© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Apron Havacılık Kalkışa Hazır

Apron Havacılık Kalkışa Hazır

2005 yılından beri faaliyette olan “emniyet, sürat ve nezaket” politikasıyla müşterilerini memnun etmeyi amaçlayan Apron Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yeşilgül ve Apron Havacılık İşletme Direktörü Gökçehan Daçe ile röportaj gerçekleştirdik. Sizler için Apron Jet’in hizmetleri hakkında detaylı bilgi aldık. 

 

Apron Havacılık son zamanlarda adından çok söz ettiren bir şirket. Kurumsal kimliğinizden ve kendinizden bahseder misiniz?

Sektörün içinden ve temelinden gelen birisiyim.  23 yıl Hava Trafik Kontrolörü olarak hizmet verdikten sonra, şerefle üniformasını taşıdığım Türk Hava Kuvvetleri’nden emekliye ayrıldım. Yöneticilerimiz de, havacılık sektörünün içinden gelen ve sektörü yakından tanıyan tecrübeli kişilerden oluşuyor. İşte bu tecrübe ve bilgi birikimi,  başarımızın ve vazgeçilmezliğimizin ana sebebini oluşturuyor diye düşünüyorum.

Kuruluşundan bu yana havacılık sektörü içerisinde yaptığı büyük işlerle adını duyuran şirketimiz, gerek özel jet ve helikopter kiralama hizmetlerinde, gerekse seçim dönemlerinde siyasi partilerin vazgeçilmezlerinden olmayı başardı. Örneğin son seçimlerde bir siyasi partinin 81 ilde düzenlemiş olduğu ve Türkiye tarihinin en büyük uçuş destekli mitingini başarılı bir şekilde yürüttük. Ayrıca Libya’da 2011 Şubat ayında başlayan krizin hemen arkasından 2000’e yakın vatandaşımızın tahliye süreçlerini ve krizin ardından patlak veren iç savaş sonrasında, yaklaşık 400 yaralı Libya vatandaşının Türkiye’ye naklini de başarılı bir şekilde gerçekleştirdik.

Biz Apron ailesi olarak, organizasyon başarısında Ekip gücüne inanıyoruz. Müşteri algısında ise 24 saat arayabilecekleri güvenilir bir partner olduğumuz gerçeğini aşıladığımızı düşünüyorum.

 

Apron Havacılık markası ile tüm dünyaya açıldınız. Firma olarak öncelikleriniz ve ilkeleriniz neler?

Apron Havacılık, yaptığı başarılı uçuşlarla sektörde sözünü her zaman tutan ve en iyi fiyat garantisini verebilen şirket olarak tanınıyor. En önemli ilkemiz; sözümüze olan bağlılığımız. Bu doğrultuda, “emniyet, sürat ve nezaket” ilkesinden taviz vermeden, odak noktasını müşteri memnuniyetine adamış bir aileyiz.

 

Müşterilerinize hangi durumlarda hizmet ediyorsunuz? Türkiye’de ve dünyada sizin gibi helikopter ve jet kiralayan başka kaç adet şirket var?

Apron Havacılık, sadece yurt içinde değil Asya, Avrupa, Afrika bölgelerinde de kendisini ispatlamış güçlü bir firmadır. Hâlihazırda Türkiye’nin en büyük uçak ve helikopter kiralama firması olan şirketimizin portföyünde; bir kısmı yurt dışında olmak üzere 140 iş jeti, 35 helikopter ve 100’e yakın yolcu ve kargo uçağı bulunuyor.

Farklı departmanlarımızda farklı hizmetler sunuluyor. Hava aracı kiralama, hava kargo operasyonları, hava aracı alım – satım, hava reklam ve havacılık danışmanlığı gibi konularda hizmet veriyoruz.

Türkiye’de bizim dışımızda hava aracı kiralama hizmeti veren birkaç firma daha var. Dünya genelinde ise halen binlerce broker firma ve aracı kuruluş faaliyet gösteriyor. Ancak bu firmalar; profesyonellik, tecrübe ve referanslar düzeyinde ele alındığında, iki elin parmaklarını geçmiyor. Yayınladığımız Apron Magazin dergisine baktığınıza, dünya üzerinde hava takside kullanılan iş jetleri sayısının 28.000 adetler civarında olduğunu göreceksiniz.  Havacılığın merkezi Amerika ve Kanada’yı saymazsak, verdiğimiz hizmetler kapsamında Avrupa ve Ortadoğu’da şirketimiz ilk sıralardadır.

 

Siyasi liderlerden ünlü pop starlara kadar pek çok isim sizden hizmet alıyor. Sizi farklı kılan ayrıcalıklarınız neler?

Sadece siyasiler ya da pop starlar değil, aslında sunduğumuz hava taksi hizmetinden bir kez yararlananlar, bizden vazgeçmeyen sadık müşterilerimiz içinde yerini alıyor. Bunun en temel nedeni ise; müşterilerimize ve işimize duyduğumuz saygı. Gelen her talebi anında yanıtlayan ve yürüttüğü operasyonları 24 saat takip eden bir ekibimiz var. Siz dünyanın herhangi bir noktasından bizi aradığınızda, biz en geç 2 saat içerisinde özel jetinizi hizmetinize sunuyoruz. Uçağın kalkışından inişine kadar her şey takip ediliyor.

Tüm bu hizmetlere “en iyi fiyat garantisini” de eklediğinizde, farkımız net bir şekilde ortaya çıkıyor.

 

Sevgililer Günü yaklaşmışken sormak isteriz. Bu tarz özel günlerde ne gibi hizmetler sağlıyorsunuz?

Şu an bir otel grubuyla 14 Şubat için ortak bir sevgililer günü paketi hazırlığımız bulunuyor. Bu paket kapsamında, 15’er dakikalık helikopter turları düzenlenecek ve iniş noktasından özel araçlarla alınan çiftler, romantik bir akşam yemeği ve özel sürprizlerle organize edilmiş konaklama hizmetlerinden istifade edeceklerdir. Bu çalışmamızın yanı sıra, özellikle 14 Şubat için farklı noktalara uçmak isteyen birçok müşterimizin rezervasyonu da halen yapılmaktadır.

 

Apron Havacılık bünyesinde kaç uçak ve helikopter var? 

Apron havacılık bir aracı broker şirketidir. Kendi envanterinde hava aracı yoktur. Başta Türkiye olmak üzere, uçak ve helikopter sahibi firmalar ile hava aracı pazarlama anlaşmaları yaparak, tam yetki kapsamında satış temsilciliklerini alıyoruz. Yine yurt içinde ve dışında blok saat anlaşmaları yaptığımız operatör firmalar da bulunuyor

 

Son olarak değinecek olursak; birçok sosyal sorumluluk projesine verdiğiniz destekle takdir kazanmış bir kurumsunuz. İlerleyen zamanlarda sizi yeni projelerde de görebilecek miyiz?

Apron çatısı altında, sosyal sorumluluk konularına verdiğimiz değer, bugün birçok şirketin farklı amaçlarla sergilediği reklam amaçlı faaliyetlerden daha farklı bir çizgide yürütülüyor. Okullara, çeşitli dernek ya da farklı kesimlerden ihtiyaç sahiplerine uzattığımız eli, sosyal sorumluluktan öteye de geçerek ahlaki ve vicdani bir zorunluluk olarak görüyoruz. Bu yönde desteklerimiz biz büyümeye devam ettikçe, inşallah artarak daha geniş kitlelere ulaşacaktır.

Apron Havacılık İşletme Direktörü, Gökçehan Daçe de Apron Havacılığı ve sektörü aşağıdaki, cümleleriyle değerlendirdi;

 

Siz Apron Havacılığı nerede görüyor ve yarattığınız marka değeri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Büyük gayretler ve uyumlu bir ekip çalışmasının ardından amaçladığımız noktaya ulaştığımızı düşünüyorum. Bir dünya markası olmayı başardık.

24 saat çalışan bir ekibimiz, dünya çapında hizmet veren 7 ofis, 5 kıta’da partnerlik ve sayısız referans… Ve aslında marka değeri dediğiniz şey, müşterinin algısında bıraktığınız tat ve haz duygusundan ibaret…

 

Özel jet ya da helikopter kiralama hizmetlerini sunarken, sizlerin ya da ekibinizin yaşadığı sıkıntılar neler?

A+ bir hedef kitleye hitap ediyoruz, yanlış yapma şansımız yok. 2010 ve 2011 yıllarını iç pazarda sektörün lideri olarak tamamladık. Dünyanın birçok ülkesinden müşterilerimiz var (CEO’lar, devlet başkanları, pop starlar gibi) Telefon ve laptop bağımlısı olarak yaşamak zorundasınız, müsait olmama gibi bir şansınız yok, saat farkı diye bir mazeret beyan edemezsiniz. Dolayısıyla bir anlamda özel hayatınız da yok. Günün her saati aynı konsantrasyonu ve dinamizmi sergilemek zorundasınız. Tabi bunların yanı sıra sektördeki diğer firmalar ve yeniliklerle de her zaman iç içe olmalısınız.   Son 6 ayda 4 kıta ve 8 ülke’de iş anlaşmaları ve fuarlar için yoğun seyahatlerimiz oldu. Ancak tüm zorluklara rağmen, emek harcanmadan kazanmanın mümkün olmadığının bilincinde bir ekibiz.

 

Ekip çalışmasının önemine değindiniz, peki bu “ekip ruhunu” nasıl sağladınız?

Ekip ruhu ya da takım çalışması dediğimiz olgu, her çalışanın kendini ve diğer oyuncuları iyi tanımasından geçiyor. En büyük kaynağın, insan kaynağı olduğu bilinciyle biz çalışanlarımıza sadece defans oyuncusunun da, forvet oyuncusu kadar önemli olduğu gerçeğini anlattık. Bizim takım oyunu ile ilgili anlayışımız; farklı yeteneklerin kendi mevkilerinde aynı amaç için birleşmesini ifade ediyor.

Ayrıca, düzenli olarak yapılan şirket içi eğitimlere oldukça önem veriyoruz. Bunun yanı sıra, ayda bir kez Türkiye’deki ofis yöneticilerimizle, yılda bir kez de tüm temsilciliklerimizle bir araya geliyoruz.

 

Son olarak, bahsettiğiniz hedefler ve büyüme stratejisi kapsamında Apron Havacılık bundan sonra nerede olmayı amaçlıyor?

Ekip olarak tek bir şeye inandık, birinci değilseniz sonuncusunuzdur… Bu gerçek ışığında daha az uyumak ve daha çok çalışmak için tüm limitlerimizi zorlamaya devam edeceğiz.

[nggallery id=923]

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.