Başa Dön

“SAKINCASI” YOKSA HAYDİ NORMAL DOĞUMA!

blank

“SAKINCASI” YOKSA HAYDİ NORMAL DOĞUMA!

Okuma süresi 5 dakika

Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Rana Karayalçın’a Sorduk…
Normal doğumu öğrenin, korkunuzu aşın!
Tıbbi açıdan bir sakıncası yoksa, minik yavrunuza kavuşmanın en doğal ve ideal yöntemi, normal doğum. Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Rana Karayalçın, “Rahat gerçekleşen bir normal doğum, anne ve yeni doğan bebek açısından birçok avantaj sağlıyor” diyor.

Tıbbi açıdan sakıncası yoksa, ideali normal doğum
Minicik yavrunuzu kucağınıza alacak olmanın heyecanı içindesiniz. Ancak doğum şekliniz konusunda hala kafanız mı karışık? Yalnız değilsiniz. Pek çok anne adayı aynı sorundan muzdarip. Kimi normal doğum yapmaya çekiniyor, kimi ise çok istemesine rağmen doktoru izin vermiyor. Doç. Dr. Karayalçın, ideal olanın normal doğum olduğunu vurguluyor. “Genel prensip olarak normal doğumun başlaması, ilerlemesi süresince bebek açısından bir sorun ortaya çıkmaması durumunda vajinal doğumu tercih ediyoruz. Rahat gerçekleşen bir normal doğum, anne ve yeni doğan bebek açısından birçok avantaj sağlıyor” diyor. Sezaryen ise, normal doğumun anne ve bebek için risk oluşturabileceği durumlarda kaçınılmaz. Zira, o taktirde sezaryen, anne ve bebeğin hayatta kalmasını sağlıyor!”

Doğum sancısı efsanelerine kulak vermeyin; korkuya gerek yok
Uzmanların normal doğumun avantajlarını sık sık dile getirmelerine karşın kimi anne adayları normal doğuma çeşitli korkular nedeniyle uzak bakıyor. Oysa “korkuya gerek yok” diyor uzmanlar. Korkunuzu yenmek için, anlata anlata bitirilemeyen doğum efsanelerine kulak vermemek gerek. Doktorunuzla korkularınızı paylaşıp destek almak önem taşıyor. Nefes egzersizleri yaparak, uzman doktorun takibinde olarak da normal doğuma en iyi şekilde hazırlanılabiliyor. Normal doğumun anneye ve bebeğe birçok faydası var.
_MG_9331_800x533
Normal doğumun bebeğe faydaları
– Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde solunum sıkıntısı gelişme riski daha az oluyor. Bunun nedeni bebeğin doğum kanalından geçerken uğradığı baskıdan dolayı akciğerlerindeki amnion suyunun atılması olarak düşünülüyor.
– Bebeğin, normal doğum sırasında doğum kanalından geçerken ağzı ile temas ettiği bakteriler, bağışıklık sisteminin gelişmesinde faydalı rol oynuyor.
– Normal doğumun ilerlemesi sırasında bebekte meydana gelen hormonal dalgalanmaların, bebeğin doğumdan sonra anne ile bağlantı kurmasında faydalı olduğu düşünülüyor. Normal doğum sırasında bebekte salgılanan mutluluk hormonu bebeği dış ortama hazırlıyor.
– Normal doğum ile doğan bebeklerin anne memesini emme, memeye masaj yapma gibi becerilerinin daha iyi olduğu görülüyor.
– Normal doğum sonrası anne ile bebek arasında cilt teması daha hızlı ve kolay gerçekleşiyor. Bu temas bebeğin anneye bağlanması ve gelişimi açısından büyük önem taşıyor.
_MG_9358_800x533

Normal doğumun anneye faydaları
– Normal (vajinal) doğum sonrası annenin ağrıları sezaryene göre çok kısa sürede kayboluyor. Anne rahatlıkla bebeği ile ilgilenebilir hale geliyor. Hareket kısıtlanması yaşamıyor.
– Normal doğum yapan anneler hastaneden daha kısa sürede taburcu ediliyor. Doğumdan sonra anne hızla iyileşip günlük hayata dönebiliyor.
– Normal doğum yapan anne büyük bir güven ve başarma duygusu hissediyor.
– Normal doğumda sezaryene göre “doğum sırasında anne ölüm oranı” daha az oluyor.
– Normal doğum yapan annenin rahminde bir kesi veya hasar oluşmadığı için sonraki doğumlarını da normal yolla yapma şansı bulunuyor. İleriki hayatında geçirebileceği karın ameliyatları için bir risk taşımıyor.
– Normal doğumda, doğum sonrası enfeksiyon ve kanama benzeri komplikasyonlar daha az oluyor.
_MG_9291_800x533
Sezaryen’in Dezavantajları
Sezaryen doğumda yenidoğanın, anne karnında iken akciğerlerde biriken sıvının doğum kanalından geçerken atılmamış olması nedeniyle oluşan geçici hızlı solunum ihtiyacı daha sık görülüyor. Çok nadiren, sezaryen sırasında bile bebek için travma ve bebekte kesi oluşabiliyor. Cerrahi bir işlem olduğundan karın içerisine girilmesi gerekiyor ve buna bağlı komplikasyonlar içerebiliyor. Annenin normal hayata dönmesi ve ağrılarının geçmesi daha uzun sürüyor. Yara yerinin iyileşmesi zaman alıyor. Bir kaç gün sürebilen gaz çıkarma sorunları olabiliyor. Sezaryen karın içerisindeki organlarda yapışıklıklara neden olabiliyor. Bu gelecekteki gebeliklere ulaşmada sorun yaratabiliyor. Sezaryen olmak gelecekteki gebeliklerde plasenta previa (plasentanın doğum kanalını kapatacak bölgeye yerleşmesi) riskini arttırıyor.
Risk varsa sezaryen
_MG_9351_800x533

Cerrahi bir yöntem olan sezaryenle doğum, son yıllarda dünyada ve Türkiye’de de hızla artmaktadır. Gebeliğe eşlik eden medikal problemlerin artışı (ileri anne yaşı, obezite, çoğul gebelik, diyabet, hipertansiyon ve preeklampsi) nedeniyle daha yüksek oranlara çıkabileceği düşünülmektedir. Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü, uzun süredir anne adaylarını “normal doğuma” yönlendirmenin çalışması içinde. Buna karşın anne ve bebeği açısından risk oluşturan durumlarda sezaryen şart! Doç. Dr. Karayalçın, “Sezaryenin en büyük avantajı ve önemi; kritik durumlarda “hayat kurtarıcı” olması. Normal doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığı durumlarda anne ve bebek için hayat kurtarıcı” diyor.
_MG_9348_800x533

Türkiye’de ve dünyada sezaryen oranları
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son yıllarda sezaryen oranlarında ciddi artış dikkat çekiyor. Amerika Birleşik devletlerinde 1970’lerde %15 olan oran günümüzde %40 yükselmiş durumda. Latin Amerika’da %25, İtalya’da %40 , Çin’de %46, Kuzey Avrupa ülkelerinde ise sadece %15 oranında.
Sezaryen oranlarının azaltılmasında, sezaryenin erken ve geç sekellerinin gebelerle paylaşılmasının, uygun zamanlarda yapılan gebe takip programlarının doğum sırasında uygun ağrı kesici yöntemlerin kullanılmasının etkili olması umulmaktadır.
_MG_9328_800x533

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: