Başa Dön

Bilkent Center’ın Yenilenen Yüzü Bilkent Station

blank

Bilkent Center’ın Yenilenen Yüzü Bilkent Station

Okuma süresi 8 dakika

_MG_0216 _MG_0207_1200x800Yirmi altı sene boyunca Tepe İnşaat’ta görev alan ve şu anda Tepe Emlak Genel Müdürü olarak görev yapan Hayal Olcay ile iş dünyasını, Tepe Emlak olarak imza attıkları projeleri konuştuk.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Meslek hayatınıza ne zaman başladınız?
Orta öğrenimimi TED Ankara Kolejinde, Üniversite öğrenimimi de ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde tamamladıktan sonra 1988 yılında meslek hayatıma Tepe İnşaat’ta başladım ve farklı departmanlarda görev alarak 26 yılı geride bıraktım…
Son durağım Tepe Emlak Genel Müdürlüğü oldu.

Neden bu sektörü tercih ettiniz, tekrar seçme şansınız olsa yine bu sektörü seçer miydiniz?
Eğer tekrar seçme şansım olsaydı yine bu sektörü seçerdim. Çünkü pek çok heyecan verici projeye, yıllar boyu yaşayacak mekanlara imza atan bir ekibin parçası ve kaliteli bir kurumun çalışanı olmak ülkemiz koşullarında çok değerli bir tecrübe…

Bilkent Holding bünyesinde bulunan Tepe Emlak A.Ş’nin genel müdürü olarak büyük sorumluluklarınız var. Sizi ve takımınızı başarılı yapan şey nedir? Bu bağlamda sizin için başarının tanımını öğrenebilir miyiz?
Biz, ekip ruhuyla böylesine köklü ve başarılı bir kurumun içerisinde yer almanın farkındalığıyla çalışıyoruz ve başarıya bir bütün olarak bakıyoruz. Hizmet sektöründe faaliyet göstermekte olan bir şirket olarak müşteri memnuniyeti odaklı çalışmanın öneminin bilincindeyiz ve stratejilerimizi bu doğrultuda belirledik.

İş dünyasında başarıya ulaşmak için sadece zekaya, eğitime ve akademik donanıma sahip olmak yeterli değil. Mevcut teknik donanımlarınıza ek olarak iletişim beceriniz, duygusal zekanız ve sosyal yaşamın içinde olmanız da bir o kadar önemli. Takımımızı başarılı kılan en önemli etkeni ekip ruhu ve başarılı işlere imza atmış bir şirketin çalışanı olmanın sağladığı motivasyon olarak tanımlayabiliriz.

Sizin için Tepe Emlak’ı benzersiz kılan şey nedir?
1996 yılından itibaren faaliyet gösteren ve Bilkent Holding bünyesinde birçok başarılı projeye imza atan Tepe Emlak Yatırım İnşaat ve Ticaret A.Ş, Bilkent Center Alışveriş Merkezi ve Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi’ni işletmekte ve ayrıca Tepe Prime Avenue’nun da mülk yönetimini üstlenmektedir.

Türkiye’nin sayılı kuruluşları arasında yer alan Bilkent Holding’in bir parçası olarak, yaratıcı, özveriyle çalışan ve kurumsal hedeflere katkıda bulunmak isteyen arkadaşlarla çalışıyoruz. Türkiye’nin ilklerini gerçekleştiren ve farklılık yaratan projelerle başarısını kanıtlayan Tepe Emlak, sektöründe öncü ve bunu amaç edinen profesyonel ekibi ve kurumsal yapısı ile bağlı bulunduğu Holding şirketlerinin sağladığı sinerjiyi de avantaja dönüştürerek çalışmalarını en verimli şekilde sürdürmektedir.
Şirket kültürünüzde yerleşmiş olan geleneksel motivasyon unsurları nelerdir?
Şirket olarak hedeflerimize ulaşmak için takımımızın performansını arttırıcı eğitimler düzenliyoruz. Şirket içerisinde her bir birim arasında açık iletişim esasına dayanan bir yönetim prensibiyle ilerliyoruz. Sosyal aktiviteler sayesinde çalışanlarımızın birbiriyle ve diğer holding şirketleriyle iletişimlerini güçlendirerek çalıştıkları kurumun gücünü daha iyi hissetmelerini sağlıyoruz. İyi bir takımda, takımın parçası olmanın farkındalığında olan bireylerin getireceği sonuç  başarıdır.

Sağladığınız motivasyona yönelik faydaların çalışanlarınız üzerinde etkisini görüyor musunuz? Nasıl?
Elbette görüyoruz. Personelin hem kültürel hem de duygusal gereksinimlerini tatmin eden olumlu teşvikler; tehdit veya cezalandırma biçimindeki olumsuz tedbirlerden daha etkili. Güven, huzur ve aidiyet duygusunun oldukça yüksek olduğu Tepe Emlak’ta gün geçtikçe daha da başarılı işlere imza atıyoruz.

Bildiğiniz gibi Ankara’da 30’u İstanbul’da ise 300’ü aşkın alışveriş merkezi var. Tepe Emlak’ın yönettiği alışveriş ve yaşam merkezlerini diğerlerinden ayıran en önemli unsur nedir?
İşletmekte olduğumuz AVM’lerde rekabet koşullarını titizlikle değerlendirerek hem barındırdığımız markalarla ilgili hem de ziyaretçilerimize verdiğimiz hizmetle ilgili sürekli iyileştirmeler yapıyoruz. AVM’lerin sadece alışveriş değil; aynı zamanda sosyal hayatın da bir parçası olduğunun bilinciyle planladığımız etkinliklerle de fark yaratmaya çalışıyoruz. Sanata önem verip mutlaka sanatsal etkinliklere, sergilere, dinletilere programlarımızda yer veriyoruz. Çocuklarla ilgili güvenli alanlar yaratıp, çocukların hevesle bekledikleri aktiviteler sunuyoruz. Ziyaretçilerimizin şikayetleri ve önerileriyle ilgili stantlar oluşturarak, geri bildirimleri takip ediyor ve memnuniyeti artırıcı çalışmalar yapıyoruz.

AVM’lerimizde yenilemelere yönelik yatırımlar yapıyor ve ziyaretçilerimizin keyifli ortamlarda alışveriş ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaya özen gösteriyoruz. Mimari kriterleri hem çevreci bir çerçevede hem de farklılık hissettiren koşullarda, kaliteye azami önem vererek belirliyoruz.

Bilkent Station fikri nereden çıktı?
Bilkent Center’ın yenilenme sürecinde özel bir konseptle insanların kendilerini rahat ve keyifli hissedecekleri, Ankara’da hiç yapılmamış bir atmosfer hedefledik. Ve istedik ki burası günün telaşı içinde insanların sohbet edecekleri, eğlenecekleri, bazen canlı müzik dinleyip bazen de kitap okuyacakları, arkadaşlarıyla koyu sohbetler yapacakları, soluklanacakları bir durak olsun. Aynı bir istasyon gibi farklı yolcular, burada geçirecekleri zamanda farklı yolculuklara çıksınlar. Bu konseptin, yeniliklere açık, farklılıklar arayan gençler kadar samimi, sıcak bir yer arayan ailelerin, çocukların, yaşlıların, çalışanların, herkesin seveceği, kendini iyi hissedeceği bir yer olacağını düşünüyoruz. Her istasyon yeni yerlere, yeni umutlara, yeni ufuklara açılan bir durak. Bizim istasyonumuzda yollar eğlenceye, lezzete, keyfe, samimi sohbetlere açılıyor.

15 yılı aşkındır hizmet veren ve Ankara ile özdeşleşen Bilkent Center yenileniyor. Bilkent Center’a ek olarak yapılan Bilkent Station projesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Bilkent Station’da bizi neler bekliyor? Hedef kitleniz nedir?
Ankara’nın uzun yıllardır güvenli, kaliteli ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışı ile bilinen ve ilkleri sunmuş olan yaşam merkezi Bilkent Center, Bilkent Station adı verilen bir bölümle birlikte, logosundan cephe görüntüsüne kadar yenileniyor.

Station projesiyle hem gençlerin hem de ailelerin sosyal ve günlük ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenmektedir. Hedef kitlemiz en yakın halkada Bilkent Üniversitesi ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi öğrencileri, akademik personeli, Bilkent’te bulunan çeşitli kurumlarda çalışan çok sayıda kişi, yakın çevrede bulunan binlerce konutta yaşayan aileler gibi görünmekte ancak biz bu proje sayesinde Bilkent Center, tüm Ankaralılar’ın ilgi odağı olacak düşüncesindeyiz.

Bilkent Station, toplam yirmi üç farklı markayı bünyesinde bulunduruyor. Ünlü restoranların ve eğlence mekanlarının yeni adresi olacak olan Bilkent Station, Ankara’ya yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor.

Türk tüketicisi neleri seviyor? Bu bağlamda Tepe Emlak kendini nasıl yeniliyor?
Türk tüketicisi en popüler ürünü, en doğru yerde en doğru fiyata yakalamaya çalışıyor. Bu anlamda bir Avrupalıdan daha zor bir tüketici. Türkiye yatırımcı perakendeciler açısından potansiyeli çok büyük bir pazar. Ancak tüketiciye doğru hizmeti vermek önemli. Tepe Emlak’ın işletmesini veya mülk yönetimini üstlendiği alışveriş merkezlerin hedef kitlesi daha da seçici. Güvenlik, temizlik, perakende gibi her türlü hizmette kalite arıyor.

Genel olarak ise teknolojik gelişmeler, yeni trendler, harcanabilir gelirdeki artış tüketici alışkanlıklarını değiştiren etkenler arasında yer alıyor. Alım güçleri artan tüketiciler keyif aldıkları, kalitesine güvendikleri, “özel” olduğuna inandıkları şeyleri satın alıyorlar.

Müşteri memnuniyeti çerçevesinde ne gibi iletişim faaliyetleri ve sosyal aktiviteler düzenliyorsunuz?
Müşteriler yapılan işin en önemli parçasıdır. Müşteri ile olan ilişkiler her zaman “Siz
Varsanız Biz Varız” temel yaklaşımıyla değerlendirmek gerekir. Bizim için önemli olan “Ömür Boyu Müşteri Değeri”. Alışveriş merkezlerimizde müşteri profilimiz “Sadık Müşteri “ temeline dayalı. Biz müşterilerimizle aramızda aidiyet yaratan işler yapıyoruz.

Gelişen şartlara uygun günün gerekliliklerini önemseyerek etkinlikler düzenliyoruz. Çocuklar için haftasonları yaratıcı ve geliştirici atölyeler düzenliyoruz. Alışveriş merkezlerimizi bir yaşam merkezi haline getiriyoruz. Sanata önem veriyor, workshoplar, sergiler ve AVM’ler içindeki müzayedelerle sanatasal etkinliklere destek oluyoruz.
Sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyor, tüm toplumun faydalanmasını sağlıyoruz..

Günün stresini ve yorgunluğunu nasıl atıyorsunuz? Bir hobiniz var mı?
Ailem ve arkadaşlarım benim için çok değerli..Onlarla vakit geçirmek, gezi programları ve birtakım özel organizasyonlarla buluşma ortamları yaratmak beni çok keyiflendiriyor.

İş hayatına yeni atılmış genç girişimciler ilk etapta nasıl bir yol izlemeliler? Tavsiyeleriniz neler?
Yapacakları işle ilgili en temelden başlayarak kendilerini yetiştirmeleri ve sürekli gelişim içinde olmaları, işlerini iyi anlamaları, bulundukları sektörü takip etmeleri, yaptıkları işi sevmeleri, sabırlı ve sebatkar olmaları, tüm ilişki içinde oldukları kişilerle her zaman yapıcı, şeffaf ve iyi ilişki içinde bulunmaları, çözüm odaklı çalışmaları, zamanı iyi yönetmeleri, onları mutlaka başarıya götürecektir.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: