi öncelilikle gününde olmak gerekir.  Gün içerisindeki mönüler dışında özel müşteriler için ayrıca bir mönü hazırlıyoruz.

Yeni mönünüzden konuşalım biraz da…
Önümüzdeki ay itibariyle haftalık değişebilecek “Şefin Mönüsü” diye hitap edeceğimiz bir mönü çıkaracağız. Burada her gün değişen yöresel çorbalar, kaburga gibi etli yemeklerle sunum yapacağız. Bunun yanında Beypazarı’ndan gelen reyhanlı erişte, nar salatası ve içine koyduğumuz yarma dediğimiz buğday, İtalyan mutfağında kullanılan mantar çeşidiyle de mönümüzü renk katacağız. Tatlılardan da yine chocolate dediğimiz baklava-yufka tasarlı bir tatlımız var, suflemiz, elmalı tartımız ve Maraş’tan gelen dondurmalarımız da mönümüzde yer almaktadır.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.