Başa Dön

Artera Mimarlık: Işık ve Renk Seçimi Önemlidir

Artera Mimarlık: Işık ve Renk Seçimi Önemlidir

Okuma süresi 4 dakika

Geçen ayki yazımızda “girişler, karşılamalar ve mutfaklar” gibi konulara değinmiştik. Bu ay ise “çocuk odaları ve çalışma odaları” konularını ele alacağız.

Ailemizin kuşkusuz en önemli bireyleri çocuklarımızdır. Peki, çocuklarımızın en çok zaman geçirdikleri yer olan odaları nasıl olmalı ve nelere dikkat edilmeli?

Gelişen teknoloji ve eğitim düzeylerinin yükselmesiyle birlikte tüm dünya toplumları, çocuk gelişiminin ne kadar önemli olduğunun ve bu gelişimin, ilerideki psikolojik durumlarında büyük rol oynadığının farkına vardı. Bu farkındalık ile beraber çocuk gelişimi konusunda uzmanlaşan insanların yaptığı incelemeler, onların yaşadıkları mekânın ve hatta etraflarındaki renklerin bile çok önemli olduğuna dikkat çekti. Bu bağlamda, en çok zaman geçirdikleri yerlerden biri olan odaları da önem kazanmaya başladı. Bu odaların ışık alış oranları, seçilen renkler, kullanılan objelere kadar pek çok unsuruna tasarımda dikkat edilmelidir. Evet, pek çok yazımızda tasarımın bir bütün olduğuna, tüm evin tasarımının bir bütün olarak ele alınmasına değindik. Aslında bu odalar bütün tasarımdan farklı görünse de, küçük dokunuşlarla onları da tasarımla bütünleştirmek çok kolaydır. Kaldı ki; bir ailenin algısı, yani o ailenin yaşam tarzı, beğenileri, keyif aldıkları tatlar ve dokular ne ise, çocuk da bunun bir yansıması olduğu için tasarımı başkalaştırmaya çalışmak gereksiz olacaktır. 

Peki, tüm bu anlattıklarımızdan sonra çocuk odalarının tasarımında neler yapabiliriz?

Her tasarımın değişmez ve en önemli unsuru olan doğal ışık, bu odalar için de vazgeçilmezdir. Bu odaların alacağı doğal ışığın, çocuğun hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı için önemi çok ama çok fazladır. En az doğal ışık kadar önemli olan bir diğer unsur ise renklerdir. Kız çocuğu ise pembe, erkek çocuğu ise mavi renk seçmek; onlara, emin olun, onları bu renklere şartlandırmaktan çok daha fazla zarar verecektir. Tüm renklerin unisex olduğunu unutmamak lazım. Ayrıca iddialı renkler, çok parlak veya çok canlı renkler seçmemeye dikkat etmek lazım. Kan dolaşımını hızlandıran her renk, çocuğunuzda hiperaktivite problemlerine sebep olabilir.

Bu odalarda ayrıca çocuğunuzun yaş grubuna göre, yaratıcılığını arttıracağı oyun alanları ve/veya çalışma alanları oluşturmak gerekmektedir. Bunlar çocuğunuzun ileride daha başarılı bir birey olmasında önemli rol oynayacaktır.

Salgın döneminin vazgeçilmezi olan, evlerimizdeki çalışma alanları için nelere dikkat edilmelidir?

Salgın zamanında hepimiz belli dönemlerde evimize kapandık ve evlerimizden çalışmak zorunda kaldık. Hatta birçok insan pandemi şartları rahatlasa da evden çalışmaya devam etti. Bu durum, beraberinde, evlerimizde bazı düzenlemeler yapmamıza sebep oldu. Bunlardan bir tanesi de çalışma odası oldu. Çalışma odası tasarlanırken ilk dikkat etmemiz gereken konu altyapısı. Bu oda tasarlanırken, işinizle alakalı kullanacağınız cihazlar tespit edilmelidir. Bu cihazlar belirlendikten sonra bunların yerleşim yerlerine karar verilmeli ve cihazların ihtiyaç duyduğu elektrik, internet, telefon, HDMI gibi kablolar önceden çekilmelidir.

Altyapı tamamlandıktan sonra kendi zevklerinize göre döşeme kısmı başlar. Bize yıllar içerisinde gelen talepler doğrultusunda gördük ki en ortak talep, mümkün olduğu kadar büyük çalışma masası. Bu sizin daha konforlu çalışmanızı sağlayacaktır. Çalışma odaları kişiye özel mekânlar ve bu yüzden kesin şu veya bu tarzda olmalı demek doğru olmaz ama şunu söyleyebiliriz; bu mekânlarda uzun zaman geçirileceği için mekân tasarımının ve renklerinin çok iddialı olmaması ve çok fazla mobilyaya boğulmamasına özen gösterilmesi gerekir, çünkü her şeyin fazlası bir müddet sonra sizi de boğacaktır. 

Renkler ve renk oyunları her yerde olduğu gibi çalışma odalarında da sizin psikolojinizi doğrudan etkileyeceği için, aynı zamanda çalışma performansınıza da etki edecektir. Yine mat ve soft tonlar, burada da sizi rahatlatacağı için daha keyifli bir ortamda çalışmanıza yardımcı olacaktır. Bazen mesleğiniz de renk seçiminde belirleyici olabilir. Mesela yaratıcılık gerektiren bir meslekte iseniz ona göre daha canlı ve renkli tonlar seçebilirsiniz.

Aslında mekânlardaki en önemli unsurlardan biri ışık, diğeri seçilen renklerdir. Bu nedenle yaşam veya çalışma alanlarınızda bunları sağlarken lütfen çok iyi araştırın ve gerekiyorsa bir uzmandan yardım alın.

Bu ayki yazımızda çocuk odaları ve evlerimizdeki çalışma odalarından bahsetmeye çalıştık. Bir sonraki yazımızda yeni bir konuyu ele alacağız.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.