© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Annenin Mutfak Mirası Handan Restoran

Annenin Mutfak Mirası Handan Restoran

Misafirlerine ev konforunu ve samimiyetini vadeden Handan Restoran’ın kurucusu Hakan Odabaşı; geniş yemek yelpazelerini, sunduğu hizmetleri ve ziyaretçilerinin memnun ayrılması için izledikleri yolu, restoranın hikâyesine değinerek MAG Okurlarına aktarıyor…

 

Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Bence dünyanın en zor işi insanın kendisini anlatması. Kimseye süslü cümleler kurup baş ağrıtacak bir başarı hikâyesi kurgulamayacağım, bu konuşma aslında beni size tanıtacak. Samimiyetsiz bir ortamda hiç olmadım, zaman ayırıp da beni dinlerken sabrınızın sınırlarını zorlayacak kibirli bir CV modunda konuşmak istemiyorum, bu bana yapıldığı zaman inanılmaz rahatsız oluyorum. Kimdir Hakan Odabaşı sorusuna sadece “samimi ve neşeli bir adam” sıfatının getirilmesi beni mutlu eder.   

Handan Restoran’ın macerası nasıl başladı? İşletme olarak prensipleriniz neler?

Öncelikle Handan ismini açıklamak istiyorum. Handan, benim vefat eden annem. Aslında bu benim değil, annemin bir isteğiydi. Farklı sektörlerde iş hayatıma devam ederken bu isteği yerine getirmek istedim ve ilk hamleyi yapmış oldum. Benim için de inanılmaz heyecanlı oldu. Çıkış amacımız ticari kaygılar gütmediği için doğallığı, samimiyeti ve kaliteyi amaçladık. Aslında bunlar her iş alanında olması gereken unsurlar. Çok farklı bir özellik değil ancak, annenizin ismini taşıyor olması, insanı biraz daha hassaslaştırıyor.  Mottomuz “kalender annemin mutfak mirası” olunca, misafirlerimiz işletmenin bir hikâye barındırdığının farkındalar. Yapmış olduğumuz her sunumda bir ayrıcalık hissettirmek zorunda olduğumuzu düşündük. Misafirlerimiz yemeğin lezzetinden rahatsız olmamalıydı. Bunu da iki şekilde yapabileceğimizi biliyorduk. İşinin ehli, ödüllü şeflerimiz var ve tabii ki onların, hünerlerini sergileyebilmeleri için en kaliteli malzemelere sahip olmaları gerekiyor. İşte, ticari kaygılar gütmeyen kısmı tam olarak burayı anlatıyor. Yemek kaliteli olsun, misafirlerimiz memnun olsunlar. Bu iki unsur, mutfak için temel prensiplerimiz oldu. İyi şefler, iyi malzemeler ve harika yemek.

Müşterilerinizi nasıl bir ortama davet ediyorsunuz?

Biz ev konforunu ve dizaynını tercih ettik. Bir arkadaşınızın evine ziyarete gittiğinizde nasıl hissediyorsanız ve arkadaşınız sizi nasıl misafir ediyorsa, o şekilde olmasını önemsedik. Masa seçiminden sandalyelere, ışıklandırmadan servise kadar hepsi bizden, hepsi Anadolu ve hepsi ev huzurunda. Birçok alanda “Bizim evimizde de bunlardan var.” diyebileceğiniz bir atmosfere sahibiz. Bu inanılmaz bir güven ve rahatlık sağlıyor, hem misafirlerimiz için hem de bizim için. Çok keyifli bir bahçemiz var, küçük misafirlerimizin bahçede koşuşturmasından inanılmaz keyif alıyoruz; bahçedeki çocuk sesleri tek başına, doğru bir iş yaptığımızı ispatlar nitelikte. Çalışma arkadaşlarımızın hiçbirinden müşteri kelimesini duyamazsınız. Evimize misafir ağırlamanın heyecanıyla açılır kapımız, onlar gelmeden hazırlıklarımızı tamamlarız ve onlarla birlikte sohbetimiz başlar. Bir keresinde bir misafirimiz yemeğe geldiğinde, bizim yememiz için de ikramlarıyla geldi. Sanırım hayal ettiklerimiz gerçekleşiyor. 

Menü içeriğinizde neler yer alıyor? Menü ve malzeme seçimlerinizi nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Handan Restoran’a özel tabaklarınız hangileri?

Evet, yine aynı yerden giriş yapmak istiyorum. Evinize gelen arkadaşlarınızın sevmediği yemekler olabilir, onlar için farklı alternatifler hazırlarsınız. Bu, karşınızdaki arkadaşınızı özel hissettirir, size de mutluluk verir. Güne başlarken kimleri misafir edeceğimizi bilemiyoruz. İnsanlara kendi bildiğinizi dayatmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Ürün yelpazenizi ne kadar genişletebiliyorsanız o kadar genişletin. Tabii ki bunun sonu yok ancak, bizden olan insanlara hizmet ediyorsanız, bu çok da zor olmamalı. Yemeğin yöresel isimleri farklı olsa da “Aa, bizde buna şunu derler.” cümlesini duyarsınız. Hiç ummadığınız bir anda, hiç ummadığınız bir misafiriniz sizin tarifinizi değiştirebilir, bu da güzel bir duygu. Biz bildiğiniz tüm yemekleri kendi sunumumuz ve lezzetimizle özel hale getiriyoruz. İsimleri artık dünya mutfağı tanımlarıyla anılsa da, üç kuşak misafirlerin hepsini memnun edecek tabaklara sahibiz; herkesin ortak tercihi bir çorba da olabilir veya kuşaklararası farklılıkları da aynı masada yaşayabilirsiniz. Bir anne köfte yerken, çocuk hamburgeri, anneanne ise külbastısından çökertme kebabına kadar birçok yemeğe ulaşabilir. Misafirlerimizin seçimleri ne olursa olsun, en tazesini ve kalitelisini temin ederiz.

Ziyaretçilerinizi nasıl tanımlarsınız?

Bu çok kolay bir soru. Cevap da çok basit: Misafirlerim. Burası bir anne ismi taşıyor ve burası bir ev ortamında. Canınız sıkıldığında yanınızda bir arkadaş olmasını istersiniz ya, ya da kafanızı dağıtmak için arkadaşlarınızın yanına gidersiniz, Handan sizin için o yer. Sorunuzdaki “ziyaretçiler”, bizde “arkadaşlar”.  ν

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.