Başa Dön

Bakü, Formula 1 ve Flame Towers

blank

Bakü, Formula 1 ve Flame Towers

Okuma süresi 4 dakika

Özel bir davet ile gittiğim Bakü’de çok keyifli vakit geçirdim ve ben de bu hoş deneyimi sizlerle paylaşmak istedim.

BAKÜ

Kafkaslar’ın en büyük şehri olan Bakü, tahminimden çok daha modern ve renkli bir yer olarak karşıma çıktı. Petrol ve doğal kaynaklarıyla önemli bir zenginliğe sahip olan Azerbaycan’ın başkenti Bakü, ticaret ve kültür bakımından oldukça önemli bir merkez.

Hazar Denizi’ne kıyısı olan Bakü’nün; denize paralel uzun ve çok hoş bir sahili var. Tarihi doku olduğu gibi korunurken, yeni yapılarda da ultra modern bir mimari göze çarpıyor. UNESCO’nun Dünya Kültürel Mirası listesinde bulunan surlarla çevrili İçeri Şehir, Kız Kalesi ve Şirvanşahlar Sarayı ilk görülecek tarihi yerler arasında. Tabii ki Türk ve Azeri askerlerin gömülü olduğu Şehitlik ve hiç sönmeyen bir ateşin yandığı anıt da…

Yakın zamanda vefat eden, dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid’in tasarlamış olduğu Haydar Aliyev Kültür Merkezi ise gerçekten çok etkileyici. Hem yapı olarak hem de sergilenenler anlamında… Azerbaycan mitolojisinde yer alan Hazar Denizi’nin yükselişini sembolize eden merkezde; müze, galeriler, kütüphane, konferans salonu ve çok özel bir konser salonu var. Bizim şansımıza, kısa bir süre için dünyanın birçok yerinden getirilmiş klasik otomobiller sergisini de görebildik.

Ayrıca restoranları, otelleri, alışveriş merkezleri de çok hoş… Türk mutfağındaki geleneksel lezzetlerin yanı sıra dünya mutfağından da çok güzel tatların sunulduğu birçok güzel restoranı; ambiyansıyla, sunumuyla hafızalarımızda yer etti. Oteller yine çok şık ve keyif verici. Bizim kaldığımız ve şehrin sembolü haline gelen Flame Towers’dan da ayrıca bahsedeceğim.

Aralarında dünyaca ünlü markaların bulunduğu alışveriş merkezleri ve meşhur Fıskiye Meydanı’nın civarı da oldukça hareketli. Bakü’de sosyal yaşam kesinlikle çok renkli. Kültürel etkinlikler çok fazla. Çok sayıda tiyatro, konser salonu var ve hepsi birbirinden görkemli.

FORMULA 1 AVRUPA GRAND PRIX

Benim ilk F1 deneyimimdi, aynı zamanda Bakü’nün de ilk deneyimiymiş. Bakü’de Formula 1, bu yıl ilk kez düzenlenmiş.

Bence çok başarılı bir organizasyondu.

Şehrin içinde deniz kıyısındaki bulvar alanına yakın inşa edilmiş ve pek çok farklı noktadan izlenebilen yarıştan bu kadar etkileneceğimi düşünmüyordum. Tüm şehrin bu organizasyon için hazırlandığı süreçte, hem orada bulunmanın heyecanı hem de yarışları o kadar yakından izleyebilmenin heyecanı çok büyüktü. Üstelik biz tam da Pit Stop’ların karşısında oturuyorduk…

340 km hıza ulaşan otomobiller, virajda birbirlerini geçişleri, Pit Stop’ta saniyeler içinde ekibin otomobilleri hazırlamasını izlemek müthiş bir duygu… Esasında önünüzden hızla geçen bir şey ve bir an duyduğunuz o “bızzzt” sesi nasıl bu kadar adrenalin veriyor hala çözemedim ama yine de çok zevkliydi.

BAKÜ FLAME TOWERS FAIRMONT OTEL

Bizim kaldığımız Flame Towers(Alev Kuleleri) modern Bakü’nün sembolü haline gelmiş, uluslararası ve geleneksel mimariyi uyumla birleştirmiş, çok farklı bir yapı.

Şehrin her noktasından görülebilen; 5 yıldızlı otel, iş merkezi ve rezidansların bulunduğu, alev şeklinde 37 katlı üç kuleden oluşuyor.

Çok ilginç konseptlerde ışıklandırılan bu kuleleri dışarıdan izlemek büyük keyif. Ayrıca içerdeyken de manzara harika! Hazar Denizi’ne bakan otelde güneşin doğuşunu görmek, güne coşku katıyor. Akşam da şehri tepeden seyretmek, tüm günün yorgunluğunu atmayı sağlıyor.

Şehir merkezinde yer alan otel; görülmesi gereken yerlere yürüme mesafesinde olduğundan konumu çok iyi. “Yılın En İyi Oteli” dahil birçok ödül alan Flame Towers; dünyaca ünlü lüks otel zinciri Fairmont’a bağlı olduğundan kalitesi, konforu, şıklığı, hizmeti belirgin biçimde farklı. Çalışanlar çok güler yüzlü ve ilgili. 300’ün üzerinde odası bulunan otelin tüm odaları manzaralı ve ferah.

İtalyan Bistro, Alov Steakhouse, Nur Lounge, Jazz Bar, H2O Lounge gibi çeşitli konseptlerde, farklı ve çok leziz tatlar sunan mekanları mevcut.

Ve ESPA… Hiç çıkmak istemeyeceğiniz bir SPA! İki katta ve 3500 metrekarelik bir alanda bulunan hamamı, saunası, havuzları, yoga stüdyosu, kafesi, manzarası, ambiyansı ile çok özel.

Dolu dolu dört gün geçirdiğimiz ve doyamadığımız Flame Towers ve Bakü bizim için unutulmaz bir deneyim oldu. Sizin de bu keyifli deneyim için kendinize bir fırsat yaratmanızı kesinlikle tavsiye ederim… ν

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: