Başa Dön

Kahkaha Yogasının İyileştirici Gücü

blank

Kahkaha Yogasının İyileştirici Gücü

Okuma süresi 3 dakika

Nedesiz kahkaha atmamızı sağlayan, dünya üzerindeki tek konsept olan kahkaha yogasını Türkiye’ye tanıtan Eser Mutlu ile, keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Sizi tanıyabilir miyiz?
Çok uzun zamandır fuar turizmciliği yapıyorum. İşimle ilgili sıkıntıya girdiğim bir dönemde, moralim çok bozuktu. Çok üzgün olduğum bir gece, internette karşıma kahkaha yogası çıktı. Sonra, kahkaha yogasının yaratıcısı Hintli Tıp Doktoru Madan Kataria ile iletişime geçtim. Ardından İsviçre’de 10 gün süren bir eğitim aldım. İşin içine girince, ne kadar doğru bir karar verdiğimi farkettim.
Kahkaha yogasının en belirgin faydası nedir?
Öyle bir teknik ki, kişinin vücut kimyasını değiştiriyor. Kahkaha yogası sayesinde vücut, endorfin ve seratomin sargılıyor. Bu da, kişinin duygu durumunu değiştiriyor.
Kahkaha yogasını yoganın diğer pratiklerinden ayıran, onu özel kılan şey nedir?
Kahkahanın yoga kelimesiyle birleşmesinin nedeni, yogadaki aynı nefes tekniklerinin kullanılıyor oluşu. Kişi, eğer kendini rahat bırakırsa ve kahkaha yogasının özel tekniğine inanırsa, duygu durumu hemen değişecek ve istediği sonucu alacaktır. Ama eğer kahkaha yogasını öğrenmek, bu alanda uzmanlaşmak isterse, birkaç seans katılması gerek. Ayrıca uluslararası geçerliliğie sahip bir sertifika programım var. Bu program, iki gün sürüyor. Türkiye’de şu ana kadar 125 tane uluslararası sertifika verdiğim kahkaha lideri öğrencim var.

Ne sıklıkla yoga yapıyorsunuz?
Her sabah nefes çalışıyorum. Kahkaha yogasının temeli nefes. Bu sayede hem 32 kilo verdim, hem de stresten arındım. Diyafram nefesi alarak %25 daha fazla oksijeni vücuduna ve beynine gönderiyorsun.
Kahkaha yogasını en çok kimler yapmalı? Risk grupları var mı?
Stres altında çalışan her meslek grubu kahkaha yogası yapmalı. Hamilelerinn kahkaha yogası yapmalarında herhangi bir sakınca yok. Doğum sırasında doğru nefes almak çok önemli. Ama tabii ki, bunu doktor kontrolünde yapmaları daha uygun olur. Hamilelik dönemlerinde, hamilelere nefes ve kahkaha çalıştıracağım bir projeye başlamayı düşünüyorum. Çünkü mutlu bir anne, mutlu bir bebek demek.
Kahkaha yogası, hayatınızda ne gibi dönüşümlere yol açtı?
Bedenimde ve ruhumda çok şey değişti. Kahkaha yogasıyla tanıştığım dönemde, çok kötü günler geçiriyordum.Kendi üzerimdeki değişimlerini gördükten ve kahkahayı içselleştirdikten sonra, bunu çevreme de yaymak istedim. İlk sosyal sorumluluk projem Lösev’di. Kanser, oksijeni ve mutluluğu sevmiyor. Lösemili çocuklar bir oyuncakla mutlu olabiliyor ama anneleri çok uzun bir süre çocuklarıyla hastaneye kapanıyorlar. Annenin ruh durumunu değiştirdiğin zaman, bu çocuğa da yansıyor. Sonra, kurumsal eğitimler vermeye başladım. Kurumlar, artık kişisel gelişim eğitimleri alıyorlar. Ağır tıp kongrelerinde, kahkaha yogasını çok sık kullanıyorum. Konunun çok ağır olduğu yerlerde havanın değişmesi, yumuşaması verimlilik açısından çok önemli.

Ülkemizde, kahkaha yogasının geniş kitlelere ulaşması için sizce neler yapılmalı?
Kahkaha yogası fikri kulağa çok değişik geldiği için, pek çok televizyon programına çıktım. Evet ses getirdi, ama insanlar kahkaha yogasını sadece tanıdılar. Büyük bir proje ile desteklenmeli.
Kahkaha yogasına başlamak isteyenler için, bu yıl en yakın projeniz nedir?
Sertifika programlarım var. İlgi oldukça yoğun. Sosyal medyada sadece Facebook’u kullanıyorum. Proje duyurularımı oradan yapıyorum.

 

 

 

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: