© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Madalyon Psikiyatri Merkezi İstanbul’da

Madalyon Psikiyatri Merkezi İstanbul’da

Madalyon Psikiyatri Merkezi İstanbul’da

Madalyon Psikiyatri Merkezi’nin İstanbul Levent şubesi açıldı.

 

Sağlık kişinin fiziksel, ruhsal ve sosyal tam iyilik halidir.”

Dünya Sağlık Örgütü

Herkes karnı ağrıyınca hemen bir randevu alır ve doktoruna gider. Peki ya, geçmek bilmeyen iç sıkıntıları, uykusuz geçen geceler, sürekli aklımıza gelen kötü düşünceler, duyduğumuz derin mutsuzluk, öfke ve stres, evimiz ve iş yerimizdeki ilişkilerimizdeki problemlerimiz, çocuklarımızla ilgili sıkıntılarımız için hemen randevu alıp bir doktora gidiyor muyuz? Ruhsal ve sosyal sağlığımıza da fiziksel sağlığımız kadar önem veriyor muyuz? Tüm bunları, Psikiyatrist Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’yla konuşmak için kurucusu olduğu Madalyon Psikiyatri Merkezi İstanbul Levent Şubesi’ne gidiyoruz…

 

2005 yılında Ankara’da faaliyete başladıktan sonra şimdi de İstanbul’dasınız, bir ruh sağlığı uzmanı olarak, sizce insanlar ruhsal ve sosyal sağlıklarına önem veriyorlar mı? En çok hangi sorunlarla, kimler geliyor buraya?

Her türlü sorunla, çocuk, ergen, yetişkin herkes geliyor merkezimize. Çoğu insan artık buraya gelmek için hasta olmayı beklemiyor. Özellikle hayat krizlerinde başvuruyorlar bize. Bu devirde yaşamak, dünyayla baş etmek kolay mı? Ülkemizde depresyon çok yaygın. Panik ataklar, çeşitli korkular, takıntılar ve en çok da anksiyete bozukluğu dediğimiz sıkıntı ve uykusuzluk hallerine sık rastlıyoruz. Gençlerde sınav stresi, meslek seçimindeki zorluklar ve ilişkilerde başarısızlık, çocuklarda ise dikkat eksikliği ve hiperaktivite, bir de özgül öğrenme güçlükleri en sık rastladığımız sorunlar arasında. Artık tıpkı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, bizde de insanlar yere daha sağlam basabilmek için onlara destek veren, hayatlarına ışık tutan bir psikoloğa ihtiyaç duyuyorlar.

 

Psikolog ve psikiyatrist arasındaki fark nedir?

Psikiyatrist doktordur. Fransızlar Psikiyatr, İngiliz ekolü Psikiyatrist der. Psikiyatrist, önce altı yıl süren tıp fakültesinden mezun olur, sonra da 5 yıl psikiyatri ihtisası yaptıktan sonra psikiyatrist olur.

 

Psikologlar ise üniversitelerin psikoloji bölümünde önce dört yıllık lisans eğitimlerini tamamlar, sonra iki yıl yüksek lisans eğitimi alırlar ve uzman psikolog olurlar. Eğitimleri sırasında pek çok psikoterapi türünü öğrenirler. Tanı koymada ve danışanımızı tanımada çok yardımcı olan, çeşitli psikolojik testlerin ve zeka testlerinin uygulanması ve değerlendirilmesi görevi psikologlarındır. Merkezimizdeki psikologların farklı uzmanlık alanları vardır. Örneğin konuşma bozuklukları, aile terapileri, emdr terapi, cinsel terapiler, oyun terapisi farklı psikoterapi yöntemlerinden bazılarıdır.

 

Madalyon Psikiyatri Merkezi’nin farkı nedir?

Madalyon’da psikoterapi ağırlıklı olmak üzere, psikiyatristler ve psikologlar işbirliği içerisinde çalışır ve danışanımızı birlikte takip ederler. Danışanlarımız psikologlarıyla psikoterapi seanslarına devam ederken, ihtiyaç duyulduğu durumlarda psikolojik testler ve zeka testleri merkezimizde uygulanır ve yine gereken durumlarda medikal tedaviye başlanır.

 

İstanbul Levent şubenizi de açtıktan sonra yeni hedefleriniz var mı?

Öncelikle şu an aynı binada farklı katlarda bulunan Çocuk-Ergen Psikiyatrisi ve Yetişkin Psikiyatrisi bölümlerini ayrı binalarda konumlandırmak istiyoruz. Daha sonra ise Anadolu yakasında Çocuk Ergen Psikiyatrisi ve Yetişkin Psikiyatrisi’ni farklı binalarda açmayı planlıyoruz.

 

Psikiyatri dünyada en pahalı bilim dalı olarak biliniyor, bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Psikiyatri devamlılık gerektiren bir bilim dalı olduğu için pahalı olarak görülür. Bir cerrah sizi ameliyat eder ve yüklü bir miktar ödeseniz de, bir ameliyatla sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Ama bizim danışanlarımıza psikoterapi yapmamız, yani uzun uzun dinlememiz, anlamamız gerekir. Danışanlarımıza sadece ilaç tedavisi uygulanırsa tedavi eksik kalır ve bu hiç de pahalı olmaz. Psikoterapi, sorunlara kalıcı çözümler üreten ve tüm dünyada uygulanan vazgeçilmez tedavi yöntemlerinden biridir ve devamlılık gerektirir.

 

Ankara merkez şubemiz SGK ile anlaşmalı çalışıyor, yani devlet güvencesini kullanarak herkes psikiyatristlerimizden randevu alarak gelebiliyor. İstanbul’da çok istesek de bunu henüz yapamadık. Ancak Madalyon Psikiyatri Merkezi bundan 8 yıl önce ihtiyacı olan herkese yardım edebilmek amacıyla kuruldu. Bu yüzden İstanbul şubemizde de fiyatlar konusunda makul olmaya çalıştık.

 

Sonuç alabilmek için kaç seans psikoterapi gereklidir?

Bu durum kişinin ihtiyaçları kadar, beklentilerine göre de değişir. Özellikle psikoterapiler konusunda ciddi eğitimler almış psikiyatrist ve psikologlarımız danışanlarımızla birlikte karar verirler buna.

 

Biraz da kitaplarınızdan bahsetsek?

Klinikte çalıştığım her gün yepyeni serüvenler anlatıyor insanlar bana. Hiçbir romanda, senaryoda okumadığım kadar heyecanlı, hüzünlü, bazen de acı dolu öyküler… Bunları paylaşmak istedim kitaplarımda, daha doğrusu görev bildim bu paylaşımı. Kendini tanımak, hayatı tanımak isteyen, geçmişin kaderimizi nasıl yazdığını merak eden insanlar için yazıyorum. Hayatın dilini öğrenmek, evrenin onlara neler fısıldadığını anlamak isteyenler için yazıyorum ve dördüncü kitabımı bitirmek üzereyim.

 

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.