Başa Dön

ARC İnşaat İnşaatta Sürdürülebilirlik

ARC İnşaat İnşaatta Sürdürülebilirlik

ARC İnşaat’ın ikinci kuşak temsilcisi Yusuf Kısa, şirketlerinin kuruluşuna da değinerek inşaat sektörünün geleceğini, sürdürülebilirliğin sektöre katkısını ve akıllı bina teknolojilerinin sektördeki yerini değerlendiriyor.

Öncelikle kendinizden biraz bahseder misiniz? Eğitiminiz, yaptığınız işler, ilgi alanlarınız neler?

Atılım Üniversitesi İşletme bölümünde eğitim hayatımı sürdürmekteyim. Yaşamımın bir kısmını, doğup büyüdüğüm Adana’da geçirdim. 2010 yılında ailemin işleri sebebiyle Ankara’ya geldim ve burada genç girişimci olma adımlarını atmaya başladım. Gerek çevre faktörler, gerek babamın telkinleriyle birlikte inşaat, tekstil, enerji sektörlerine giriş yaptım. Şu anda da Texit Tekstil’in kurucu ortaklarından olup aynı zamanda aile şirketlerimizin içerisinde faaliyetlerimi sürdürmekteyim. Eğitim ve iş hayatını beraber götürdüğüm için günlerim çok yoğun şekilde geçiyor ama yoğunluğumun arasında zaman buldukça yeni ülkelere, yeni yerlere seyahat etmeyi severim. Hem gezerek hem okuyarak öğrenmeye ve kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

ARC İnşaat’ın kuruluşuna değinir misiniz? Hangi hizmetleri veriyorsunuz?

ARC İnşaat, 2001 yılında aile şirketi olarak Ankara’da kuruldu. Kısa sürede teknik kapasitesi yüksek bir firma haline geldi. Bugüne kadar otoyol inşaatlarında, demiryollarında çeşitli taahhütler alarak tamamlandı. Ayrıca yenilenebilir enerji, otel, sanayi sitesi, spor kompleksleri ve okul gibi geniş bir yelpazede taahhütler gerçekleştirilmiştir.

İnşaat sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz? Sürdürülebilirlik, inşaat sektöründe ne kadar önemli bir rol oynuyor?

Global ölçekte düşündüğümüz zaman inşaat sektörünün geleceğini çok iyi görüyorum. Artık sadece çok büyük inşaat firmalarının değil, orta ölçekli inşaat firmalarının da yurt dışına açılmalarının gerektiğini düşünüyorum. Özellikle Avrupa’da çalışkan ve dinamik Türk firmalarının çok başarılı olacağına inanıyorum. Sürdürülebilirlik; kalifiye personelin sürekli istihdamı, makine parkının efektif kullanımı ve firma iş yapma kapasitesinin artırılması açısından çok önemli. Bu da yeni pazar alternatifleri ile mümkün olabilir. Yurt dışı bu açıdan bakınca da çok önemli.

Akıllı bina teknolojilerinin sektördeki yeri nedir?

Akıllı bina teknolojileri uygulamaları maalesef henüz çok yaygınlaşmadı. Nitelikli binalarda ve lüks konutlarda yaygın olarak kullanılıyor. Birim maliyeti artırdığı için standart konutlarda yaygın olarak kullanılmıyor; ancak, akıllı bina sisteminin her geçen yıl daha yaygınlaştığını, ekonomik kaygıların azalmasıyla daha fazla kullanılacağını düşünüyorum.

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.