Başa Dön

Ceren Katar Yıldırım: Genital Estetikte Lazer Uygulamaları

Ceren Katar Yıldırım: Genital Estetikte Lazer Uygulamaları

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ceren Katar Yıldırım, genital estetikte ve tedavi amaçlı kullanılan lazer uygulamalarına ışık tutarak MAG Okurlarını bilgilendiriyor.

Lazer cihazını tıbbın birçok alanında yıllardır kullanıyoruz, son yıllarda da genital estetikte kullanmaya başladık. Genital bölgede, estetik ve fonksiyonel açıdan iyileşmeyi bu cihazla kolaylıkla sağlayabiliyoruz. Bu bölge için özel üretilmiş lazer cihazının, ağrısız ve kısa sürede uygulanabilir olması en büyük avantajıdır. Bir diğer avantajı ise, uygulama sonrası hastalarımız günlük yaşantılarına aynen devam ederler. Şimdi kısaca hangi işlemler için kullanıyoruz bunlara göz atalım.

Lazeri en çok “vajinal rejuvenasyon” (vajinal yenileme) amacı ile kullanıyoruz. Çeşitli sebeplerden dolayı (özellikle normal doğum) vajina zamanla sıkılığını kaybedebiliyor. Hastalar, bu durumu genelde ilişki sırasında veya spor yaparken yaşadığı aksaklıklarla (ses veya hava gelmesi) fark ediyorlar. Bunun dışında, sık tekrarlayan vajinal enfeksiyonla karşımıza çıkıyorlar. İşte bu durumda, “lazerle vajinal rejuvenasyon” uygulayarak vajina dokusunda yenileme sağlıyoruz. Kliniğimizde kullandığımız, bu alanda son teknoloji cihaz olan “MonaLisa Touch Lazer” sayesinde işlem süresi sadece beş dakika sürmektedir. Herhangi bir anestezi gerektirmeyen bu işlem, hastalarımız arasında öğle arası işlemi olarak bilinmektedir.

Genital estetik alanında, lazeri en sık kullandığımız bir diğer işlem ise “genital bölge renk açma” işlemidir. Yine zamanla çeşitli nedenlerle olan ciltteki koyulaşmayı lazer cihazını kullanarak tedavi edebiliyoruz. Sonrasında hastamızın uygulamasını istediğimiz bakım kremleri ile iyileşme sonrası renk tonunda açılma görüyoruz.

Cinsel haz tedavisinde de lazeri günümüzde oldukça sık kullanıyoruz. Özellikle vajina içine uygulayacağımız seanslarla vajinayı daha duyarlı hale getirerek, ilişki sırasında alınan hazzı artırabiliyoruz.

Sadece estetik amacıyla değil, lazeri bazı durumlarda da tedavi amaçlı kullanıyoruz. Özellikle, menopoza bağlı olarak vajinada oluşan kuruluk tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Çok kısa sürede sonuç almamızdan dolayı, son yıllarda ilk sırada tercih edilen tedavi yöntemidir. Yine, ciltte oluşan siğil veya buna benzer lezyonların çıkarılmasında da lazeri tercih ediyoruz, çünkü, lazerle iyileşme süreci daha hızlı ve iz kalmadan oluyor.

Günümüzün en sık karşılaşılan, can sıkıcı durumlarından olan “idrar kaçırma” tedavisinde de lazeri kullanıyoruz. Anestezi gerektirmeden acısız bir şekilde kısa sürede uygulanabilir olması, hastalarımız açısından çok büyük konfordur. Böyle kolay bir işlemle şikayetlerinin geçmesi de yaşam kalitelerini oldukça artırmaktadır.

Tüm bu sıraladığımız nedenlerle, artık hastalarımız biliyor ki “lazer” gibi konforlu bir seçenekleri var; ancak, dikkat edilmesi gereken nokta, tecrübeli bir hekim ve kaliteli bir cihaz birlikteliğidir. Aksi durumda istenmeyen sonuçların da olabileceği unutulmamalıdır.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.