Başa Dön

Alışılmışın Dışında Bir Eğitim Öğretim Anlayışı

Alışılmışın Dışında Bir Eğitim Öğretim Anlayışı

Çocukları eğlenerek öğrenmeye teşvik eden, İngilizce eğitim vererek onları geleceğe hazırlamayı hedefleyen Oran Montessori International Preschool and Kindergarten’ın kurucusu Nergis Şahin Yavuz, okulun gayesinden bahsederek gelişim çağındaki çocukları bekleyen fırsatları MAG Okurlarına anlatıyor.

 

 

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

1984 yılında Çanakkale’de doğdum. Babamın işleri sebebiyle 1991 yılında Ankara’ya geldim. İlk ve ortaöğretimimi ODTÜ Kolejinde tamamladım. Lisans eğitimimi ise Başkent Üniversitesi İktisat bölümünde tamamladım. Evliyim ve iki çocuk annesiyim. İlk çocuğum doğduktan bir süre sonra çocuk gelişimine daha çok ilgi duymaya başladım, çünkü anlamlandıramadığım birçok sorun ile karşılaştım bu sorunları çözümlemek için de ikinci bir lisans eğitimi almaya karar verdim. Böylece ikinci üniversite olarak Çocuk Gelişimi lisans bölümünü bitirdim ve aldığım eğitimlerle beraber çocukları daha iyi anlamaya başladım. Bu da hayalim olan, çocuklarla çalışma isteğimi daha çok artırdı.

Oran Montessori International Preschool and Kindergarten nasıl bir kurumdur? Kuruluş gayesi ve ilerlediği vizyonu paylaşır mısınız?

0-6 yaş arasında bir çocuğun karakter ve kişilik gelişimi ile ilgili ihtiyacı olan tüm donanımları bünyesinde bulunduran, öğrenci merkezli ve aynı zamanda Montessori yaşam felsefesini eğitim sistemine harmanlayarak, çocukları eğlenerek öğrenmeye, bir birey olmaya teşvik eden, onların istek ve ihtiyaçlarını dikkate alarak eğitim programları hazırlayan, deneyimli kadrosu ile hazırlanmış eğitim programlarının en etkili şekilde uygulanabilmesini sağlayan, butik okul konseptini benimsemiş, İngilizce eğitim vererek çocukları geleceğe hazırlamayı hedefleyen; katı kurallar, yaptırımlar ve ödül-ceza sistemi yerine koşulsuz sevgi ve güven üzerine kurulmuş, amacı çocukların mutlu, güvende hissetmesi olan ve onlara okulda bulundukları süre boyunca sınırsız eğlence sağlamayı amaçlayan bir eğitim kuruluşudur. Eğitim alanlarında az kişilik, küçük gruplarla çalışmayı seçen bir kurumdur. Çocuk gelişimi uzmanı olan eğitim koçları tarafından aile danışmanlığı ve uyku eğitimi verilir. Çocuklar hakkında yapılan gözlemler sonucunda elde edilen bilgilerle gelişim raporu hazırlandıktan sonra her altı ayda bir her çocuğun ihtiyacına yönelik düzenlenen gelişim toplantıları ile ailelere bilgilendirme yapılır. İngilizce dil eğitimini benimsemiş olan okulumuzda her ay, alanında uzman İngilizce öğretmenlerimiz eşliğinde çocukların yaş grubuna uygun şekilde programlar hazırlanır ve velilerimize bilgilendirme yapılır.

İngilizce öğretim vermenin öneminden bahseder misiniz? Bunun size ve çocuklara getirisi nedir?

Günümüzde gelişmekte olan her ülke, global anlamda kullanılan İngilizce dilinin günlük yaşamda ve eğitimdeki öneminin farkındadır. Çocuklara İngilizce eğitim verirken onların sadece belirli kalıplar çerçevesinde sınırlı bir dil eğitimi almalarını değil, tamamen gerçek materyaller ve görseller üzerine kurulu işitsel, görsel ve dokunsal öğrenme stillerini içeren, günlük hayatta kendini ifade etme ve konuşma becerisi kazandıran bir eğitim modülü hazırladık. Çocuklar İngilizce dilini öğrenirken, ezbere dayandırılan stilden çok uzak bir şekilde, okulun her alanında kullanılan ve okuldan ayrılana kadar da devam eden yabancı dile maruz bırakmaya dayalı bir sistemle eğitim- öğretimlerine okulumuzda devam ediyorlar. Bu sistem sayesinde çocuklarımız, rol model aldıkları öğretmenlerinden öğrendikleri bilgileri günlük hayatlarına da uygulamalı olarak geçirerek, farkında olmadan dili dinlemeye, anlamaya ve daha sonra da konuşmaya başlıyorlar.

Etkinlik, proje ve atölyeleriniz neler? Bunların çocukların gelişimindeki rolü nedir?

Okulumuzda sabit sınıf sistemi yerine tüm gün hareketi destekleyen atölye sistemi uygulanmaktadır. Her atölye de çocuk merkezli öğrenmeye dayalı etkinlikleri ile bilgi edinme ve uygulama sürecini eğlenceli bir aktiviteye çeviren bir sistemle kurulmuş olup, eğitim-öğretimine devam etmektedir. 0-6 yaş dönemindeki çocukların gelişiminde en önemli faktörlerden biri olan eğitim sürecinde biz, çocuklara hayal gücünü sınırsız kullanabilecekleri, her atölyenin amacına uygun yapılan etkinlikler ile kendilerinden bir parça bulabilecekleri, öğrenirken sınıf içinde bulunan materyaller ve öğretmenlerinin hazırladığı aktiviteler eşliğinde eğlenmelerini amaçlayan bir sistem tasarladık. Böylece tüm gün aynı sınıf ortamında kalmak yerine, çocuklarımızın verimliliğini ve konsantrasyon süresini en yüksek seviyeye çıkarabilmek ve aynı zamanda okulda geçirdikleri zamanın kalitesini arttırmak için sınıf değişimi modelini uyguluyoruz. Çocukların çeşitli projelere katılarak gündemde olan veya geleceğe yönelik her türlü bilgiyi de edinmelerini sağlayarak, ileride toplumu geliştirmeye yönelik, kendine yetebilen, kendisi ve toplum hakkında farkındalığı olan bireyler olarak topluma katkıda bulunmasını hedefliyoruz.

Kurumunuzda çocukların beslenmesi ile ilgili nasıl bir yol izliyorsunuz?

Okulumuz organik beslenme modelini benimseyen, çocukların gelişimine destekleyici olması için hazırlanmış olan aylık menü sistemi ile ilerlemektedir. Mevsime uygun meyve, sebzeler ve yemeklerin besin değerleri dikkate alınarak her ay özenle hazırlanan menüleri ile çocukların hijyenik ve sağlıklı beslenmeye yönelik bir şekilde bakım görmesini sağlayan bir kuruluştur. Okulumuzda çocuklara sağladığımız bütün gıdalar, kendi üretim bölgelerinden gelen yerlerden alınmakta olup her ay başında düzenli olarak yapılan boy-kilo ölçümü ile velileri bilgilendirerek, velilerin de çocuklarının gelişimini gözlemesi sağlanmaktadır. Okulumuz, çocuklarımıza günde beş öğün yemek sağlayarak, onların gün boyu aktiviteler esnasında harcadıkları enerjiyi de besin yoluyla geri kazanmalarını amaçlamaktadır.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.