Başa Dön

Aysun Karaytuğ Altın, FED Beklentileri ve ABD Bankaları

Aysun Karaytuğ Altın, FED Beklentileri ve ABD Bankaları

Gigant Swiss Consulting AG’de EMEA Ülkeleri Direktörü ve Ekonomi Uzmanı Aysun Karaytuğ; altına yatırım yapmanın cazip nedenlerini, FOMC’nin beklenen faiz oranı politikalarını ve Amerika bankacılık sistemini MAG Business okurları için ele aldı.

Altına Yatırım Yapmak İçin Nedenler

Yüzyıllardır güvenilir bir para birimi ve değer kaynağı olan altın, portföylerini çeşitlendirmek ve servetlerini korumak isteyenler için cazip bir seçenek haline geldi. Altın, doğası gereği yüksek likiditesi ile ekonomik veya politik huzursuzluk zamanlarında istikrar sağlayabilen mükemmel bir güvenli liman varlığıdır. Ek olarak, altın genellikle yüksek enflasyon dönemlerinde iyi performans gösterir ve yatırımcılara kendilerini dalgalı piyasalardaki finansal kayıplardan koruma araçları sağlar. Ayrıca altın, hisse senetleri ve tahviller gibi diğer varlıklarla düşük korelasyonu nedeniyle çeşitlendirme faydaları sunar. Bu, yatırımcıların risklerini farklı yatırım türlerine yaymasına ve aynı zamanda yatırımlardan güçlü getiri elde etmesine olanak tanır. Altını hızlı bir şekilde alıp satma kolaylığı, önce diğer varlıklardan elden çıkarmak zorunda kalmadan nakde hızlı erişim arayanlar için onu çekici bir varlık haline getiriyor. Ayrıca, altının erişilebilirliği, bütçe büyüklüğü veya deneyim düzeyi ne olursa olsun her türlü yatırımcı için uygun hale getirir. Fiziksel külçe madeni paralar, ETF’ler (borsa yatırım fonları) ve hatta altın ve gümüş gibi değerli metallerin madenciliği veya işlenmesi ile ilgili şirketlerde hisse sahibi olmak dahil olmak üzere altına yatırım yapmanın birçok yolu vardır. Tüm bu faktörler, uzun vadeli portföy büyümesi ve piyasa oynaklığına karşı koruma arayan herkes için altına yatırım yapmayı uygun bir seçenek haline getiriyor.

FOMC Beklentileri, Sıkılaşma ve Riskler

FOMC’nin fon oranı hedef aralığını yılın geri kalanında %5.00-5.25’te tutmasını bekliyoruz.

Bu projeksiyon; ekonomik aktivitenin kademeli olarak yavaşlayacağını ve yılın ikinci yarısında hafif bir durgunluğa dönüşeceğini, iş gücü piyasasının gevşemesiyle, işsizlik oranının arttığını ve çekirdek PCE enflasyonunun 4. çeyrekte kademeli olarak %3,5’e doğru gerilediğini varsayıyor.

Özellikle bankacılık sektöründeki çalkantının ciddi bir finansal krize dönüşmediğini düşünüyoruz.

FED’in Mart 2024’te ilk 25 baz puanlık kesintiyi yapmadan önce beklemede kalmasını öngörüyoruz. Belirsiz gelen veriler geliştikçe ekonomi ve para politikasına ilişkin beklentilerimizi bileyecek.

Powell, ayrıca şimdiye kadarki en net açıklamasını yaptı ve yumuşak bir inişin mümkün olduğunu düşünüyor. İş gücü piyasasının bugüne kadarki yeniden dengelenmesini cesaret verici bulduğunu, yumuşak iniş sorununa ilişkin görüşünün güvercin imaları olduğunu görüyoruz, çünkü enflasyon sorununu çözmek için bir resesyonun gerekli olmadığını düşünüyor. Ekonomiyi resesyona sokma riski var.

Özetle; FED’in bu sıkılaştırma döngüsünde nihai faiz oranına ulaştığını düşünüyoruz, ancak, haziran FOMC toplantısından önce iki istihdam raporu ve TÜFE enflasyon raporu olduğunu not ediyoruz. Bölgesel banka stresi dengelenirse, iş gücü piyasaları sıkı ve enflasyon yüksek kalırsa, haziran ayında bir faiz artışı daha hâlâ olası.

ABD’nin Güçlü Bankacılık Sistemi

ABD bankacılık sistemi güçlü ve dirençli olmaya devam ediyor ancak, son banka iflaslarının ardından finansal dayanıklılığı desteklemek, regüle edilmiş politikaları ve gerçekleşebilecek herhangi bir yayılma ve gelişmekte olan pazarlarla düşük gelirli ülkeler üzerindeki etkisi hakkında iletişim kurmak için diğer ülkelerle yakın çalışmaya başladılar.

Mali dayanıklılığı artırmak için IMF ve Dünya Bankası gibi uluslararası ortaklarla çalışmaların devam etmesi, tamamlanmamış herhangi bir düzenleme işini tamamlamayı ve düzenleme çerçevesindeki tüm çatlakları onarmayı, düzeltmeyi, yayılma etkisini azaltmayı içeren regülasyonları yerine getirmeleri, sisteme yeniden güven konusunda önemli adımlardır.

Bu yaşanan likidite krizi, kredi riskine odaklanan 2008 küresel mali krizinden çok farklı ancak, düzenleyicilerin hem yurt içinde hem de yurt dışında likiditeye olan güveni artırmak için çok çalışmaları gerekiyor. Genel mali sistemin, önceki krizden çok daha iyi düzenlendiği, daha iyi kapitalize edildiği ve daha likit olduğu gerçeğini unutmamak lazım.

Son olaylar, bir anlamda var olan bazı aşağı yönlü risklerin altını çizdi ancak, temelin genel resmini gerçekten temelden değiştirmediler.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.