Başa Dön

Ahmet Atalay – Hollywood’da Başarılı Bir Türk

Ahmet Atalay – Hollywood’da Başarılı Bir Türk

Okuma süresi 5 dakika

 

‘‘Mission Impossible’’, ‘‘Transformers’’ gibi filmlerin, ‘‘Call of Duty’’ gibi oyunların   fragman ve reklam kampanyalarında yer alan, otuza yakın ödül sahibi

Ahmet Atalay, ses getiren kısa filmi ‘‘The Cure’’un ardından şimdi ‘‘Faster’’ ile karşımızda… Asıl sürprizi ise ‘‘Börü 2039’’ dizisinde yönetmenlerden biri olması… Detayları kendisinden dinleyelim…

 

Türk halkı sizi yönetmiş olduğunuz kısa filminiz The Cure ile tanıyor. Aslında uzun yıllardır sinema endüstrisi içindesiniz. Dünyaca ünlü birçok filmin fragmanlarıda sizin imzanız var. Sinema hayaliniz nasıl başladı? Los Angeles’a gittikten sonra başarıyı nasıl yakaladınız?

Sinemaya olan ilgim çocukluktan geliyor. Los Angeles’a gitmek zaten en başından beri hedefimdi. Üniversite yıllarında kendi imkânlarım ile yaptığım çalışmalar o sırada New York’ta yaşayan ağabeyim diyebileceğim Göktuğ Sarıöz’ün ilgisini çekti. Miramax Films’de stajyer olarak kendisinin yanında marketing alanında bu işlere atılmama vesile oldu. İki senelik bir staj dönemi ardından Los Angeles’a taşındım ve geçtiğimiz on beş yıl içerisinde fragman, montaj konularında güzel bir kariyer sahibi oldum.

 

Esasında fragman bir filmin en etkili değerlendirmesidir, pek çok insan fragmana bakarak karar veriyor ve siz de dünyaca ünlü filmlerin fragmanlarını yaptınız.

Bu başarınızdan bahsedebilir misiniz?

Fragmanlara başlı başına ikişer dakikalık birer sanat eseri olarak yaklaşıyorum. Her zaman öncelikle beni memnun eden ve heyecanlandıran işler ortaya çıkarmaya gayret ediyorum. Mission Impossible Fallout, 13 Hours, Transformers serisi, A Nightmare on Elm Street, Halloween gibi filmlerin ve Call of Duty Serisi, Far Cry, Watch Dogs gibi oyunlar ve daha adını sayamayacağım birçok film, oyun projelerinin fragman ve televizyon reklam kampanyalarında yer aldım. Mission Impossible fragmanı, kategorisinin Oscar’ı sayılabilecek Clio Ödülü’ne layık görüldü. Ayrıca Forbes Dergisi tarafından Yılın En İyi Fragmanı olarak isimlendirildi. Daha öncesinde Call of Duty, Far Cry, Aliens, Spider- man gibi projelerden Clio, Golden Trailer, Key Art ödülleri kazanma şansına sahip oldum. Belli bir noktadan sonra saymayı bıraktım fakat otuza yakın farklı alanlarda ödüllerim olduğunu söyleyebilirim.

 

‘‘The Cure’’ filminin ardından ‘‘Faster’’ geldi. Çok düşük bütçelerle nefes kesen filmler çekiyorsunuz. Amerika ve Türkiye’den gelen tepkiler nasıl?

The Cure filmimizin nasıl bir performans sergileyeceğini açıkçası biz de bilmiyorduk. Ön izlemelerde çok güzel tepkiler aldık. Hollywood’da Raleigh Stüdyoları’nda yaptığımız gala gösteriminde Sinema Endüstrisi’nin önde gelen isimleri tarafından ayakta alkışlandık. Ayrıca altı aylık bir festival serüveninden en iyi aksiyon, montaj, sinematografi gibi alanlarda birçok ödül kazandık. Bu yüzden filmimizi halka açık yayınladığımız da izleyenlerin beğeneceğinden şüphemiz yoktu. Fakat yeterli izleyiciye ulaşıp ulaşmayacağından emin değildik. The Cure filmimiz için herhangi bir reklam yapmadık, ayrıca filmimizin bölünmeden izlenmesini istediğimiz için Youtube’da kazanç amaçlı reklamlar almayı reddettik. İlk birkaç hafta sadece dostlarımız ve etrafımızda projemizden haberdar olanlar tarafından izlendik ve on beş bin kişi gibi bir izleyici sayısına ulaştık. Daha sonra ilgi katlanarak büyüdü, birkaç ay içinde medyada duyulmaya ve paylaşılmaya başlayarak beş yüz bin kişiye ulaştı. Daha sonra bir milyon sonrasında da çok hızlı bir şekilde katlanmaya devam ederek sekiz milyon kişi tarafından izlendi. Rakam halâ yükselmeye devam ediyor. İkinci filmimiz Faster bir ay önce yayına girmiş olmasına rağmen şu anda bir milyon izleyiciyi geçmiş bulunuyor. Türkiye’den ve Amerika’dan çok güzel tepkiler aldık. Genel olarak beklediğimizin üzerinde pozitif yorumlar alıyoruz.

 

‘‘Faster’’ın arkasından gelecek yeni bir proje daha var mı?

Türkiye için Börü 2039 projesinin yönetmen kadrosuna dahil olmuş bulunuyorum. Önümüzdeki birkaç ay bu proje ile ilgileneceğim. Şu an ön hazırlık aşamasındayız.

Yeni projeniz “Börü 2039” dizi serisinin konusundan bahsedebilir misiniz?

Kaç bölümden oluşacak? Nerede ve ne zaman yayınlanacak?

Dizinin kırk beş dakika ve altı bölümden oluşması planlanıyor. Serinin ilk dizisi Börü’nün başlangıç tarihinden yirmi beş sene sonrasını anlatan Börü 2039, dünyanın çivisinin çıktığı bir gelecekte Türkiye’ye odaklanıyor. Dizi, düzenin ve sükûnetin darmadağın olduğu bıçak sırtında bir dünyada başlıyor. İnsanlığın kontrolünden gitgide çıkan tehlikeli teknolojilerin güvenlik güçlerine ve topluma etkilerini ele alacak olan dizinin, teknik olarak dünya çapında bir kaliteye sahip olması proje olması için elimizden geleni yapacağız. 2021 Aralık ayında Blu TV’de yayına başlaması planlanıyor. Aksiyon konusunda The Cure ve Faster ile ortaya koyduğumuz çıtayı yakalayıp bilim kurgu ile yükseltecek bir proje ortaya çıkartacağımıza inanıyoruz.

 

Yeni dizi projenizde hangi isimler ile beraber çalışıyorsunuz?

Alper Çağlar yapımcılığında, bölümler ilk sezonun başarılı yönetmenleri Can Emre, Emre Özüduru ve benim aramda paylaştırılacak. Börü’nün ilk sezonundan bazı karakterler geri gelecek. Ayrıca hem Türk hem de yurt dışından birçoğu kendini kanıtlamış, çok yetenekli oyuncular projemize dahil olmuş durumdalar. Şimdilik bu isimler sürpriz olarak kalsın fakat mükemmel bir ekip oluşturuyoruz.

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.