Başa Dön

Yaratıcılıkla, Mükemmelliğe İlerliyorlar

blank

Yaratıcılıkla, Mükemmelliğe İlerliyorlar

Okuma süresi 2 dakika

Yaratıcı, farklı ve mükemmel fotoğraflarıyla herkesi kendilerine hayran bırakan Boğaç Dalkıran ve Semih Kanmaz ile süper bir röportaj gerçekleştirdik.  Enerjileri ve fikirleri çok yüksek olan ikiliye sorularımızı yönelttik ve MAG okurları için merak edilenleri sorduk…

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Nasıl bir araya geldiniz?

Ortak arkadaşımız Mehmet Turgut vasıtasıyla tanıştık. Ne günlerdi ama…

Çok başarılı işlere imza atıyorsunuz. Bu başarının sırrı nereden geliyor? Bugünlere gelebilmek için vazgeçtiğiniz şeyler oldu mu?

Egolarımızı kontrol edebilmemiz ve birbirimizin fikirlerine saygı göstermemiz bizi güçlü bir ekip yapıyor. Bunu başarabilen nadir fotoğrafçılardanız. Bugünlere gelebilmek için sevdiğimiz birçok şeyden vazgeçtik ve vazgeçmeye devam edeceğiz. Daha hikayemizin başındayız.

Peki, fotoğrafçı olmasaydınız hangi alanda ilerlemek isterdiniz?

Görsellikle ilgili başka bir dalda ilerlemek isterdik.

Fotoğraf çekerken nelerden esinleniyorsunuz? Fotoğrafçılığı hayatınızın neresine koyuyorsunuz? Bize açıklayabilir misiniz?

Gündelik hayatta karşılaştığımız ilginç durumlar, hikayeler, filmler, müzikler ve duygulardan esinleniyoruz. Sıkıcı olmayan şeyler bize malzeme oluyor. Fotoğraf bir bağımlılık. Hep daha fazlasını, daha ilgincini istiyorsunuz her projede.

En çok ne tür fotoğraflar çekmekten hoşlanıyorsunuz?

Kurgusal fotoğraflar. Moda da buna dahil. Hikayesi olan fotoğraflar diyebiliriz kısaca.

İnsan becerisinin üstüne çıkan teknoloji sizce fotoğrafçılığı ne yönde etkiledi?

Doğru yönde etkiledi. Ferrari varken deveye binmenin lüzumu yok.

Kendinizi ayrı ayrı birer cümleyle açıklayın desek… Bize neler söylemek isterseniz?

Semih: Siyah

Boğaç: Beyaz

Fotoğraf çekerken başınızdan geçen en ilginç olayı MAG okurlarıyla paylaşabilir misiniz?

Boğaç: Semih’i bir uçağın kanadında, bir göletin içinde duran dengesiz bir merdivenin üstünde ve birçok garip yerde hatırlıyorum. Anlatılacak çok hikaye var aslında. Ajda Pekkan, Hayko Cepkin, Cem Adrian çekimlerimiz bence en ilginç olanlarındandı ama anlatamayız. Bir de Susan Miller çekimi vardı ah ahh. Mazhar Alanson ve Nil Karaibrahimgil çekimindeki maymun olayımız da çok komikti.

Sizce herkes fotoğrafçı olabilir mi?

Herkes ressam olabilir mi? Evet.

Peki, herkes Salvador Dali olabilir mi? Hayır.

Fotoğraf meraklılarına ve bu yolda ilerlemek isteyenlere tavsiyeleriniz neler olabilir?

İyi bir fotoğraf makinesi alın. Size verdiği fotoğraflar, her zaman sizin girdiğiniz değerlerin kesin karşılığı olacaktır.

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.