© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

50 Maddede Sosyal Medya Aşkları

50 Maddede Sosyal Medya Aşkları

MAG yazarlarımızdan Adil Yıldırım, internet üzerinden başlayan flörtlere değindiği yeni kitabına dair merak edilenleri okurlarımız için yanıtlıyor…

Bugüne kadar kadın erkek ilişkileri üzerine kitaplar yazdınız, videolar paylaştınız. Türkiye’de ilk defa flört üzerine “Flört Etme Sanatı” kitabınız yayımlandı ve şimdi de yeni kitabınızda sosyal medyada ilişkilere değiniyorsunuz, neden sosyal medya?

Günümüzde sosyal medya, hayatımızın özü haline geldi; bir anlamda ondan faydalanıyoruz, öte yandan onun esiri olduk diyebiliriz. Tanışmalar ve flört sosyal medya üzerinden başlıyor ve o şekilde devam ediyor, çoğu zaman yüz yüze tanışma süreci çok fazla uzuyor ve bu arada insanlar uygulamalar üzerinden mesajlaşmaya devam ediyorlar. Bu kitapta, hayatımızın bu kadar açık ve ortada olan bir gerçeğini tüm yönleriyle analiz etmek ve sosyal medyadaki ilişkilerle ilgili önemli tüyolar vermek istedim. Genelde negatif bir algı var. “Sosyal medyadan mutlu ilişki çıkmaz.” gibi yerleşik algıyı kırmak da benim için önemliydi, çünkü mutlaka doğru yöntemleri kullanırsanız mutlu ilişkiyi bulma şansınız vardır. On iki senedir ilişkiler üzerine seanslar yapmanın avantajıyla en büyük hataları ve kritik virajları, yaşanmış örneklerle birlikte ortaya koydum. Bu sayfalar sosyal medya konusunda birer ders niteliğinde olacaktır.

Kitapta kendi başınızdan geçen olaylara yer verdiniz mi?

Bence bu çok önemliydi, çünkü ben de sosyal medya uygulamalarını kullandım ve hatta flörtlerim oldu. Bunların bazıları, sonrasında güzel tanışmalara ve hatta dostluklara dönüşürken bazıları ise sadece bir mesajlaşma olarak kaldı. “Neden bazı mesajlaşmalar asla ilişkiye dönüşmüyor?” ve “Mesajlarda nasıl davranmak gerekir?” gibi soruların yanıtlarını ortaya koydum. Mesajlaşırken en çok dikkat etmemiz gerekenleri kitapta maddeler halinde yazarken aynı zamanda karşımızdaki insanın iyi veya kötü niyetini hangi yöntemlerle anlayabiliriz, bunu da yanıtladım. Flört aslında bir sanattır ve bu sanatı icra edebilmek için birtakım yazılı olmayan kuralları anlamak gerekir. Flört, sosyal medya ortamında gerçekleştiği zaman ise daha farklı yöntemler devreye giriyor ve sanal alemden bahsettiğimiz için riskli durumları görmezden gelemeyiz. Yaşadığım deneyimlerde gözlemlediğim bu riskli durumları okurlarım ile paylaştım; özellikle de eksiklik duygusu veya hasarlı psikolojik yapı ile sosyal medyada  flört etmek bizi ne gibi hatalara sürüklüyor, işte bunu örneklerle açıkladım.

Sosyal medyada daha çok kimler flört ediyor?

Bu soruya bundan on sene önce yanıt verseydim belli bir yaş grubunu söylerdim, çünkü Facebook ve benzeri uygulamalar ile yola çıkıldı. Oysa bugüne geldiğimizde her yaş grubuna özel bir uygulama var. Örneğin; Z kuşağının ardından gelen ve Alfa kuşak denen on beş yaşındaki çocukların da TikTok ve benzeri uygulamalarda çok fazla zaman geçirdiklerini görüyoruz. Flörtün yaşı on ikilere kadar düşmüş durumda ve onların kendilerine özgü bir dilleri var. Aşkın yaşı yok derler, aynı şekilde altmış yaş üstüne hitap eden arkadaşlık siteleri, özellikle İngiltere gibi ülkelerde çok yaygın hale gelmeye başladı. Tabii bu tip arkadaşlık sitelerinde mesajlaşırken, karşınızdaki insanın gerçek niyetini, sizin paranızda gözü olup olmadığını ve belki de sizin güvenliğinize zarar verebilecek bir insan olduğunu bazı sorulara alacağınız cevaplar ile anlarsınız. Mesajlaşırken doğru soruyu sormanın yollarını ve almanız gereken ideal yanıtları kitapta açıkladım, çünkü en önemli konu tanışma aşamasında doğru soruları sorabilmektir. Özetle, her yaş grubu şu anda sosyal medyadaki bin bir çeşit uygulama üzerinden flört ediyor, çünkü aşkın yaşı yoktur.

Sizce sosyal medyada flört edenlerin ne kadarı gerçekten aşkı arıyorlar?

Kimisi ruh eşini arar ama hiç yüz yüze görmediği bir insanla aylarca yazışarak ona aşık olduğunu zanneder. Kimisi parayı arar ve dışarıya karşı zengin görüntüsü veren biriyle mesajlaşır. Kimisi cinsellik arar, kimisi ilgi arar, kimisi de sosyal medyada sadece beğenilme arzusunu tatmin eder, yani her insan arayışı farklıdır diyebilirim. Kadınlar daha çok aşkı ve hatta evlenilecek adamı sosyal medyada arar hale geldi, çünkü günlük hayat içerisinde tanışmak artık oldukça zorlaştı. Sosyal yaşantısı zayıf olanlar ve hobilerine önem vermeyenler, akşam işten eve geldikleri zaman ekranın karşısında sabaha kadar vakit geçirebiliyorlar, dolayısıyla böyle bir sanal alemde her çeşit insanla karşılaşma ihtimalimiz olduğunu unutmamalıyız. Bir de şunu söyleyelim, kitapta sosyal medyadan tanışarak evlenmiş ve uzun yıllardır çok mutlu bir evlilik yürüten bir çiftten, altın değerinde tavsiyelere de yer verdim; sosyal medyada nasıl flört ettiler, sonra ilk görüşmeleri nasıl geçti ve aralarındaki iletişim nasıl evliliğe doğru yol aldı, hepsini okurlarım bu kitapta bulabilirler.

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.