Başa Dön

Nasıl Dans Edilir

blank

Nasıl Dans Edilir

Okuma süresi 5 dakika

Dans esas itibariyle belli kuralları ve teknikleri olan bir davranıştır. İlk kural, erkek konuğun ev sahibesi ile dans etmesidir. Erkek konuk ayrıca refakatinde gelen bayanla ve davette onur konuğu bulunmuyorsa onun eşi ile de dans etmek durumundadır.

Resmi oturmalı bir yemekte dans da varsa, erkek önce sağında oturan ve sonra solunda oturan bayanla dans etmelidir.

Ev sahibinin veya sahibesinin dans teklifi asla reddedilmez, bu büyük bir kabalıktır.

Davete katılan bayanlar bu davette dansa kaldırılabilecekleri bilerek gelmelidirler. Eğer dans etmek istemiyorlarsa, dans teklifini reddedeceklerse bu davete katılmamalıdırlar.

Dansa davet klasik olarak , “Bu dansı bana lütfeder misiniz?” veya “Benimle dans eder misiniz?” diyerek reveransla yapılır. Cevap olumlu ise bayan gülümseyerek “Tabii, memnuniyetle” der ve dansa kalkar. Cevap olumsuz ise “Üzgünüm şu anda dans etmek istemiyorum.” Veya “Bu dansı bilmiyorum” şeklinde ifadeler kullanılır. Bir erkeğe dansa kalkmamak için mazeret beyan eden bayan, hemen akabinde başka bir erkekle dansa kalkmamalıdır.

Bir bayanı dansa davet etmeyi planlayan bir erkeğin bunun alt yapısını önceden hazırlaması reddedilme olasılığını azaltır. Dansı reddedilen erkek, yüzünü asarak, üzülmüş görünerek bunu bir mesele yapmamalıdır. Dansa kalkmak veya kalkmamak çok doğal bir davranış olarak kabul edilmelidir. Dansı reddedilen erkek reddeden bayanın hemen yanındaki başka bir bayana da dans teklif etmemelidir.“Biri olmadı diğeri olsun” konsepti dansın asaletine uygun değildir.

Genç kız dansa kaldırılırken, yanındaysa babasından, evli kadın için ise kocasından izin almak gerekir.

Bir davette daima bir tek kişi ile dans etmek, hem bayanı hem de ev sahibesini rahatsız edeceğinden, kabul edilemez bir davranıştır. Böyle bir durumda bayan, kibarca, “Yoruldum, biraz oturalım.” Diyerek dansı kesebilir.

Erkekler mümkün olduğunda dengi olan bayanlarla dans etmelidir. Evli bir kadına dans teklifi yapılırken iyi düşünülmelidir.

Önceki akşam bir partide tanıştığınız ve dans ettiğiniz bir bayan, ertesi gün sokakta gördüğünüzde size selam vermeyebilir. Bunda şaşılacak bir durum yoktur. Her dans ettiğiniz bayanın size selam vermesini bekleyemezsiniz.

Dansta Yapılmaması Gerekenler

Şaka olsun diye çok yaşlılar dansa kaldırılmaz.

Gebe kadınlar dansa kaldırılmamalıdır.

Bir restoranda, yemekli toplantıda veya eğlencede yemeğin başında çalınan yemek müziği ile dans etmeyin. Biraz sonra başlayacak olan dans müziğini bekleyin.

Erkeğin bayanla uzun zaman dans etmesi uygun değildir. Makul bir zaman sonra erkek, “Arzu ederseniz oturabiliriz” diyebilir. Erkeğin dansı kısa kesmesi de bayanı rencide edebilir, hoş karşılanmaz.

Bir bayan dans bittiğinde pistte tek başına asla bırakılmaz. Erkek bayanı masasına kadar götürerek teşekkür eder ve oturmasına yardımcı olur. Varsa anne veya babasına da teşekkür edilir.

Tam olarak bilmediğiniz bir dans müziği çaldığında dansa kalkmayın, biraz bekleyin ve bildiğiniz dans müziği başladığında kalkın.

Bilmediğiniz dansları bilinçsiz olarak yapmaya kalkarak etrafa karşı komik olmaktan kaçının.

Sizin dans ederken, orkestra hiç bilmediğiniz, hızlı, hareketli, size uygun olmayan bir dans müziği çalmaya başladığında acele ile kaçar gibi pisti terk etmek uygun değildir. Biraz bekleyin, yapar gibi davranın bilahare pisti terk edin.

Dans ederken bayanın ayağına basmak büyük bir kabalıktır, derhal özür dilenmelidir. Keza dans ederken diğer çiftlere sık sık çarpmamak için özen gösterilmelidir.

Bazı erkeklerin, içkinin de etkisiyle, aşırı derecede neşelenerek kurallar dışına çıkması dans ettiği bayana sıkıntılı anlar yaşatabileceği gibi etrafı da huzursuz eder. Bunun aksine, kişilerin neşeli biçimde dans etmeleri, eğlenmeleri ev sahiplerini de mutlu eder.

Bayanla dans eden erkeğin bayana aşırı derecede yaklaşması, sarılması, yanak yanağa olması gibi davranışlar hoş karşılanmaz. Dansta bayan ve erkeğin el, kol ve vücutlarının hangi pozisyonda olması gerektiği bilinmeli ve bu standartların dışına çıkılmamalıdır.

Bir bayanın, elini erkeğin beline dolayarak dans edilmesi uygun değildir.

Erkeğin bayanın beline sol elini dolayarak dans etmesi kural dışıdır.Dans daima, erkeğin sağ elini bayanın beline dolaması ile yapılır. Tango, vals gibi asil danslarda erkek, elini kadının belinin biraz üstünde olacak şekilde dolamalıdır.

Danslı bir partiden ev sahiplerine veda etmeden ayrılmak kaba bir davranıştır.

Erkek Kıtlığı

Daha ziyade ABD, İngiltere ve Kanada gibi Anglo-Amerikan kültüründe yaygın olarak uygulanan bir yöntem vardır. Bunun adı “dansı kesmektir”. Dansı kesmek demek, dans eden bir çiftten erkeğin omzuna dokunarak “dansınızı kesebilir miyim?” demek suretiyle dans edenleri ayırmaktır. Genellikle bu istek olumlu karşılanır. Dansı kesilen bayan dansı kesen erkekle bir müddet dans eder ve bilahare yerine oturur veya eski kavalyesi ile dansa devam eder. Danstan ayrılan erkek yeni çiftin dansını hemen kesemez. Onlara yeterli bir zaman tanımak kibar bir davranıştır.

İkinci Dünya Savaşı yıllarında, erkeklerin çoğunun cephede, savaşta olduğu, yani “erkek kıtlığı” yaşandığı dönemlerde, bir çiftin dansını kesmek için erkeğin omuzu yerine bayanın omzuna dokunmak suretiyle, değişik bayanların erkeklerle dans etmesi için olanak sağlanırmış. Güzel ve akıllıca bir yöntem. Bunları İkinci Dünya Savaşı yıllarında pilot eğitimi için İngiltere’ye gönderilen Türk havacı (Teğmen, Üsteğmen) ağabeylerimizden sıkça dinlemişimdir. Bizim gibi, muhafazakar toplumlarda bu yöntem nasıl uygulanır, bilemem.

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.