© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Astroloji ve Mizahın Birleşimi Mor Komedyen

Astroloji ve Mizahın Birleşimi Mor Komedyen

Klişe burç yorumlarından uzakta ve içine mizahını katarak oluşturduğu astroloji videolarıyla büyük kitlelere ulaşan ve takipçi sayısı her geçen gün artmaya devam eden Mor Komedyen Murat Genç, içeriklerini oluştururken esinlendiği kaynakları, gelecek projelerini ve tiyatro geçmişini MAG Okurları için anlatıyor…

 

 

Kısaca eğitiminizden bahsederek başlar mısınız?

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nü ite kaka bitirdim. İte kaka dediğim; hayallerim arasında kimyager olmak hiç bulunmadığı için çok okula ve derse giden bir öğrenci olmadım. O nedenle okul yıllığında bile “Okula gelmediği gün sayısı, geldiği gün sayısından fazla olan insan.” diye yazar.

 

Sorduğunuz oyunculuk eğitimim ise ben alaylıyım. Çok küçük yaşta profesyonel tiyatrolarda oynamaya başladım. Büyük hocalarla çalışma fırsatım da oldu. Biraz da içten gelen bir yetenek diyelim, yeteneğe çok inanmasam da.

 

Burçları ele alarak oluşturduğunuz video içerikleriyle fenomen oldunuz. Astrolojiye merakınız var mıydı? Burçları kullanmak nereden çıktı?

Türkiye’de yaşayan bir erkeğin burçlarla ilişkisinin olmama imkânı var mı? Aslında ben sadece insana inanırım. İşin daha çok eğlenme tarafında kalmaktan yanayım. Ben burçları değil, insan karakterlerini okuyorum ve onları canlandırıyorum; ama o karakterin biri Balık oluyor biri Aslan. Türkiye’de astrolojiyi bu kadar meşhur eden insanım diyebilirim, çünkü inanan da inanmayan da sonuçta gülüyor ve bir şekilde içine giriyor. Benden önce çok fazla gündem olan bir konu değildi. En azından sosyal medyada… Yine astroloji konusunda en geniş kitleye sahip kişi benimdir. Bu övündüğüm bir konu değil ama. Ben onların komedim için beni takip ettiklerini düşünmek istiyorum.

 

Videolarınızın bu kadar tutacağını tahmin ediyor muydunuz?

Garip olacak ama evet, çünkü bu konu çok geniş bir kitleye hitap ediyor. Eğer ben kadın olsaydım şu ankinden yedi ya da sekiz kat daha fazla takipçim olabilirdi. Özellikle kadınlardan neredeyse tanımayan yok. En azından bir kere görmüşlüğü oluyor. Format olarak videolarım zor, çünkü on iki farklı karakteri oynuyorum; ancak, konu olarak kolay bir pazar astroloji. Futbol gibi. İnsanlar hayatlarına bir anlam vermek istiyor ve bunun, müdahale edemedikleri bir güç tarafından olması onları rahatlatıyor. “Sadece ben böyle değilim ki, tüm aslanlar böyle.” gibi.

 

Peki, siz hangi burçsunuz? Özelliklerini taşıyor musunuz sizce?

Vallahi gerçekten ben tüm burçların özelliklerini taşıyorum. Belki de o yüzden bu kadar iyi yapıyorumdur; ama burcumu açıklayamıyorum, çünkü çok garip bir şekilde kendi burcuma torpil geçtiğim düşünülüyor. Eğer torpil geçiyor ve kendi burcumu övüyor olsaydım, kendi burcumun profilimde kocaman yazması gerekirdi oysa. Bir de en anlamsız gelen yorumlar “Kesin sen bir Yengeç’ten darbe yedin”, ya da “Eski sevgilin Başak mıydı? Neden başakları kötülüyorsun?” gibi yorumlar. Nasıl bir ezik ruh halim olmalı ki içeriklerimde o burca gelince “Hımm, demek beni aldatırsın! Al bakalım sana!” diye o burcu kötüleyeyim…

 

Nokta atışı burç yorumları yapıyorsunuz. Video içeriklerinizi oluştururken kendinizden ya da çevrenizden esinleniyor musunuz?

Hem evet hem hayır. Bir oyuncu için, yarattığı her karakter aslında bir şekilde hayatında olan ya da gözlemlediği birisidir. Bazen onu bilmeden de yaparız; ama “Şu Yengeç burcu, durun şunu yapayım ben!” demem. Bu sübjektif olur. O kişi Yengeçleri bağlamaz ki. Bazen, gelen özel mesajlarda “Oğlakları yanlış yapıyorsun, ben hiç öyle değilim.” gibi dünyayı kendinden ibaret sanan arkadaşlar oluyor. İyi de ben bir kişiyi oynamıyorum. Belki yüz binlerce insanın karışımını oynamaya çalışıyorum.

 

Sosyal medyanın yanı sıra sizi dizi ve filmlerde de izledik. Tiyatroya, oyunculuğa olan ilginiz nereden geliyor? Tiyatro sizin için ne ifade ediyor?

Oyunculuk dendiğinde aklıma gelen tek şey tiyatro. Tiyatro benim için, kendimi en özgür hissettiğim yer diyebilirim. Sahneyi seviyorum. Orada kendimi tamamlanmış hissediyorum. Dizilere çok ısınamıyorum. Hiperaktif biriyim ve kameranın sığdığı kadraj bana yetmiyor. Tiyatroya çok küçük yaşta, ilkokul yıllarımda başladım. Ortaokulda ilk skecimi yazdım ve sahneledim. Yazmayı da seviyorum.

 

Komedyen olmanın iyi yönleri ve zorlukları neler?

Komedyen olmak çok can sıkıcı bir şey bu ülkede. Belki dünyada da öyledir, bilmiyorum. Komedyen olduğunuz için sizin gün içinde de “laylaylom” gezdiğinizi, ciddi şeyler konuşamayacağınızı filan düşünüyor insanlar. Bunu nötrlemek için bu sefer normal hayatınızda aşırı ciddi olmak zorunda oluyorsunuz. Ben eskiden çok daha neşeli ve eğlenceli bir insandım. Artık çok ciddi ve sakin durmaya çalışıyorum.

 

Olumlu yanları da var tabii ki. İnsanlar seni her gördüğü yerde yüzüne gülümsüyor. Bu çok hoş bir duygu. İnsanları mutlu etmek çok güzeldir.

Ufukta yeni projeler var mı?

Proje bitmez. İnternet dizisi yapmak istiyorum. Bu arada YouTube için seyircili bir mini “talkshow” hazırlığımız var, bir de standup gösterilerime yeniden başlama isteğim. İnsanların güldüğünü canlı görmeyi özledim galiba. Bu arada dizi ve sinema teklifleri geliyor; uygun ve seveceğim bir projede olmak istiyorum.

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorumlar(3)

 • blank

  Yeşim

  4 Şubat 2023

  Morkomedyen takipçisi olarak severek okudum.. çok güzel bir röportaj olmuş..Onun gibi burçların komedi unsurunu kendine özgün, has ve farklı yapan yok. Bu da Murat Bey’in ayrıcalığı ve farkı..??

 • blank

  Hakan T.

  4 Şubat 2023

  Burçları ön plana çıkaran komedyen diye düşünüyorum. Her ne kadar burçlarla pek alakam olmasa da videoları takip etmek güzel oluyor. Takipteyiz…

 • blank

  Nazlı nllz.

  4 Şubat 2023

  Ülkemizde mizaha çok tepki veren insanlar var. Mizahın ne olduğunu bilmiyorlar galiba. İnstigramda takip ediyorum, gerçekten üzücü yorumlar görüyorum mor komedyen sayfasında. Hiç kimse sadece güneş burcunda bir karakter oluşturmaz. Böyle olsaydı insanlar bir birinin aynı olurdu. Seviyoruz seni mor komedyen.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.