Başa Dön

Bizim Evin DelileriÖzben Önal Gülkaya

blank

Bizim Evin DelileriÖzben Önal Gülkaya

Okuma süresi 2 dakika


Özben Önal Gülkaya ile özgür ve korkusuz tasarımlara ev sahipliği yapan Tımarhane Tasarım Atölyesi hakkında renkli bir röportaj…

“Tımarhane” nedir?
Özgürce düşündüğümüz, boyamaktan, çizmekten korkmadığımız, fabrikasyon olmayan, bizden olan, bizi anlatan, her türlü materyali kullandığımız, tasarım denildiğinde kendimizi içine kattığımız bizim evin delileri ile yaşadığımız küçük dünyamızın adı.

Neden “Tımarhane”? Bu fikir nasıl ortaya çıktı?
Ben mücevher tasarımı okudum, bugüne kadar kendime ve eğitimime hiç fırsat tanımamıştım ama artık zamanı kendim için de kullanmak istedim. Benim karakterime uygun olsun istedim, farklı olmak değil doğal olmak daha çekici geldi… Tasarımı kısıtlamadan, tüm materyallerden… Objeler hayatımızın içine bizim ellerimizden girsin istedim. Ve bir anda ağzımdan Tımarhane çıktı. Sanırım beni, işimizi ve bizi en güzel anlatan kelime idi.

Tımarhane nasıl işler yapıyor?
Her türlü objeye tasarımlarımızı uyguluyoruz. Bazen bir ahşap sehpa, bazen bir bardak, çanta ya da bir lamba çıkıveriyor. İç mekan ya da dış mekan tasarımları da yapıyoruz. Önümüzdeki aylarda kendi çiftlik evimizin tasarımına başlıyoruz; mimar ve iç mimar ekibimizle becerirsek, içimize sinerse belki bu işe de gireriz. Kısaca biz obje tasarlayan bir ekibiz.

Tımarhane’yi benzerlerinden ayıran özellikler nelerdir?

Benzerimiz var mı bilmiyorum varsa da kesin onlar bizim kadar deli değildir.

Türkiye’de ve dünyada beğendiniz tasarımcılar ve mekanlar…
Türkiye’de mücevher tasarımı alanında; Penok Aris, Joseph Budak. Tablo, heykel alanında; Seçkin Pirim, Günseli Kato. Cam tasarım alanında; Camekan Glasswork tasarımcıları Gamze Aras Eskinazi ve Yasemin Sayınsoy. Dünya genelinde ise; Mats Jonasson, Charles Haupt (heykel), Kosta Boda ve Jean-Pierre Roc-Roussey. Hayal Mutfak ve Hayal Balık favori mekanlarım. Ama genelde yeşillik ve ağaçların olduğu, huzur veren bütün mekanları severim.
Bir gününüz nasıl geçiyor?
Sabah 7.30’taki mesaim kızlarımın uyandırılıp, kahvaltı savaşı ve okula bırakılması ile başlıyor, onlar tekrar gelene kadar tüm delilerle beraber AR-GE ve iş geliştrme yapıp, bunları tasarımlara yansıtıyoruz. Her gün yeni bir objeye yeni bir tasarım ekliyoruz, sonra kızlar gelir ve ben tekrar anne olurum, gün çok çabuk tükeniyor.
Yaşam felsefeniz nedir?
Hiçbir şey için geç değil, tüm hayaller bizim olabilir ve her şey güzel olacak
Sizi dinlendiren, mutluluk veren aktiviteler neler?
Bunu seneye çiftlik evimi bitirince konuşalım…

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: