Başa Dön

“Başarı koyulan hedeflere ulaşmaktır.” Önder Bülbüloğlu

blank

“Başarı koyulan hedeflere ulaşmaktır.” Önder Bülbüloğlu

Okuma süresi 4 dakika

Birçok önemli projeye imza atan ve 2012 yılında Ankara’da, çok özel bir marka olan Holiday Inn Oteli’ni açan Önder Bülbüloğlu ile başarı dolu hikayesi üzerine hoş bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine başarılarının sırrını ve gelecekle ilgili projelerini sorduk.
blank
Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1961 Ankara doğumluyum, TED Ankara Koleji’ni bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversite’sinden Makina Mühendisi olarak 1985 yılında mezun oldum. Aynı yıl içinde kendi işimi kurarak sanayi sektörüne başladım. Yirmi sekiz yıldır sanayi sektörünün içindeyim. Endüstriyel çelik yapan ayrı bir fabrikamın yanı sıra turizm, havacılık ve inşaat alanlarında başka firmalarım da var.

Otelcilik sektörüne girmeyi nasıl karar verdiniz?
Otelcilik adına ilk yatırımım 1988 yılında Marmaris’te başladı. 1991 yılında turizm otelcilikte ilk defa yatırımlarım faaliyete geçti. Bir şehir oteli yapmak her zaman hayalimde vardı ve bu hayali de Ankara’nın merkezi Tunus Caddesi’nde 2012 yılında Holiday Inn markasıyla gerçekleştirdik. İlk şehir otelimizi açtık.

Sizin için başarı nedir?
Başarı, koyulan hedeflere ulaşmaktır. Ama bu hedefe ulaşırken de hiç kimseyi kırmadan, şeref namus ve onurunuz ile ulaşmak demektir.

Gelecekte kendinizi nerede görüyorsunuz? Otelcilik adına projeleriniz ya da farklı sektörlerdeki planlarınız nelerdir?
Sanayi sektöründeki kuruluşlarımız gelişmelerini sürdürüyor. Bir firmam kendi sektöründe hem fiziki hem çalıştırdığı kişi anlamında Türkiye’deki en büyük firma olma özelliğini taşıyor. Otelcilikte de bu vizyon devam edebilir. Holiday Inn markası başka şehirlerde de yükselebilir. Tabii bütün bunları yapmak için de çocuklarımın okullarını bitirip benimle birlikte olmalarını bekliyorum açıkçası. İki üç yıl içerisinde onlarla birlikte daha farklı yatırımlar yapabiliriz.

İş yaşamındaki vazgeçmediğiniz, kalıplaşmış ilkeleriniz var mıdır?
Var tabii ki… Aslında başarının sırrı da burada yatıyor. Dürüstlük en büyük ilkem diyebilirim. Yirmi sekiz yıllık sanayicilik hayatımda hiç bir müşterimle bugüne kadar mahkemelik durumum olmadı. Başarı dürüstlük ilkesi ile kendiliğinden geliyor.
blank
Gelecekte hangi sektörlerde gelişme olacağını düşünüyorsunuz? Gençlere hangi sektörlere yönelmelerini tavsiye edersiniz? Onlara mesajınız nedir?
Türkiye ve dünyada özellikle hizmet sektöründe önemli bir gelişme var. Ayrıca Türkiye’de turizm sektöründe de büyük gelişmeler mevcut. Turizm sadece Ege ve Güney bölgelerinde değil tüm bölgelerimize yayılıyor. Bu saydığım sektörlere yatırım yapılabilir.

Gençlere mesajım ise yine dürüstlük ve çok çalışmak… Hangi işi yapıyor olurlarsa olsunlar acele etmeden, emin adımlarla iş yaşamlarını sürdürsünler.

Kendi personelinizden beklentileriniz nelerdir? Çalışanlarınızı nasıl seçiyorsunuz?
Otele sık gelemesem de haftada iki gün uğramaya çalışırım. Yönetim tarzım, kendi felsefemi onlara aktarıp işleri takip etmektir. En önemli kriterlerim dürüstlük, güler yüz ve temizlik gibi faktörlerdir.

Günün stresini nasıl atıyorsunuz? Hobileriniz nelerdir?
Yemek yemeyi ve arkadaşlarımla sohbet etmeyi çok severim. TED Ankara Koleji’nin Spor Kulübü Başkanlığını yapıyorum. Hafta sonları kendi spor kulübümün spor müsabakalarını izlemek ve ailemle birlikte olmak en büyük hobilerim arasında gelir.

Sosyal sorumluluk projelerine katılıyor musunuz?
Benim, şahsım ile ilgili uzun yıllar boyunca götürdüğüm projelerim bulunmakta. Ama bu projeleri reklam aracı yapmadan gerçekleştirmek istiyorum.
blank
Türkiye’yi Avrupa’da temsil edebilecek en başarılı sektör sizce hangisidir?
Güzel bir soru… Eğer markalaşmaya önem verilirse sıkıntılı olduğu söylenmesine rağmen tekstil sektörü en başarılı sektör olarak gözüküyor. Yapılan ihracat rakamlarına bakılırsa Türkiye’nin tekstil rekabetçiliğinde başarılı bir sektör olduğu ortada. Yine otomotiv sanayi ve turizm sektörleri de ayrı başarı öyküsüne sahip…

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.