Başa Dön

Duyarlı, Korumacı, Fark Yaratan – Nusret Toplar

Duyarlı, Korumacı, Fark Yaratan – Nusret Toplar

Okuma süresi 3 dakika

Dizi ve sinema tarihi boyunca sevimli dostların başrolde olduğu eğlenceli aynı zamanda bilgilendirici dizi ve film projesiyle çok sık karşılaşılmamaktadır.

Bu boşluğu ise “Dikkat Köpek Var” dizi projesi ile dolduran Nussi Production’un kurucusu Nusret Toplar, başta hayvan hakları olmak üzere birçok sosyal farkındalık konularına değindiği projesi hakkında merak edilen her şeyi

MAG okurları için anlatıyor…

Hayvan hakları ülkemizde maalesef ciddi bir sorun. Siz de bunu önlemek ve sosyal farkındalık yaratmak amacıyla ilk Youtube diziniz “Dikkat Köpek Var” projesini hayata geçirdiniz. Projeyi yaratma fikri nasıl oluştu?

Zaten hayvanlara özellikle sokak hayvanlarına büyük sevgim vardı. Yıllardır bu konuda nasıl pozitif değişim yapabilirim ve en önemlisi bu mesajı her insana nasıl iletebilirim diye düşünüyordum. Sonrasında bunu bir Amerikan Sitcom tarzda, komedi ve dram içerikli olan bir sosyal sorumluluk projesi olarak sunmayı uygun bulup, ekipçe “Dikkat Köpek Var” dizisini hayata geçirdik.

Özellikle neden hayvan haklarına dikkat çekmek istediniz?

Kendimi bildim bileli hayvanseverim. Hayvanların barınma, beslenme ve diğer ihtiyaçlarını karşılamaları için bizlere ihtiyaçları olduğunu anlatan ve bu konuda farkındalık yaratmayı ilke edinen bir proje yaratmak istedim. Maalesef onlar konuşamıyor, sıkıntılarını dile getiremiyorlar. Bu nedenle onların dili biz olmalı ve destek çıkmalıyız. Ki zaten onların bize verebilecekleri tek şey sonsuz sevgileri…

Hayvan haklarının yanı sıra hangi sosyal farkındalık konularına değindiniz?

Hayvan hakları dışında hayvanların satın alınmadan da sahiplenebileceği konusu üzerinde durdum. Bunun dışında toplumun kanayan yarası olan kadına şiddet başta olmak üzere kötü alışkanlıkların topluma, kişisel sağlığa verilen zararlarına, atıkların doğaya verdiği zararlar ve geri dönüştürülmesi son olarak da büyüklere saygı duymak gibi birçok sosyolojik ve ekolojik konuya değindim.

Peki sizce toplum olarak hayvan haklarında hangi konularda bilinçlenmeliyiz?

Öncelikle hayvanların bir mal değil can olduklarını öğrenmemiz gerekiyor. Bu nedenle insanların hayvanlara verdikleri herhangi bir zarar dahilinde cezanın şiddeti ve boyutu da ağır olmalı. Onların konuşmak için dilleri yok diye bizden daha değersiz saymak çok yanlış. Çünkü onlar da sevgiyi, acıyı hissedebiliyor aynı zamanda üzüntü de paylaşabiliyorlar. Ayrıca sokakta dağıtılan yemek ve suların kaldırılmaması, yaşam alanlarına müdahale edilmemesi gibi konularında üzerinde durmaya çalıştım. Son olarak da evcil hayvanlar birer aksesuar değil bu nedenle onlara sevgi gösterip iyi bakabilecek ve gerektiği kadar dışarı çıkarabilecekseniz sahiplenin. Alıp birkaç hafta sonra hevesiniz geçtikten sonra yeniden barınağa bırakılması hiç hoş ve doğru değil.

Sinema film projeleriniz de olacak mı?

İlk projem “Dikkat Köpek Var” dizisinden sonra ilerleyen dönemlerde dijital platformda sinema ve televizyon için yine güzel ve anlamlı konulara değinen, farkındalık yaratan projelerim olacak.

Nussi Production’ı ilerleyen dönemlerde hangi projeleriyle göreceğiz?

‘‘Dikkat Köpek Var 2’’ planlamada. Onun dışında başka projelerim de olacak, değişik içerikler ile karşınıza çıkacağız.

 

RÖPORTAJ: YEKTA DEMİRCAN

MAKYAJ:  PELİN PEHLİVANOĞLU     SAÇ: HAKAN YILMAZ

MEKAN: QUASAR İSTANBUL

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.